Ana içeriğe atla

Evdeki Fırınları Kullanırken Asla Yapmamız Gereken 9 Üzücü HataMutfakta en çok kullanılan ve herkesin göz bebeği olan elektronik alet fırındır. Göz bebebeğimiz olan bu fırında yemek,kek,kurabiye yapıyoruz ama fırınımızı ne kadar doğru ve düzgün kullanıyoruz?Neredeyse her gün çalıştırılan bu fırın fazlasıyla özen hak etmektedir. O yüzden doğru kullanmayı bilmelisiniz. Ama daha önemlisi kullanırken aşağıdaki hataları yapmaktan vazgeçmelisiniz.1-) Fırın ile işiniz bittikten sonra temizlemeyi unutmayın : 

Temizlemediğiniz taktirde yangına bile yol açabilir. Çünkü fırında pişen yemekler fırının içine dökülüyor ve katı hali alıp yangın çıkarabiliyor. Yani hijyen kurallarını çiğnemeyi geçip kendi hayatınızı bile tetikliyorsunuz.Nasıl temizlenir: Çeyrek su bardağı tuz,çeyrek su bardağı karbonat ve yarım 1 su bardağı suyu karıştırın. Metal kısımlar hariç kirlenmiş ve yağ sıçrayan bölgeleri temizleyin.Ardından temiz bir bez ile durulayın.2-) Fırının hava almasını engellemeyin :

Fırının altında,üstünde ve kenarlarında hava alması için delikler mevcuttur.O delikleri kapatıp hava sirkülasyonunu engellemiş oluyorsunuz. Bu yüzden o fırındaki yemeğin doğru sıcaklıkta pişmesini engelliyor.3-) Yemek koyulan fırın tabağını alüminyum folyoyla kaplamayın :


Pişirmiş olduğunuz yemeğin suları ve parçaları fırınınız ile temas etmesini istemiyor olabilirsiniz fakat alüminyum folyo kullanmanızı gerektirmez. Çünkü alüminyum folyo ısıyı yansıtarak fırının sıcaklığını bozar. Hatta eriyip sağlık sorunlarına kadar yol açabilir.4-) Fırın camındaki buharlanmaları önemseyin :

Fırının kapağındaki buharlaşmayı gördüğünüzde yalıtımın sorunlu olduğu aklınıza gelmeli. Bu sorunu gidermek için fırının lastiklerini değiştirebilirsiniz.5-) Fırının kapağını çok sıklıkla açıp, kapatmayın :

Çok fazla kapağı açıp kaparsanız içeride bulunan sabit sıcaklık dışarıya çıkar ve yeniden aynı sıcaklığın oluşması beklenir. Bu da yemeğin geç pişmesine sebep olur. Geç pişmesiyle kalmayıp çok fazla enerji kaybına da sebep olur. Eğer yapmanız gerekiyorsa kısa sürede ve hızlı yapmalısınız.6-) Dışarıdaki görüntüyü bozmaması için tava ve tepsilerinizi fırının içine koymayın :

Fırını mutfak dolabı olarak kullanmamalısınız.Fırını çalıştırdığınızda içinde unutmuş olduğunuz herhangi bir malzeme fırınınıza çok büyük zararlar verir.7-) Mutfak temizliği yaparken fırındaki açma kapama düğmelerini temizlemeyi unutmayın :

Yemek yaparken fırının düğmeleriyle çok fazla etkileşim halinde olduğumuz için düğmelere mikrop yuvası denilebilir. Mutfak temizliği yapılırken mutlaka temizlenmelidir.8-) Fırın düğmelerine direkt olarak temizlik spreyi sıkmayın :

Fısfıslı temizlik malzemelerini direkt düğmelere sıktığınızda aradaki deliklerden bağlı olduğu elektrikli devrelerin içine girebilir ve makinayı bozar. Bu yüzden önce beze sıkıp sonra düğmeleri temizlemeliyiz.9-) Fırını evi ısıtmak için kullanmayın : 

Özellikle kış aylarında yapılan bu yöntem çok yanlıştır. Çünkü fırınların mekanizması küçük bir kutunun içini ısıtabilecek kadar hesaplanmıştır.

NOT: Gazlı fırınlarda, fırını ısıtıp kapağını açmamalısınız. Aksi taktirde karbonmonoksit zehirlenmesine yol açar.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:
  • http://onegoodthingbyjillee.com/wp-content/uploads/2012/03/oven-before-after.jpg
  • http://s3-production.bobvila.com/articles/wp-content/uploads/2015/11/apply-paste.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://www.bobvila.com/articles/how-to-clean-oven-window-glass/#.WMGf31XyjIU
  • http://www.wikihow.com/Clean-the-Oven
  • http://www.thekitchn.com/how-to-clean-an-oven-cleaning-lessons-from-the-kitchn-201191

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

İşte evimize getirdiğimiz tehlike göz göre göre "kan-ser" oluyoruz - Prof. Dr. Erkan Topuz

