Ana içeriğe atla

Hiç Farkında Olmadan Çok Fazla Şeker Tükettiğinizi Gösteren 9 Önemli İşaret

Ben çayıma fazla şeker atmıyorum diyor olabilirsiniz ama vücudunuz belkide şeker limitini aşıyordur. Vücudunuza kaldıramayacağı şekeri yüklemek çeşitli rahatsızlıkları beraberinde getirir.

İşte Çok Fazla Şeker Tükettiğinizin 9 işareti

Şekerin tadı güzeldir, hatta şeker içeren yiyeceklerin tadı daha güzeldir! Bu tatlı kristal karbonhidrat sanki her yerde gibi görünüyor, değil mi?

Birçoğumuz açken favori tatlılarımızda kendimizi kaybetmeye bayılırız. Çok masum bir zevk gibi gözükse de ne yazık ki fazla miktarlarda şeker tüketmek birçok hastalığın sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Bugünlerde şeker içermeyen bir beslenme düzeni oluşturmak gerçekten zor. İşin aslı şu ki ne kadar bağımlı olduğumuzun bile farkında değiliz.

Sizin için çok fazla şeker aldığınızda meydana gelebilecek sorunların listesini derledik. Eğer ki bu sorunları yaşamaya başladıysanız, şekeri azaltmanın zamanı gelmiş demektir.

Kas ve Eklem Ağrısı

  •     Kızarıklık
  •     Eklem sertliği
  •     Şişlik
  •     Eklem ağrısı

Canınız yandığı için son zamanlarda düzeni yürüyüşlerinizi, bahçe işlerini veya golf oynamayı es geçtiğinizi hissediyor musunuz? Bu ağrı vücudunuzun sizi uyarma şekli olabilir. Bünyenize aldığınız fazla şeker vücudunuzun glikozu işleme sürecini bozabilir ve vücudunuzda iltihaplanmalara sebep olabilir.

Ne kadar fazla şeker tüketirseniz, o kadar glikasyon sonucu oluşmuş moleküller bünyenizde oluşur ve bu da daha fazla iltihaplanma kaynaklı şişmelere sebep olur. Kalp rahatsızlıkları, katarakt, ritim bozukluğu, hafıza problemleri ve kırışık cilt çok fazla şeker tüketmenin acı sonuçlarından bazılarıdır. Tatlı Krizleri ve Diğer Şeker İçerikli Yiyecekler

Şeker çok hızlı sindirilir, bu sebeple favori çikolatalı kekinizi yedikten bir saat sonra açlık hissetmeye başlarsınız. Şeker dopamin hormonu salgılamanızı sağlayarak, bağımlılık yapıcı uyuşturucu maddelerle benzer özellikler taşır. Şekerli yiyecekler tükettiğinizde salgıladığınız mutluluk hormonu bu yiyecekleri tekrar istemenize sebep oluyor çünkü yediğinizde elde ettiğiniz ödül algısı sizi buna yönlendiriyor.

Beyin şekeri ödül olarak görür ve her zaman daha fazlasını ister. Bu acımasız ve bağımlılık yapıcı bir döngüdür. Ayrıca yüksek şeker içerikli yiyecekler sizi uzun süre tok tutmadığı gibi aynı zamanda besleyici değerlerden de yoksunlardır.

Enerji Yüksekliği ve Yoksunluğu

Glikoz vücudunuzun enerji kaynağıdır. Bu sebeple glikoz seviyesini belirli bir oranda tutmak çok önemlidir. Gün içinde hem tükenmişlik hem de enerjik hissetmenizin nedeni bu seviyenin uygun seviyede olmamasıdır. Şeker yediğinizde, pankreas dengeyi korumak için insülin salgılar. İnsülin harekete geçip vücudun glikoz seviyesini rayına oturttuğunda da siz tekrar seviyeyi yükseltmek için tatlı aramaya başlarsınız.

Enerji seviyenizi düzenlemek için sağlıksız atıştırmalıklar ve tatlılardan uzak durmalısınız. Sağlıklı yağlar ve proteinlerden ihtiyacınız olan besleyici maddeleri alabilir ve doygunluk hissiyle mutlu olabilirsiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan gerçek enerjiyi böylece sağlamış olursunuz.

Sağlıklı beslendiğinizde ani yükseliş ve düşüşler yaşamayan vücudunuz çok saha sağlıklı olacaktır.

Ciltte Yağlanma ve Sivilcelenme

Şeker yüklü besinler insülin seviyenizin birden artmasına ve glikasyonlar oluşmasına ve protein moleküllerine şeker bağlanmasına sebep olur. Vücudunuza şeker girer girmez karmaşık fizyolojik süreçler başlar. Fazla şeker tüketimi yağlanma ve cilt sorunları meydana getirir.

