Ana içeriğe atla

Hiç Farkında Olmadan Çok Fazla Şeker Tükettiğinizi Gösteren 9 Önemli İşaret

Ben çayıma fazla şeker atmıyorum diyor olabilirsiniz ama vücudunuz belkide şeker limitini aşıyordur. Vücudunuza kaldıramayacağı şekeri yüklemek çeşitli rahatsızlıkları beraberinde getirir.

İşte Çok Fazla Şeker Tükettiğinizin 9 işareti

Şekerin tadı güzeldir, hatta şeker içeren yiyeceklerin tadı daha güzeldir! Bu tatlı kristal karbonhidrat sanki her yerde gibi görünüyor, değil mi?

Birçoğumuz açken favori tatlılarımızda kendimizi kaybetmeye bayılırız. Çok masum bir zevk gibi gözükse de ne yazık ki fazla miktarlarda şeker tüketmek birçok hastalığın sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Bugünlerde şeker içermeyen bir beslenme düzeni oluşturmak gerçekten zor. İşin aslı şu ki ne kadar bağımlı olduğumuzun bile farkında değiliz.

Sizin için çok fazla şeker aldığınızda meydana gelebilecek sorunların listesini derledik. Eğer ki bu sorunları yaşamaya başladıysanız, şekeri azaltmanın zamanı gelmiş demektir.

Kas ve Eklem Ağrısı

  •     Kızarıklık
  •     Eklem sertliği
  •     Şişlik
  •     Eklem ağrısı

Canınız yandığı için son zamanlarda düzeni yürüyüşlerinizi, bahçe işlerini veya golf oynamayı es geçtiğinizi hissediyor musunuz? Bu ağrı vücudunuzun sizi uyarma şekli olabilir. Bünyenize aldığınız fazla şeker vücudunuzun glikozu işleme sürecini bozabilir ve vücudunuzda iltihaplanmalara sebep olabilir.

Ne kadar fazla şeker tüketirseniz, o kadar glikasyon sonucu oluşmuş moleküller bünyenizde oluşur ve bu da daha fazla iltihaplanma kaynaklı şişmelere sebep olur. Kalp rahatsızlıkları, katarakt, ritim bozukluğu, hafıza problemleri ve kırışık cilt çok fazla şeker tüketmenin acı sonuçlarından bazılarıdır. Tatlı Krizleri ve Diğer Şeker İçerikli Yiyecekler

Şeker çok hızlı sindirilir, bu sebeple favori çikolatalı kekinizi yedikten bir saat sonra açlık hissetmeye başlarsınız. Şeker dopamin hormonu salgılamanızı sağlayarak, bağımlılık yapıcı uyuşturucu maddelerle benzer özellikler taşır. Şekerli yiyecekler tükettiğinizde salgıladığınız mutluluk hormonu bu yiyecekleri tekrar istemenize sebep oluyor çünkü yediğinizde elde ettiğiniz ödül algısı sizi buna yönlendiriyor.

Beyin şekeri ödül olarak görür ve her zaman daha fazlasını ister. Bu acımasız ve bağımlılık yapıcı bir döngüdür. Ayrıca yüksek şeker içerikli yiyecekler sizi uzun süre tok tutmadığı gibi aynı zamanda besleyici değerlerden de yoksunlardır.

Enerji Yüksekliği ve Yoksunluğu

Glikoz vücudunuzun enerji kaynağıdır. Bu sebeple glikoz seviyesini belirli bir oranda tutmak çok önemlidir. Gün içinde hem tükenmişlik hem de enerjik hissetmenizin nedeni bu seviyenin uygun seviyede olmamasıdır. Şeker yediğinizde, pankreas dengeyi korumak için insülin salgılar. İnsülin harekete geçip vücudun glikoz seviyesini rayına oturttuğunda da siz tekrar seviyeyi yükseltmek için tatlı aramaya başlarsınız.

Enerji seviyenizi düzenlemek için sağlıksız atıştırmalıklar ve tatlılardan uzak durmalısınız. Sağlıklı yağlar ve proteinlerden ihtiyacınız olan besleyici maddeleri alabilir ve doygunluk hissiyle mutlu olabilirsiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan gerçek enerjiyi böylece sağlamış olursunuz.

Sağlıklı beslendiğinizde ani yükseliş ve düşüşler yaşamayan vücudunuz çok saha sağlıklı olacaktır.

Ciltte Yağlanma ve Sivilcelenme

Şeker yüklü besinler insülin seviyenizin birden artmasına ve glikasyonlar oluşmasına ve protein moleküllerine şeker bağlanmasına sebep olur. Vücudunuza şeker girer girmez karmaşık fizyolojik süreçler başlar. Fazla şeker tüketimi yağlanma ve cilt sorunları meydana getirir.

Üretilen fazla insülin cildinizdeki yağ bezlerini harekete geçirerek daha fazla üretim yapmasına sebep olur ve bunun sonucunda sivilce oluşumu ve yağlı bir cilt sahibi oluruz.

Bunun anlamı yüksek şeker içerikli bir beslenme, size daha çok sivilce olarak geri döner. Eğer ki bu soruna uzun zamandır sahipseniz ve tedavilerin hiçbiri işe yarıyor gibi görünmüyorsa, beslenme alışkanlıklarınızın değişme zamanı gelmiştir. Şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekmiyor. Sadece tüketimini azaltmanız ve biraz da doğal besinlere yönelmenizi öneriyoruz.

Kilo Artışı

Pantolonlarınızın sıkmaya başladığını fark etmek hiç hoş bir durum değildir. Bir hafta önce yediğiniz o çikolatalı kekin sonucunun bu olabileceğini tahmin edemezdiniz. Fazla şeker tüketmenin bir diğer kötü sonucu da size kilo aldırmasıdır.

Atıştırmalık ve tatlılar, genellikle karın bölgesinde yağlanmaya sebep olur. İnsülin miktarınızı aldığınız şeker miktarı ile doğru orantılı arttırdıkça, karın bölgenizdeki yağlanma da aynı oranda artmış olur.

Diş Çürümesi

Dişlerinizde oluşan çürükler ve diğer rahatsızlıklar tartışmasız bir şekilde fazla şeker tüketiminin eseridir. Açıkçası sorun şeker tüketmekten ziyade, yedikten sonra dişlerinizde kalan artıklar buna sebep olmaktadır.

Eğer güzel temizlenmez ve fırçalanmaz ise, plak oluşumuna sebep olur. Mine tabakasını yavaşça yok eden yemek artıkları sonucu oluşan bakteriler sonunda diş çürüklerine sebep olur. Yüksek Şeker Toleransı

Her gün fazla miktarlarda şeker tükettiğiniz takdirde, dilinizdeki tat tomurcukları bu tada alışacak ve artık bu şeker seviyesi onlar için tatlı olarak algılanmayacak.

Yani ne kadar çok yapay tatlandırıcı içeren yiyecek tüketirseniz, meyvelerin sebzelerin içindeki şekerin tadını o kadar az alırsınız. Sulu bir elma yiyip tadını alamamak gerçekten kötü bir şey bize inanın. Eğer hiç bir şey size tatlı gelmemeye başladıysa, şeker tüketimini kesip yani işlenmiş şeker ve tatlı şuruplar kullanmayarak sağlıklı bir beslenme düzenine geçin.

Sıklıkla Soğuk Algınlığı ve Grip Olma

Aşırı şeker tüketimi bağışıklık sisteminizin bakteri ve virüslere karşı savunmasını zayıflatır ve daha fazla hastalanmanıza sebep olur.

C vitamini de aynı bağışıklık sisteminiz gibi soğuk algınlığıyla savaşır ancak vücudunuza aldığınız aşırı glikoz C vitamini yerine akyuvarlarınızla bağlanıyor çünkü moleküler yapıları çok benziyor. Hastalıklara karşı hiç etkisi olmayan glikoz moleküllerin C vitamini yerine akyuvarlarınız ile ortak çalışması da sizi hastalıklara karşı savunmasız bırakıyor.

Bu senaryoyu engellemek için, hasta hissetmeye başladığınızda tatlıyı kesmek hastalanmanızı engeller. Meyve ve sebze tüketimine önem verirseniz hasta olma olasılığınız oldukça düşecektir.

Şişkinlik Hissi

Gaz ağrısı ve şişkinlik hissi birçok farklı yiyecek tarafından tetiklenebilir ve çok fazla şeker tüketmek de onlardan biri.

Çünkü şişkinlik ve gaz ağrıları yediklerinizle doğrudan etkilidir. Sindirme sürecinde bir sorun meydana gelmesi sonucunda oluşan bu problemlerde şekerin katkısı büyüktür. Eğer şeker ince bağırsakta emilemez ve kalın bağırsağa geçemezse, gaz üreten bakteriler gibi bir görev üstlenir.