Hamile kadınları ve bebek sahibi insanları uyaran ve dikkat etmeleri gereken noktaları anlatan Prof. Topuz, bulaşık deterjanından, halıların temizliğine kadar çevremizdeki bir çok etmenin kansere neden olabileceğini belirtti.  Mücadelesinin halkı kanserden korumak olduğunu, tedavinin sonra geldiğini, söyleyen Prof. Topuz, "Yediğimiz gıdalar, kullandığımız eşyalar kanser olmamıza neden olabilir. Etrafımız hastalık yapıcılarla dolu. Kanser de dalga dalga geliyor. 2020 yılında 20 milyon insan kansere yakalanacak. Ama kendimizi korursak bunu 15 milyona indirebiliriz. O yüzden gözümüzü açalım. Bu iş çocukluktan başlıyor. Çocuklarımıza bu terbiyeyi vermek zorundayız. Ailedeki çocuk annesini taklit eder. Anne ne yiyorsa çocuk da onu yer" dedi. Bir insanın kanser olması durumunda devlete ve millete verdiği zararın milyarlarca dolar olduğunu vurgulayan Prof. Topuz, "Anlattıklarımı uygulayıp sağlığınızı korursanız, Türkiye'nin ekonomisin

Duş ve Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Eğlenceli bir iş olarak görülmese de temizlik konusu mühim. Özellikle bazı yerlerin temizliği çok elzem bir o kadar da keyifsiz, kabul. Ama yapmaktan başka da çare yok. Aslında elinizdeki malzeme ile kolayca temizleyeceğinizi bilseniz, hiç bir temizlik can sıkıcı değil. Hal böyle olunca, özellikle en çok nefret edilen temizlik yerlerinden biri olan duş temizliği için güzel bir pratik yöntemler bulmak lazım. Malum, banyo evde en çabuk ve en çok kirlenen bölge olarak sayılabilir. Özellikle fayansların kirlenmesi, l avaboların leke tutması ve duştan sonra meydana gelen su basıncı, duşun düzgün temizlenmediğinde ortaya çıkan problemlerdendir. Keyfinize göre pahalı temizlik malzemeleri satın alabilir veya bir temizlikçi tutabilirsiniz. Ancak bunları düşünmek yerine gelin daha yakın olan ucuz ve en önemlisi de hızlı olan bu yöntemleri deneyelim. En iç rahatlatıcı özelliği de, sadece iki malzemeye ve birkaç eşyaya ihtiyacınız olmasıdır; Malzemeler :  250 ml sı

Diş Macununun Değişik Kullanım Alanları

Dünyadaki hemen herkesin her gün kullandığı ürünlerden biri olan diş macunu sadece dişlerinizi temizlemiyor. Diş macununun daha pek çok kullanım şekli mevcut! 1)Mutfak ya da banyodaki musluklarınızı, lavabolarınızı üzerinde diş macunu olan bir diş fırçasıyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz 2)Özellikle bayanlar olmak üzere saçlarımızı boyarken yaşanan yüzümüze,elimize,kulağımıza boya bulaşma sorununu çözmek için diş macunu ile ovalarız. 3)Duvarlardaki küçük delikleri diş macunu ve karbonatı karıştırıp doldurarak kapatabilirsiniz. 4)Dışardaki atmosferden dolayı gözlüklerdeki buğlu camı diş macunu sürüp, hafifce ovaladıktan sonra su ile temizleyerek kalıcı buğlanmaları engelleriz. 5)Günümüzde kullanılan ütünün metal kısmında, yanıklar sonucu oluşan lekelere diş macunu sürüp , bez ile ovaladığımızda lekelerden kurtuluruz. 6)Deri ayakkabı ve deri giysilerde giyildikçe oluşan yıpranmalar sonucunda diş macununu sürerek renklerini eski haline getirebilirsiniz

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez.

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez Evinizden çıkmayan inatçı böceklerinden kurtulmak için bu karışımı hazırlamalı ve 4-5 gün üst üste uygulamalısınız. Ardından böceklerin kaçtığını, kaçmayanların da öldüğünü göreceksiniz. Özellikle hamam böceği görünümü ve hareketleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve tiksindirici bir haşeredir. Birçok kişi karşı karşıya gelmekten bile korkarken kimileri de düşünmeye dahi dayanamaz. Tüm bunların yanında kimse evinden sürekli olarak üreyen hamam böceği ailesinden birey görmek istemez. Marketlerde satılan kimyasal ürünleri kullanarak kendinizin ve evdeki sevdiklerinizin sağlığını riske atabilir ya da kendi böcek savıcı ilacınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çünkü bu böcekler ile mücadele etmezseniz evinize sık sık bakteri taşıyacaklar, kısa sürede hastalık derecesine varan sonuçlar ile karşılaşabileceksiniz. Doğal böcek ilacı nasıl hazırlanır? Vereceğimiz tarifi uygulamadan önce ilk olarak aşa