Üretilen fazla insülin cildinizdeki yağ bezlerini harekete geçirerek daha fazla üretim yapmasına sebep olur ve bunun sonucunda sivilce oluşumu ve yağlı bir cilt sahibi oluruz.

Bunun anlamı yüksek şeker içerikli bir beslenme, size daha çok sivilce olarak geri döner. Eğer ki bu soruna uzun zamandır sahipseniz ve tedavilerin hiçbiri işe yarıyor gibi görünmüyorsa, beslenme alışkanlıklarınızın değişme zamanı gelmiştir. Şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekmiyor. Sadece tüketimini azaltmanız ve biraz da doğal besinlere yönelmenizi öneriyoruz.

Kilo Artışı

Pantolonlarınızın sıkmaya başladığını fark etmek hiç hoş bir durum değildir. Bir hafta önce yediğiniz o çikolatalı kekin sonucunun bu olabileceğini tahmin edemezdiniz. Fazla şeker tüketmenin bir diğer kötü sonucu da size kilo aldırmasıdır.

Atıştırmalık ve tatlılar, genellikle karın bölgesinde yağlanmaya sebep olur. İnsülin miktarınızı aldığınız şeker miktarı ile doğru orantılı arttırdıkça, karın bölgenizdeki yağlanma da aynı oranda artmış olur.

Diş Çürümesi

Dişlerinizde oluşan çürükler ve diğer rahatsızlıklar tartışmasız bir şekilde fazla şeker tüketiminin eseridir. Açıkçası sorun şeker tüketmekten ziyade, yedikten sonra dişlerinizde kalan artıklar buna sebep olmaktadır.

Eğer güzel temizlenmez ve fırçalanmaz ise, plak oluşumuna sebep olur. Mine tabakasını yavaşça yok eden yemek artıkları sonucu oluşan bakteriler sonunda diş çürüklerine sebep olur. Yüksek Şeker Toleransı

Her gün fazla miktarlarda şeker tükettiğiniz takdirde, dilinizdeki tat tomurcukları bu tada alışacak ve artık bu şeker seviyesi onlar için tatlı olarak algılanmayacak.

Yani ne kadar çok yapay tatlandırıcı içeren yiyecek tüketirseniz, meyvelerin sebzelerin içindeki şekerin tadını o kadar az alırsınız. Sulu bir elma yiyip tadını alamamak gerçekten kötü bir şey bize inanın. Eğer hiç bir şey size tatlı gelmemeye başladıysa, şeker tüketimini kesip yani işlenmiş şeker ve tatlı şuruplar kullanmayarak sağlıklı bir beslenme düzenine geçin.

Sıklıkla Soğuk Algınlığı ve Grip Olma

Aşırı şeker tüketimi bağışıklık sisteminizin bakteri ve virüslere karşı savunmasını zayıflatır ve daha fazla hastalanmanıza sebep olur.

C vitamini de aynı bağışıklık sisteminiz gibi soğuk algınlığıyla savaşır ancak vücudunuza aldığınız aşırı glikoz C vitamini yerine akyuvarlarınızla bağlanıyor çünkü moleküler yapıları çok benziyor. Hastalıklara karşı hiç etkisi olmayan glikoz moleküllerin C vitamini yerine akyuvarlarınız ile ortak çalışması da sizi hastalıklara karşı savunmasız bırakıyor.

Bu senaryoyu engellemek için, hasta hissetmeye başladığınızda tatlıyı kesmek hastalanmanızı engeller. Meyve ve sebze tüketimine önem verirseniz hasta olma olasılığınız oldukça düşecektir.

Şişkinlik Hissi

Gaz ağrısı ve şişkinlik hissi birçok farklı yiyecek tarafından tetiklenebilir ve çok fazla şeker tüketmek de onlardan biri.

Çünkü şişkinlik ve gaz ağrıları yediklerinizle doğrudan etkilidir. Sindirme sürecinde bir sorun meydana gelmesi sonucunda oluşan bu problemlerde şekerin katkısı büyüktür. Eğer şeker ince bağırsakta emilemez ve kalın bağırsağa geçemezse, gaz üreten bakteriler gibi bir görev üstlenir.

Çok fazla şeker karın bölgenizdeki ağrıların sebebi olabilir. Tatlandırıcılı ürünler suçlu olmaya en büyük adaydır. Diyet kola, atıştırmalık çikolata ve gofretler sizi geceleri uyanık tutabilir.

Ne Kadar Şeker Çok Fazladır?

Dünya Sağlık Örgütüne göre, önerilen günlük şeker miktarı günlük enerji sağlayıcı besinlerin %10unu oluşturmalı.

Bu da yaklaşık olarak 7 çay kaşığı şekere denk geliyor. Şeker lezzetlidir ve herkesin onu sevdiği tartışılmaz bir gerçektir. 4 gram karbonhidrat 1 çay kaşığı şekere denk gelir ve almanız gereken besinlerin önüne geçerek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Bu sebeple günlük tatlı miktarınızı yeniden gözden geçirin ve yukarıda belirttiğimiz sorunların gerçekleşme ihtimalini düşünün. Sağlıklı beslenip arada kaçamak yapmak herkesin hakkıdır fakat durumun tamamen tersine dönmesi sağlığınız açısından oldukça kötü sonuçlar doğurabilir.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://brightside.me/inspiration-health/12-signs-youre-eating-too-much-sugar-342260/
İçerik Kaynakları :
  • https://brightside.me/inspiration-health/12-signs-youre-eating-too-much-sugar-342260/

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiroit İçin Hazırlanan Bu Kür Fazla Kiloları Ve Şişlikleri Bitiriyor

Tiroit İçin Hazırlanan Bu Kür Fazla Kiloları Ve Şişlikleri Bitiriyor Vücudumuzdaki en önemli hormon bezlerinden biri olan tiroit bezi bütün metabolizmamızı düzenler yani eğer kilo alamama veya verememe gibi bir sorununuz varsa tiroidle alakalı olması yüksek ihtimaldir. Tiroit beziniz gereğinden az hormon salgıladığında hipotiroidizm adı verilen durum ortaya çıkar. Bugün size vereceğimiz içecek tarifi sayesinde bu sorundan kurtulacaksınız. Metabolizmanızın hızını düzenlemenin yanında, tiroit hormonu solunum, kolestrol, kalp sağlığı, beyin fonksiyonları ve vücut sıcaklığı gibi çeşitli ve hayati konularda görev alır. Eğer hipotiroidi hastasıysanız mutlaka birazdan vereceğimiz belirtileri taşıyorsunuzdur. Örnek olarak; kısırlık, obezite, eklem ağrıları, damar iltihaplanması gibi sorunlar yaşıyorsanız vereceğimiz tarif sayesinde sağlıklı bir yaşam sürebileceksiniz. Hipotiroidi Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? Cinsel isteksizlikSaç kaybıDepresyonSoğuk havalarda…

Tek Bir Yumurta Sarısı Sizi 10 Yaş Gençleştirecek

Tek Bir Yumurta Sarısı Sizi 10 Yaş Gençleştirecek. Nasıl mı? Kırışıklar için Bal ve Yumurta Sarısı Maskesi. Her yaş grubuna hitap eden bu maske düzenli ve sürekli yapılması gerekmektedir. Ve bu şekilde etkili ve kalıcı çözüme kavuşulabilir. Gerekli Malzemeler: Bir adet yumurta sarısı İki yemek kaşığı çiçek balı Yumurta sarısını ve çiçek balını cam bir kapta iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze yedirerek sürün. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü bol su ile durulayın. Bu maskeyi uygulamadan önce gözeneklerin açılması ve cildin gevşeyip maskenin içerilere daha iyi nüfuz emesi için öncesinde yüz buharı yapmanızda fayda olacaktır. Yumurta Sarısı Bal Maskesi Ile Kırışıklıklarınızı Azaltın. Zengin Içerikli Bu Maske Tarifi Ile Cildinizdeki Kırışıklıkları Azaltarak Daha Canlı Bir Görünüş Elde Edebilirsiniz. Uygulanışı Ve Hazırlanışı: Elinizdeki tüm malzemeleri cam bir kapta mikser yardımı ile karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı yüzünüze sürün v…

Hem gençlikte hem de yaşlılıkta sağlığınız için yapacağınız en güzel yatırım

12 ay boyunca düzenli kullandığınızda mükemmel sonuç verir. Kullanmaya hemen bugün başlayın. Hem gençlikte hem de yaşlılıkta sağlığınız için yapacağınız en güzel yatırım. Anti-enflamatuvar, idrar söktürücü ve detoks özelliği olan zerdeçal suyu, artrit gibi birçok sorunla başa çıkmada yardımcı harika bir içecektir. Zerdeçal, diğer adıyla Curcuma Longa, medikal bir bitkidir ve zencefil ile beraber zingiberaceae familyasına aittir. Yüzyıllarca doğal medikal uygulamalar için kullanılmıştır. Çok besleyici ve sağlığa da faydalıdır. Buna ek olarak, yemeklere verdiği hafif tat ve belirgin sarımsı turuncu rengi ile baharat olarak sıkça kullanılır. Ayrıca, ağrı kesici, anti-enflamatuvar ve antibakteriyel madde olarak ev yapımı doğal tedavilerin de çoğunda kullanılır. Aslında, yüksek antioksidan, vitamin ve mineral konsantrasyonu sayesinde çeşitli kanser türlerini önlemek ve tedavi etmek için faydası olduğuna bile inanılır. En güzeli ise kullanım alanının çeşitli olması ve özellik…

Kanserin Asıl Nedeni Bulundu - İşte Bunlar

Bu yazıyı okuduktan sonra çok daha İyi anlayacaksınız kanserin asıl sebebinin kendimiz olduğunu! Hayatında hep şeker oldu. Çayı, kahveyi şekersiz içmedin. Kahvaltıya reçelsiz ve çikolatasız oturmadın. Beyaz pirinç ve ekmeğin şeker olduğunu unuttun. İçinde yüksek oranda fruktoz bulunan meyve sularını kiloyla içtin. İçinde glukoz ve aspartam olan ürünler tükettin. Kolanın ve gazlı içeceklerin şeker ve zehir karışımı olduğunu bile bile içtin.Önce insülin direncin başladı sonra şeker hastası oldun ama durmadın. Palm yağı, margarin ve trans yağ içeren ürünleri kullandın.tereyağı ve zeytinyağı tüketmedin ki organlarından biri iflas edene kadar bunları yedin.Paketlenmiş hazır sıvı ve katı tüm ürünlerdeki koruyucu kimyasalların seni kanser edeceğini önemsemedin. salçanı, makarnanı, turşunu hatta, limonu sıkıp limon suyunu bile kendin yapmadın. Hazır almak kolayına geldi. Pazardan nohutunu, fasülyeni bile almadın, bunları konserve satın almak yemek basitti. Senteti…

Kış aylarında ayva kabuğu ile şifa bulun.

Eskiler ne kadar ayva bol olursa, kışın o kadar sert geçeceğini söylerlerdi. Sert geçen kış günlerinde hasta olmamamız içinse yine baş vuracağımız besin ayva ve ayva kabuğu olacak.


Ayva kabuğundan çekirdeğine kadar tam bir şifa deposu. Kabuğu kalp çarpıntısına iyi gelen ayvanın göz sağlığı, sindirim, akciğer, mide ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi var.Ayva Kabukları İle Kış Çayı: 

Ayva kabuklarından; bronşit, zatürre, grip gibi hastalıklardan korunmak için çay hazırlamak mümkündür. Hem oldukça lezzetli olan hem broşları rahatlatan bu çay, bedene enerji de verecektir.

Malzemeler; 
Ayva Kabukları10 gram Ihlamur 4-5 adet kuşburnu1 adet çubuk tarçın

Hazırlanışı: 


Demliğin içine tüm malzemeler koyulur ve demlik su ile doldurularak 20 dakika kaynatılır. Hazırlanan bu çaydan, her gün sıcak olarak 2-3 bardak içmek gerekir. Tatlandırmak amacı ile bir çay kaşığı bal ile kullanmak mümkündür. Özellikle öksürüğü kesmekte, oldukça işe yarayan bu çay, soğuk kış aylarında en büyük desteğiniz ola…

Temizlik İçin 8 Sır

Temizlik İçin 8 Sır 1- Beyaz kalıp sabunu rendeleyip sıcak suda eritip 5 kiloluk bidona koyun gerektiğinde mutfak dolaplarınızı. Fırınınızı. Halılarınızı. Koltuklarınızı silebilirsiniz 2- Şampuanı su dolu kovaya döküp camlarınızı hiç kurulama yapmadan silebilirsiniz. Ayrıca camsile doldurup tozda alabilirsiniz. 3-Bulasik makinesi tabletini 5 bardak sicak suda eritip birazda icine parlatici sıkıp halilarinizi koltuklarinizi silebilirsiniz ayriyetten ayni islemi yagli mutfak dolaplarinda uygulaya bilirsiniz sonuc mukemmel…. 4-Haliniza diyelimki cay dokuldu direk uzerine parlatici dokup silin eser kalmicak caydan…. 5-Dusakabininizi cesmelerinizi parlaticiyla silerseniz parlak durur. 6-Bakirlarinizi ve cesmelerinizi ve kuflenen metallerinizi keccapla ovarsaniz ilk gunku gibi olacaktir… 7-Tencere caydanlık ve tavalarınızı cifi normal bir market posetine dokup ovalarsaniz piril piril olacaktir…. 8-Mutfak tezgahinizin koselerinde silikonlar siyaha donustuyse pamuga…

62 yaşı olsa da, 40 yaşındaki şeklinde görünür – SIRRI: ASPİRİN + LİMON

Genç ve dinamik bir görünüm kazandıran, cildinizi ışıl ışıl parlatan aspirin limon maskesi, aspirin ve limonun bir araya gelerek ortaya çıkarttığı mucizevi sonuçlardan birisi...  Ev Yapımı Bu Yöntem İle CİLT KIRIŞIKLARI ve SİVİLCELER Tamamen Kaybolacak! Cildinizin Yenilendiğini Göreceksiniz... Bu Maske Size İyi Gelecek...  Aspirin içindeki SALİSİLİK ASİT ile cilt yapısını düzenler ve temizler. Ciltteki lekeleri giderir. Yaraları geçir. Limon ise içinde bin bir şifa gizli en özel meyvelerdendir.  Suyu ise antibakteriyeldir. Suyunda cilde iyi geldiği bilinen ve cilt lekelerini yok eden bir de etken madde mevcuttur. İşte bu ikiliyi karıştırarak yapacağınız hem kolay hem de etkili maske ile artık cilt kırışıkları, cilt lekeleri ve sivilceler tarih olacak. Kozmetik kremlere dünyanın parasını vermeye son. Evde bu maskeyi yapmak hem kolay hem de ekonomik. Bu maske ile hem cildi güzelleşecek hem de sivilceler yok olacak. Peki bu maske nasıl yapılır? Nedir Tari…

Boşuna Oda Spreylerine Para Vermeyin! Bu Tarif İle Evinize Bahar Gelecek, Hep Mis Gibi Kokacak!

Boşuna oda spreylerine para verip lavanta, çilek kokacak diye ciğerlerinizi zehirlemeyin.Doğal Oda Kokusu Hazırlama Evin kokusunu güzelleştirmek için sıktığımız kimyasal kokular evimizin içindeki havanın daha çok kirlenmesine neden olur. Piyasadan satın aldığımız kokularla evimizin güzel koktuğunu zannederiz. Aslında o koku bizim burun kanallarımıza yapışan aldatmalı meyve yağlarının kokusudur. Biz bu kokuyla evimize kimyasal zehir püskürttüğümüzün farkında olmayız. Oysa doğal yollarla evimizin güzel kokmasını sağlayabiliriz. Doğal yollarla oda kokusu hazırlamanın iki yolu vardır. Üstelik hazırlayacağınız bu kokularla sağlığınız da tehdit altında olmayacaktır.Pratik Doğal Oda Kokusu Hazırlama Bir fıs  şişesine 500 ml suyu koyun. İçerisine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ( Karbonat; suyun içerindeki kireçleri aşağı indirerek kokunun daha fazla kalmasını sağlar. ) Üzerine 1 tatlı kaşığı limonu sıkın ve en son olarak isteğe bağlı seçtiğiniz portakal veya lavanta yağını dam…

Böbreklerinizin Düzgün Çalışmadığını Gösteren 7 İşaret -

Zihinlerimiz her gün tonlarca bilgiyi işler, bedenlerimiz binlerce eylem gerçekleştirir. Bu yoğun dünyada yaşamak vücudunuzun gönderdiği bazı mesajları kaçırmayı kolaylaştırır. Ve bu sinyalleri iletmeme ve bunlara tepki vermemenin sonuçları şiddetli olabilir. 1. Sorunlu Uykular : Böbreklerini düzgün çalışmıyorsa, vücudunuzdaki toksinler idrarla vücudunuzdan atılamaz ve kanınızda kalır. Artan toksin seviyesi ise uykuya dalmayı zorlaştırır. Uyarı: Kronik Böbrek Hastalığı olan insanlar uyku apnesine daha sık maruz kalırlar. Uyku apnesi, uyurken nefesin bir veya daha fazla durmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Bu duraklamalar birkaç saniyeden bir dakikaya kadar sürebilir. Her duraklamadan sonra, normal nefes almaya tekrar başlama horultulu bir şekilde gerçekleşir. Sürekli ağır horlama var ise bu  bir doktora görünme vaktiniz geldiğine işarettir. 2. Baş ağrısı, Halsizlik ve Yorgunluk : Sağlıklı ve düzgün işleyen böbrekler, vücutlarımızda bulunan D vitaminini, güçlü k…