Çok fazla şeker karın bölgenizdeki ağrıların sebebi olabilir. Tatlandırıcılı ürünler suçlu olmaya en büyük adaydır. Diyet kola, atıştırmalık çikolata ve gofretler sizi geceleri uyanık tutabilir.

Ne Kadar Şeker Çok Fazladır?

Dünya Sağlık Örgütüne göre, önerilen günlük şeker miktarı günlük enerji sağlayıcı besinlerin %10unu oluşturmalı.

Bu da yaklaşık olarak 7 çay kaşığı şekere denk geliyor. Şeker lezzetlidir ve herkesin onu sevdiği tartışılmaz bir gerçektir. 4 gram karbonhidrat 1 çay kaşığı şekere denk gelir ve almanız gereken besinlerin önüne geçerek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Bu sebeple günlük tatlı miktarınızı yeniden gözden geçirin ve yukarıda belirttiğimiz sorunların gerçekleşme ihtimalini düşünün. Sağlıklı beslenip arada kaçamak yapmak herkesin hakkıdır fakat durumun tamamen tersine dönmesi sağlığınız açısından oldukça kötü sonuçlar doğurabilir.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://brightside.me/inspiration-health/12-signs-youre-eating-too-much-sugar-342260/
İçerik Kaynakları :
  • https://brightside.me/inspiration-health/12-signs-youre-eating-too-much-sugar-342260/

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Evde Orkide Çiçeği Çoğaltma Yöntemi (Videolu Anlatım)

Orkideler ilgiye ihtiyaç duyan çok narin bitkilerdir ve orkide yetiştirme oldukça zordur. Çiçek türleri içerisinde en hoş görünümlü olanların başında gelseler de bu görünümü elde etmek kolay değildir. Peki bu kadar zor bir bitki olan orkide nasıl üretilir?  Evde orkide nasıl çoğaltılır?  Orkide çoğaltma iki şekilde yapılabilir; tohum ve vejetatif  yöntemler orkide çoğalmasının en önemli yollarıdır. Yeni başlayanlar için orkide nasıl yetiştirilir ve orkide nasıl çoğaltılır soruları için en etkili cevap vejetatif yöntemlerdir. Vejetatif orkide çoğaltma genellikle bir orkide koleksiyonunu oluşturmak için kullanılır. Vejetatif orkide çoğaltma üç şekilde başarılabilir; ayırma yoluyla, arka ampullerle ve keiki yöntemiyle orkide çoğaltılır. Her birinin tekniği öncelikle yeni bireyi üretme araçlarında ve erken bakımda farklılık gösterir. Büyümüş orkideleri bölmek zor olabilir, tekniğe karar vermeden önce bitkiyi incelemek, işi kolaylaştırarak, güçlü çoğalmaları sağla

Kökünden yaprağına kadar her derde deva : Kırmızı güzelin 8 faydası

Çiğ, haşlanmış ve fırınlanmış olarak yenebilir, veya sıkılıp suyu içilebilir. Pancar, güçlü tıbbi özelliklere sahip olduğundan son derece sağlıklıdır ve çok sayıda rahatsızlık ve hastalığa iyi gelir. Kırmızı pancar, içerisinde oldukça güçlü vitamin ve mineralleri barındıran bir sebzedir. Her ne şekilde tüketilirse tüketilsin özellikle yüksek bir antioksidan özelliğine sahip olmasından dolayı hem vücut için oldukça sağlıklıdır hem de pek çok hastalığa karşı kalkan görevi görmektedir. Kırmızı pancar olarak adlandırılan pancar çeşidine kırmızı rengini veren pigmentler sayesinde sebzenin genel olarak kansere karşı oldukça etkili bir yapısının olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle A, B, C ve P vitaminleri açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kırmızı pancar pek çok hastalıkta mücadele etkili olmasının yanı sıra bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde büyük bir öneme sahiptir. Kırmızı Pancarın Sağlığa Faydaları 1- Kanser ile mücadele oldukça etk

Öğrencisinden Ev Hanımına "Makarna Pişirme" Konusunda Bile Hemen Herkesin Doğru Sandığı 9 Büyük Yanlış

Dünyanın en kolay yemeği olan makarnayı yapıyorsunuz ama bir gariplik var ve dışarıda "yediklerim böyle olmuyordu" diyorsanız muhtemelen ufak püf noktaları atlıyorsunuz. Hatta dürüst olalım, atladığınız küçük bir kaç püf noktasından ziyade yaptığınız çok vahim hatalar da olabilir... İşte işinin ustalarından aldığımız tüyolarla, size makarna yaparken asla ve asla yapmamanız gereken 9 doğru bilinen yanlıştan, hatta bize göre 9 çok kritik hatadan bahsedeceğiz bu aşağıda...  YANLIŞ 1 -) Suya tuz eklerseniz su daha çabuk kaynar  : DOĞRUSU :  Kaynayan suya tuz eklerseniz kaynama derecesini arttırır. Bu yüzden makarnaya lezzet amaçlı tuz atmalısınız, onun pişme hızını arttırmak için değil. Ve aslında su kaynamadan tuz koymamalısınız, ama makarnaları atmadan önce yani su kaynadıktan sonra eklemelisiniz. Aksi takdirde, makarnanızın yavan bir tadı olacaktır. İhtiyacınız olan tuz miktarı tamamen sizin zevkinize bağlıdır, ancak tencereye koyduğunuz tuzun aslında çok

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez.

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez Evinizden çıkmayan inatçı böceklerinden kurtulmak için bu karışımı hazırlamalı ve 4-5 gün üst üste uygulamalısınız. Ardından böceklerin kaçtığını, kaçmayanların da öldüğünü göreceksiniz. Özellikle hamam böceği görünümü ve hareketleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve tiksindirici bir haşeredir. Birçok kişi karşı karşıya gelmekten bile korkarken kimileri de düşünmeye dahi dayanamaz. Tüm bunların yanında kimse evinden sürekli olarak üreyen hamam böceği ailesinden birey görmek istemez. Marketlerde satılan kimyasal ürünleri kullanarak kendinizin ve evdeki sevdiklerinizin sağlığını riske atabilir ya da kendi böcek savıcı ilacınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çünkü bu böcekler ile mücadele etmezseniz evinize sık sık bakteri taşıyacaklar, kısa sürede hastalık derecesine varan sonuçlar ile karşılaşabileceksiniz. Doğal böcek ilacı nasıl hazırlanır? Vereceğimiz tarifi uygulamadan önce ilk olarak aşa

Fayanslarınızı İlk Günkü Haline Döndürecek Ev Yapımı Yer Temizleme Deterjanı -

Derz dolgularda biriken yabancı maddeler kötü bir görünüme neden olabilir. Banyo ve lavabolardaki fayanslar zamanla kir, sabun kalıntıları ve kireç nedeniyle sararabilir. Bu yüzeylerin temizliği için fayanslara ve dolgulara zarar veren çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasallar kullanabilirsiniz elbet ama biz bunları bir çok sebepten ötürü önermiyoruz. Hanımlar bugün sizler için hazırladığımız bu yazımızda özellikle de banyo fayanslarınızı pırıl pırıl yapacak, ev yapımı deterjan tarifini sizlerle paylaşacağız. Banyodaki kirleri temizlemek için marketlerden satın aldığınız temizlik ürünlerinin içerisinde yer alan kimyasal maddeler, sağlığınızı tehlikeye sokar. Evde hazırlayabileceğiniz bu karışım ile bu kimyasallara maruz kalmayacaksınız. Fayanslar için evde deterjan yapımı ile sağlığınızı tehlikeye sokmadan banyonuzu tertemiz yapabilirsiniz. Evde Deterjan Yapımı Malzemeler:     Yarım su bardağı karbonat     Çeyrek su bardağı oksijenli su (hidrojen per

Çamaşırlarınızı Çok Daha Temiz, Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Özel Yıkama Taktiği

Çamaşır yıkamak muhtemelen en sıkıcı ev işlerinden biridir ve bunun çözümü için neredeyse hiçbir yol yoktur. Mühendisler her zaman bizler için yeni ev aletlerini icat ederler hatta artık uzaktan bile kontrol edilebilen bir tür çamaşır makinesi bile var ama hala bu süreç hiç keyifli değil. İstatistiklere göre, kadınlar yaklaşık olarak günde 17 dakika çamaşır yıkıyor. Bu yazıda sizinle; çamaşırlarınızı ayırmak, çamaşırlarınızı yıkamak ve çamaşırlarınızı kolayca kurutmak için harcadığınız zamanı önemli ölçüde azaltabilecek bazı hileleri paylaşacağız. Sizler için çamaşırları hızlı ve basit bir süreç haline getirecek öneriler listesi hazırladık. 1. Çamaşırlarınızı beyazlatmak için çamaşır makinenize bir miktar aspirin hapı koyun. Bazı insanlar, sıklıkla ortaya çıkan sarı ter lekeleri nedeniyle beyaz kıyafetleri giymekten kaçınmayı ister. Artık güzel, beyaz bir gömleği giymekten hiç korkma, sana iyi haberlerimiz var! Birkaç aspirin hapını çamaşır makinesine

Aklınıza Gelebilecek Her Hastalığa Faydası Var! Hemen Tüketmeye Başlayın Yoksa

İLTİHAPLA SAVAŞAN BİTKİ  Akgünlük ağacı Anadoluda yaygın bir biçimde yetişen ve sakızının faydaları ile öne çıkan bir bitkidir.  Boswellia serrata bitkisi ülkemizde akgünlük olarak tanınmaktadır. Özellikle bitkiler ile ilgili araştırma yapan uzmanlar, akgünlük bitkisi üzerinde yapmış olduğu araştırma ve incelemeler sonucunda bu bitkinin yapı olarak tam bir iltihap sökücü özelliğe sahip olduğunu belirtmiştir. İltihap sökücü ve iltihap karşıtı özelliğe sahip olduğu bilinen akgünlük ağacının gövdesindeki reçinenin pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle akgünlük bitkisi ile ilgili bilimsel çalışmalar da yapılmıştır. Akgünlük Bitkisinin Faydaları: -İltihap giderici olarak doğada belki de diğer bitkiler ile karşılaştırıldığında en etkili yapıya sahip olan bitkidir. -Yalnızca iltihap değil aynı zamanda ödem ve toksinlerin giderilmesinde de oldukça etkili bir bitkidir. Özellikle ödem gidermede etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. -Eklem yerlerinde o

Vücudu baştan sıfırlıyor. Elinizin altındaki mucize...

İltihap hafife alınmamalıdır çünkü ilgilenilmediği takdirde uzun dönemde ortaya ciddi sorunlar çıkmasına yol açabilir. Kronik iltihap siroz hastalığı ya da eklem iltihabında olduğu gibi vücudun bir bölgesini etkileyebilir. Ya da Çölyak hastalığında olduğu gibi iltihabın vücudun tümünü etkilemesi de söz konusu olabilir. İltihabı genel hatlarıyla anladıktan sonra şimdi iltihapla savaştığı bilinen bitkilerden en popüler olanları hangileri, bir göz atalım. Zerdeçal :  Zerdeçal turuncu renkte ve en önemlisi kurkumin adlı etkili bir bileşen içeren bir köktür. Kurkumin antioksidan özelliği sayesinde karaciğeri korur. Ayrıca vücuttaki histamin seviyelerini düşürerek iltihabı gidermeye yardımcı olur. Zerdeçal ayrıca aşağıdaki faydaları sağlar; İyi bir antienflamatuvardır. Doğal bir ağrı kesicidir. Zerdeçal kuvvetli bir antioksidandır. DNA’yı hasarlardan korur. Ağır metallerin detoksifikasyonunda rol alır. Ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırır. Sindirimi kol

Ürik Asidi Düşürmek İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Gut hastalığı, böbrek taşı ve böbrek yetmezliğine neden olabilecek kadar ciddi bir durumdur... Dengeli beslendiğiniz sürece ürik asit düzeylerinin yükselmesini önlemiş olacaksınız. Bununla kalmayıp toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz. Ürik asit,vücutta bulunan pürinleri parçalar ve böylelikle kimyasal oluşturur. Pürin bulunan gıdalar şunlardır: Karaciğer Balık Deniz ürünleri Fasulye Bezelye Soğuk söğüş et Soda Alkolsüz Bira (Malt İçeceği) Çoğu zaman, vücut ürik asidi kan yolu ile çözer. Daha sonra böbrekleri dolaşarak idrar yoluyla atılımı sağlanır. Bunca şeye rağmen, bazı kişilerin bunu yeterli miktarda yok etmeleri mümkün olmuyor. Bunun ana sebebi, vücudun bu kimyasalı olması gerekenden daha çok üretmesidir. Bu problem sonucu çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir: Ürik asit kristalize olarak böbrek taşı oluşturur. Ürinde pH değişimi de böbrek taşlarına sebep olur. El ve ayak parmaklarında aşırı ve sürekli enflamasyon ve bu da çok fazla

Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını g