Ana içeriğe atla

Cilt Kanserinin Asla Göz Ardı Edilmemesi Gereken 6 Belirtisi
Cilt kanserini erken evrelerde yakalayabilmek için benleriniz ya da çillerinizdeki her türlü değişime ya da yenilerinin oluşup oluşmadığına dikkat etmelisiniz. Nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazıda öğrenin. En başta insan kendinin doktorudur. Önce siz fark edeceksiniz ki, geç olmadan doktora gideceksiniz.Son yıllarda, cilt kanseri hastalarının sayısı önemli bir ölçüde artmış bulunmaktadır. Genellikle 50 yaş üstü yetişkinleri etkisi altına almaktadır ancak, daha genç insanların risk grubu içinde olmadığı anlamı çıkarılmamalıdır.Cilt kanseri, genellikle güneş ışınları tarafından salınan radyasyona sürekli maruz kalmanın bir sonucudur ancak epitel hücrelerdeki DNA mutasyonu da cilt kanserine yol açabilir. En yaygın kanser türlerinden olmasına rağmen, ölüm oranı önemli ölçüde azalmıştır. Tedaviler oldukça gelişti ve hastalığı kolayca teşhis edebilirsiniz. Cilt kanseri çoğu durumda melanom dışı olarak kendini gösterir.Bu durumda kanser daha etkili bir şekilde kontrol altına alınır çünkü hücresel boyutta herhangi bir değişikliğe sebep olmaz. Ancak yine de, hastalığı olabildiğince erken teşhis etmek büyük önem taşır. Cilt kanserinin ciddi bir boyuta bulaşmasını engellemek için erken teşhis şarttır.
1. Benlerin oluşması

Özellikle düzensiz şekillerde yeni benlerin oluşması, cilt kanserinin en temel belirtilerinden biridir. Boyutları, rengi ve dokusu açısından farklı olan bu benler aniden oluştukları için kolayca dikkat çekerler.Bazıları kırmızımsı noktalar olarak oluşsa da genellikle koyu renkli ve hafif şiştirler.

2. Varolan benlerde değişiklik

Varolan benlerde görülen değişiklikler hiçbir durum altında göz ardı edilmemelidirler. Daha önce belirttiğimiz gibi, zamanla oluşan her değişikliğe dikkat etmelisiniz. Uzmanlar dikkate alınması gereken konular için ABCDE kuralını ortaya atmıştır.


  • A asimetri (Asymmetry): Benin bir tarafının diğer tarafıyla aynı olmamasıdır.
  • B sınır (Border): Benin çevresi düzensizdir, deforme olmuştur ya da sınırları tam olarak belirgin değildir.
  • C renk (color): Varolan benlerin renklerin değişir. Rengi koyulaşabilir, başka bir renge dönüşebilir ya da rengi solabilir. Ayrıca mavi, kırmızı, pembe ya da gri gibi farklı renklere rastlanabilir.
  • D çap (diameter): Melanomanın çapı 6 milimetreye kadar çıkabilir. 6 milimetreden küçük de olabilir.
  • E kabartı (elevation): Benin yüzeyi hafif kabarıktır ya da düzensizdir.
3. İyileşmeyen yaralar

Cilt hücreleri sağlıklı olduğu zaman, deri kendini yenileyebilir ve yaraları ya da aftları kısa sürede iyileştirebilir. Cilt sağlığı kaybolduğu zaman, tam tersi durum meydana gelir. İyileştirme özelliği kaybolur ve ufacık yararlın bile tamamen iyileşmesi zorlaşır.
Açık yaraların ya da aftların uzun süre iyileşmediğini düşünüyorsanız, bu durum cilt kanserinin bir belirtisi olabilir.

4. Yayılan lekeler

Ciltte lekelerin oluşması iç ve dış bir çok etkenden kaynaklanıyor olabilir. Ancak oluşma biçimleri cilt kanseri ile alakalı olup olmadıklarını belirler.Örneğin, eğer bir leke benin dışına çıkıp etrafındaki deriyi etkiliyorsa, kontrol ettirmekte fayda vardır. Hücre sağlığındaki bazı değişikliklerdenbu duruma sebep oluyor olabilir.
5. Kızarıklık ve şişlik

Kötü huylu hücreler, hem benin kendisinde hem de etrafındaki bölgede fark edilebilir inflamatuvar reaksiyona sebep olur. Bu durum genellikle benin etrafından gerçekleşir, kızarıklıklara ve cilt tahrişine benzer belirtilere sebep olur.Ancak cilt tahrişinden farklı olarak, kalıcıdır ve her geçen gün daha da kötüleşir.

6. Hassasiyet ve ağrı

Cilt kanseri ile beraber diğer durumlar da, hassasiyetin değişmesine sebep olur. Kaşıntı, dokunulduğunda ağrı ve tahriş gibi sürekli yaşanan anormal hücre davranışları bir doktor tarafından muayene etmelidir.Yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden herhangi biri ile karşılaştıysanız, cilt kanseriyle bağlantılı olup olmadığını anlamak için derhal doktorunuza başvurmalısınız. Unutmayın, erken teşhis cilt kanseriyle mücadele etmede önemli bir rol oynar.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • https://www.webmd.com/melanoma-skin-cancer/ss/slideshow-skin-lesions-and-cancer
İçerik Kaynakları :
  • https://www.webmd.com/melanoma-skin-cancer/ss/slideshow-skin-lesions-and-cancer
  • https://www.cancercenter.com/skin-cancer/symptoms/
  • https://www.cancer.org.au/preventing-cancer/sun-protection/check-for-signs-of-skin-cancer.html

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

İşte evimize getirdiğimiz tehlike göz göre göre "kan-ser" oluyoruz - Prof. Dr. Erkan Topuz

Hamile kadınları ve bebek sahibi insanları uyaran ve dikkat etmeleri gereken noktaları anlatan Prof. Topuz, bulaşık deterjanından, halıların temizliğine kadar çevremizdeki bir çok etmenin kansere neden olabileceğini belirtti.  Mücadelesinin halkı kanserden korumak olduğunu, tedavinin sonra geldiğini, söyleyen Prof. Topuz, "Yediğimiz gıdalar, kullandığımız eşyalar kanser olmamıza neden olabilir. Etrafımız hastalık yapıcılarla dolu. Kanser de dalga dalga geliyor. 2020 yılında 20 milyon insan kansere yakalanacak. Ama kendimizi korursak bunu 15 milyona indirebiliriz. O yüzden gözümüzü açalım. Bu iş çocukluktan başlıyor. Çocuklarımıza bu terbiyeyi vermek zorundayız. Ailedeki çocuk annesini taklit eder. Anne ne yiyorsa çocuk da onu yer" dedi. Bir insanın kanser olması durumunda devlete ve millete verdiği zararın milyarlarca dolar olduğunu vurgulayan Prof. Topuz, "Anlattıklarımı uygulayıp sağlığınızı korursanız, Türkiye'nin ekonomisin

Duş ve Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Eğlenceli bir iş olarak görülmese de temizlik konusu mühim. Özellikle bazı yerlerin temizliği çok elzem bir o kadar da keyifsiz, kabul. Ama yapmaktan başka da çare yok. Aslında elinizdeki malzeme ile kolayca temizleyeceğinizi bilseniz, hiç bir temizlik can sıkıcı değil. Hal böyle olunca, özellikle en çok nefret edilen temizlik yerlerinden biri olan duş temizliği için güzel bir pratik yöntemler bulmak lazım. Malum, banyo evde en çabuk ve en çok kirlenen bölge olarak sayılabilir. Özellikle fayansların kirlenmesi, l avaboların leke tutması ve duştan sonra meydana gelen su basıncı, duşun düzgün temizlenmediğinde ortaya çıkan problemlerdendir. Keyfinize göre pahalı temizlik malzemeleri satın alabilir veya bir temizlikçi tutabilirsiniz. Ancak bunları düşünmek yerine gelin daha yakın olan ucuz ve en önemlisi de hızlı olan bu yöntemleri deneyelim. En iç rahatlatıcı özelliği de, sadece iki malzemeye ve birkaç eşyaya ihtiyacınız olmasıdır; Malzemeler :  250 ml sı

Diş Macununun Değişik Kullanım Alanları

Dünyadaki hemen herkesin her gün kullandığı ürünlerden biri olan diş macunu sadece dişlerinizi temizlemiyor. Diş macununun daha pek çok kullanım şekli mevcut! 1)Mutfak ya da banyodaki musluklarınızı, lavabolarınızı üzerinde diş macunu olan bir diş fırçasıyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz 2)Özellikle bayanlar olmak üzere saçlarımızı boyarken yaşanan yüzümüze,elimize,kulağımıza boya bulaşma sorununu çözmek için diş macunu ile ovalarız. 3)Duvarlardaki küçük delikleri diş macunu ve karbonatı karıştırıp doldurarak kapatabilirsiniz. 4)Dışardaki atmosferden dolayı gözlüklerdeki buğlu camı diş macunu sürüp, hafifce ovaladıktan sonra su ile temizleyerek kalıcı buğlanmaları engelleriz. 5)Günümüzde kullanılan ütünün metal kısmında, yanıklar sonucu oluşan lekelere diş macunu sürüp , bez ile ovaladığımızda lekelerden kurtuluruz. 6)Deri ayakkabı ve deri giysilerde giyildikçe oluşan yıpranmalar sonucunda diş macununu sürerek renklerini eski haline getirebilirsiniz

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez.

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez Evinizden çıkmayan inatçı böceklerinden kurtulmak için bu karışımı hazırlamalı ve 4-5 gün üst üste uygulamalısınız. Ardından böceklerin kaçtığını, kaçmayanların da öldüğünü göreceksiniz. Özellikle hamam böceği görünümü ve hareketleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve tiksindirici bir haşeredir. Birçok kişi karşı karşıya gelmekten bile korkarken kimileri de düşünmeye dahi dayanamaz. Tüm bunların yanında kimse evinden sürekli olarak üreyen hamam böceği ailesinden birey görmek istemez. Marketlerde satılan kimyasal ürünleri kullanarak kendinizin ve evdeki sevdiklerinizin sağlığını riske atabilir ya da kendi böcek savıcı ilacınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çünkü bu böcekler ile mücadele etmezseniz evinize sık sık bakteri taşıyacaklar, kısa sürede hastalık derecesine varan sonuçlar ile karşılaşabileceksiniz. Doğal böcek ilacı nasıl hazırlanır? Vereceğimiz tarifi uygulamadan önce ilk olarak aşa