Ana içeriğe atla

Yumuşacık İpek Gibi Eller İçin Evde Hazırlayabileceğiniz 5 Doğal Tarif
Pamuk gibi yumuşacık ellere sahip olmayı her kadın ister. Ama elleri yumuşak ve ipek gibi tutmak zordur. Çünkü genel olarak ellerinizin ve tırnaklarınızın güzelliğini etkileyebilecek birçok faktör bulunmaktadır. Haftada sadece bir kez bile olsa, yoğun bir tedaviyle ellerinize bakım yapmanıza mutlaka değecektir.


Güzellik salonlarında çok fazla paralar harcamak zorunda değilsiniz. Sonuçta ellerinizin genç görünmesini ve yumuşak kalmasını sağlayacak birçok doğal tedavi yöntemi de bulunmaktadır.
1. Avuç içlerini ve elleri yumuşatıcı doğal maske

Bu maskenin özelliği 1 dakikada ellerinizi yumuşatma özelliğine sahip olması. Hem de 1 dakika sonunda tam 10 kat daha yumuşak hissettiren ellere sahip olacaksınız.

Malzemeler :

 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 1 yemek kaşığı şeker

Uygulanışı : 


Şekeri bir avucunuza alarak diğer elinizle yavaş yavaş zeytin yağını damlatın. Daha sonra diğer elinizle avuç içlerinizi birleştirin ve ovalamaya başlayın. Daha sonra tüm elinizi sıvı sabunla el yıkarmış gibi bu scrub ile ovalamaya 1 dakika boyunca devam edin.


Oval çizgilerle parmaklarınıza ve ellerinizin üst kısmına masaj yapabilirsiniz. İşlemi bitirdikten sonra ellerinizi serbest bırakın ve 1 dakika bekleyin. Sonra ılık suyla ellerinizi yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Elleriniz o kadar yumuşayacak ki dokunmadan duramayacaksınız.2. Bal ve Şeker İle Ölü Derilerden Arındırma

Bu maddelerin her ikisi de cildiniz için şaşırtıcı özelliklere sahiptir; çünkü bu besinler, yabancı maddeleri ellerinizden atabilecek peeling etkisini size sağlayacaktır.Çok hassas bir cildiniz varsa şayet aşağıda bahsedeceğimiz hareketleri olabildiğince yavaş yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Malzemeler : 
 • 3 yemek kaşığı bal (75 gram)
 • 2 yemek kaşığı şeker (20 gram)
 • 4 damla limon suyu

Hazırlanışı :

İlk olarak balı ve şekeri bir kaba yerleştirin. Daha sonrasında limon suyunu bu kabın içerisine ilave edin ve iyice karıştırın. Ellerinizi yıkayın ve masaj yaparak bu karışımı uygulayın.Etkisini iyice göstermesi için 15 dakika boyunca bu şekilde bekleyinve sonrasında ılık su ile ellerinizi durulayın.

3. Vazelin ve çorap ile gece tedavisi

Sadece iki malzemeden oluşan bu tedavi ile ellerinizi yeterince şımartabilirsiniz. Vazelini genellikle nasırlı veya aşırı hasar almış avuç içleri için kullandığınızı biliyoruz ama bu tedavi ile bunu değiştirmeye hazırız.


Günlük aktiviteler bittikten sonra ellerinizi yumuşak bir sabunla yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurutun. Avuç içinize bir miktar vazelini alarak 30 saniye boyunca ellerinizin ve avuç içlerinizin her yerini ovalayın. Sonra çorapları ellerinize geçirerek yatağa yatabilirsiniz.


Eğer ellerinize çorap giydirmek istemiyorsanız kumaş eldiven de kullanabilirsiniz. Ertesi sabah kalktığınızda nasıl da yumuşacık ellere sahip olduğunuzu göreceksiniz.


4. Limon ile daha yumuşak eller


Bir limonu alın ve ikiye bölün. Üzerine yarım çay kaşığı toz şeker dökün. Daha sonra ellerinizi bu limonla iyice ovun. Bu uygulama güneş bronzluklarının giderilmesini ve ellerinizin süngersi bir yumuşaklığa kavuşmasını sağlar. Bu uygulamayı günlük olarak uygulayabilirsiniz.


5. El yumuşatıcı karbonat maskesi

Elleriniz koyu, rengi bozulmuş ve yaşlı mı gösteriyor? O zaman tam da aradığınız maskenin bu olduğunu söyleyebiliriz. Karbonat cildinizdeki ölü hücrelerin atılımını ve yeni hücrelerin oluşmasını hızlandırarak cildinize daha genç bir görünüm kazandırır.


Malzemeler : 
 • 2 çay kaşığı limon suyu
 • 2 çay kaşığı bal
 • 2 çay kaşığı karbonat

Uygulanışı : 

Ellerinizi yumuşak bir sabunla ılık suda yıkayın. Küçük bir kapta tüm malzemeleri karıştırın. Karışımı ellerinize masaj yapar şekilde sürerek 1 dakika masaj yapmaya devam edin.


10 dakika karışımın ellerinize geçmesini bekleyin. Ellerinizi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.


Ellerinizin yumuşaklığını kaybetmemesi için bunlara dikkat edin!


 • Deterjanlar ve diğer kimyasal temizleyiciler ellerinizin hem kuru hem de sert görünmesine sebep olurlar. Bu yüzden sürekli eldiven takarak bunların zararlı etkilerinden ellerinizi koruyun.
 • Eğer bir jimnastik salonunda egzersiz yapıyorsanız mutlaka egzersiz aletlerini eldiven olmadan tutmayın. Hem egzersiz aletlerinin sert demirlerinin elinize olan etkisini minimuma indirirsiniz hem de diğer kişilerin cilt rahatsızlıklarının size geçmesini önlemiş olursunuz.
 • Gece yatmadan önce yumuşatıcı el kremleri sürmeyi alışkanlık haline getirmek ellerinizin yumuşaklığını koruması açısından son derece etkilidir.
 • Ellerinizdeki cildin altındaki kan dolaşımını hızlandırmak için ellerinize masaj yapabilirsiniz. Fazla sıkmadan ve bastırmadan yapacağınız el masajı ellerinizin yumuşamasına yardım edecektir.
 • Düzenli, dengeli beslenmenin ve yeteri kadar su tüketmenin sağlığın her alanında olduğu gibi ellerinizin sağlığı açısından da önemi olduğunu unutmayın.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
 • https://tr.pinterest.com/explore/soft-hands/
İçerik Kaynakları :
 • https://tr.pinterest.com/explore/soft-hands/
 • http://www.instyle.com/beauty/skin/6-hand-masks-moisturizing
 • https://bellatory.com/skin/how-to-get-soft-hands