Ana içeriğe atla

Sırt ve Kol Yağlarını Yok Etmek için Sadece 20 Dakikada Yapabileceğiniz 10 Basit Hareket

Herkesin yapabileceği bu kolay hareketler için her gün sadece 20 dakika ayırmanız yeterli. 1 ay sonunda sonuçlara inanamayacaksınız. Sırt ve kol yağlarından eser kalmayacak.

Yaz geldi, hafif kıyafetlere geçildi ve kışın alınan kilolar ortaya çıktı. En güzel kıyafetinizi giymişsiniz ama o da ne? Kollarınız ve de sırt tarafınızda yağlar var! Genelde spor bile yapsak, sırt ve kollarımızı göz ardı ederiz. Vücudun görünen yerlerine odaklanırız. Oysa ki tüm vücudu çalıştırmayı hedeflersek bu sorunları yaşamayız.

Peki ama nasıl? Bu yazıda sizlere 20 dakika kadar kısa bir sürede tamamlanacak 10 etkili hareketten bahsedeceğiz. Bu hareketleri her gün düzenli olarak yaptığınızda, 1 ay sonunda sonuçlara inanamayacaksınız. Tabii ki kardiyonuz beslenme sisteminize destek verecek şekilde planlanmalı.

İp Atlama

Egzersizlerinize 2 dakikalık ip atlama ile vücudu ısıtarak başlamanız çok etkili olacaktır. İp atlama omuzlar ve sırt için de çok etkilidir, kısaca tüm vücudu çalıştırır. Sadece tekniğe odaklanın: Sadece bileklerinizi çevirerek ipi döndürün.

2. Dambıl ile Boks Vuruşu

Boks vuruşunu daha da etkili hale getirmek için dambıl kullanabilirsiniz. Sırt ve kollarınız çok daha iyi çalışacak ve ağırlıklarla da güç kazanacaksınız.

 •     Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olsun. Dizlerinizi çok hafif kırın.
 •     Kollarınızı dirseklerden bükün ve sağ tarafa dambıl ile yumruk atın.
 •     Başlangıç pozisyonuna dönün. Aynı şekilde sol tarafa yumruk atın.
 •     60 saniye boyunca harekete devam edin.
 •     3 set yapın ve setler arasında 20-30 saniye kadar dinlenin.

3. Göğüs Press

Bu egzersiz ile tüm vücudunuz yanacak! Göğüs, karın kasları, sırt bölgesi ve trisepsler inanılmaz çalışacak.

 •     Sırt üstü yere uzanın, ellerinizi dambıllar ile göğsünüzde birleştirin. Bacaklarınızı dizlerden 90 derece kırarak havaya kaldırın.
 •     Bacaklarınızı da yukarı iterek, karın kaslarınızı sıkarak kollarınızı düz yukarı uzatın ve geri indirin.

 •     Bu hareketi 45 saniye süre ile yapın.
 •     Hareketi 3 set olarak yapın ve setler arasında 20-30 saniye dinlenin.

4. Bar Kaldırma

Bu hareket ile üst ve orta sırt kasları çalışması ile omurga üzerinde duruş düzelmesi sağlanır.

 •     Barı iki elinizle tutun ve bacaklarınız omuz genişliğinde açık olsun.
 •     Barı çenenize gelecek şekilde kaldırın ve tekrar aynı pozisyona indirin.
 •     Bu hareketi 60 saniye yapın.
 •     Hareketi 3 set olarak yapın ve setler arasında 20-30 saniye  dinlenin.

5. Yoga Topu üzerinde göğüs press

Bu egzersiz omuz, triseps ve göğüs kaslarını kuvvetlendirir. Bu egzersizde topun görevi gövdenizi sıkarak denge -de kalmanızı sağlamak. Eğer evde topunuz yoksa sırt üstü yerde de yapabilirsiniz.

 •     Top üzerine sırtınızı yerleştirin ve karın kaslarınızı sıkın. Elinizde dambıllar göğüs üzerinde birleştirin ve yanlara doğru açın.
 •     Dirsekleriniz hafif bükülü olarak hareketi yapın.
 •     Bu hareketi 60 saniye yapın. 
 •     Hareketi 3 set olarak yapın ve setler arasında 20-30 saniye  dinlenin.

6. Şınav

Kollardaki sorunları halletmek için en etkili egzersiz şınav (push-up) hareketidir. Hergün düzenli olarak yaparsanız farkı hemen hissedersiniz. İlk başta zorlanırsanız, dizlerinizi yere koyarak yapın.

 •     Şınav pozisyonu alın.
 •     Kollarınızı bükerek göğsünüzü yere yaklaştırın ve karın kaslarınızı sıkarak sırt kaslarınıza odaklanın.
 •     Tekrar başlangıç durumuna dönün.
 •     Bu hareketi 45 saniye yapın.
 •     Hareketi 3 set olarak yapın ve setler arasında 20-30 saniye  dinlenin.

7. Tekmeli Çapraz Lunge

İki hareketin birleşmesi ile çok daha etkil sonuçlar alacaksınız. Bir hafta bu şekilde yapın ama ikinci hafta elinizde ağırlıklarla devam edin.

    Sol bacağınızla geriye sağ bacağın arka çaprazına adım atın.     Ayağa kalkın, sol bacağınızla tekme atın ve kolunuzu da bu bacağınıza uzatın.     Hareketi 30 saniye yapın ve tarafı değiştirin.     Hareketi 3 set olarak yapın ve setler arasında 20-30 saniye  dinlenin.

8. Plank Rotasyon

Plank hareketi esneklik ve güç için çok önemlidir. Bu harekete ikinci haftadan itibaren ağırlıkları eklemeyi unutmayın.

 •     Plank pozisyonu alın, elleriniz omuzlarınızın altında olsun. Ayaklarınız da kalçanızın hizası kadar açık dursun.
 •     Bedeninizi çevirin ve sol kolunuzu yukarı kaldırın.

 •     Kolunuzu indirin ve diğer tarafa aynı hareketi yapın.
 •     Hareketi 45 saniye yapın.
 •     Hareketi 3 set olarak yapın ve setler arasında 20-30 saniye  dinlenin.

9. Süpermen Mekik

Süpermen mekik hareketi en popüler sırt egzersizlerinden biridir. Kendi vücut ağırlığınız ile yapabileceğiniz önemli bir harekettir.

 •     Yüz üstü yere yatın ve kollarınızı kafanızın ilerisine uzatın.
 •     Karın kaslarınızı sıkın ve ellerinizle bacaklarınızı geriye doğru kaldırmaya çalışın.
 •     Bu şekilde 20 saniye bekleyin ve başlangıç pozisyonuna dönün.
 •     Hareketi 3 set olarak yapın ve setler arasında 20-30 saniye  dinlenin.

10. Esneme

Esneme hareketlerini yapmadan çalışmanızı bitirmeyin. Esneme hareketlerinden herhangi birini yapabilirsiniz. Yine Yoga topu kullanabilirsiniz.

 •     Sırtınızı topun üzerine yerleştirin.
 •     Çok dikkatli ve yavaşça geriye doğru esneyin.
 •     Kol ve bacaklarınızı da uzatın.
 •     Bu şekilde 20 saniye bekleyin.
Bu egzersiz planı ile sadece kol ve sırt yağlarından kurtulmakla kalmayacak, aynı zamanda kas da geliştireceksiniz.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

 • https://www.lifehack.org/292578/7-things-that-will-happen-when-you-do-planking-exercise-every-day
İçerik Kaynakları :
 • https://www.lifehack.org/292578/7-things-that-will-happen-when-you-do-planking-exercise-every-day
 • https://fitness.mercola.com/sites/fitness/archive/2014/12/05/5-plank-benefits.aspx
 • http://www.naturallivingideas.com/10-things-that-happen-when-you-do-planks-every-day/

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

İşte Ayak Şişliklerinin Sebebi Olabilecek 9 Ciddi Hastalık

Sadece sıcaklardandır, bütün gün ayakta durdum ondandır ya da bugün çok yürüdüm de şişti demeyin. Ayak şişmesinin sebebi bu 9 rahatsızlıktan biri olabilir. Ayakların şişmesi genellikle hamilelik, sakatlık veya tüm gün ayakta durmak gibi koşullarla ilişkilendirilir. Ancak ayakları şiş olan birçok insan ne hamile, ne spor sakatlığı var ne de tüm gün ayakta çalışıyor. Peki diğer sebepler ne olabilir? Aklınızda bulunsun, çoğu zaman ayaklarınızın şişmesi hayatınızı tehdit etmez  ancak yürümek için onlara ihtiyacınız olduğunu düşününce, tedbirli olmakta fayda var. Soğuk suda bekletmek veya güzel bir masaj yaptırmak tüm sıkıntılarınızı ortadan kaldırabileceği gibi, başka sebepleri de olabilir. Hadi bunları öğrenelim! Altta yatan sebep hayati risk taşıyor da olabilir ne yazık ki her zaman yüksek yüzdelik dilimde bulunacak kadar şanslı olmayabiliyoruz. Bu içeriğimiz sayesinde ayaklarınızın şişmesinin sebepleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve doktorunuz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar