Ana içeriğe atla

Gece Boyunca Sizi Bebek Gibi Uyutacak 4 Haraket

Bu hareketleri yatağınızın üzerinde kolaylıkla yapabilirsiniz, ve bu hareketler herkes için uygundur. Yaptığınızda vücudunuz rahatlayacak ve çok daha kaliteli ve rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacak. Haliyle sabah da daha dinç ve huzurlu uyanacaksınız.

1. Gaz Rahatlatıcı Hareket

Gaz rahatlatıcı hareketi, bir dakika içinde tüm omurgayı, özellikle bel ve belin çevresini rahatlatır.Buna ek olarak, bu yoga pozu bağırsağın işini düzenler (adıyla tahmin edebileceğiniz gibi). Bu nedenle, sabahları yapmak faydalı olacaktır.

Nasıl yapılır

 •     Arkanıza yaslanın ve rahatlayın.
 •     Dizlerinizi bükün.
 •     Nefes almak için ellerinizi uzatın ve dizlerinizi sarın.
 •     Nefes alırken dizlerini sarın, karnınıza bastırın.
 •     Derin nefes alın, diyaframınıza konsantre olun. Nefes alırken, bacakları gövdenizden uzaklaştırın ve nefesinizi verdiğinizde bacaklarınızı yaklaştırın. 8-10 defa nefes alıp verme işlemini uygulayın – yaklaşık 1 dakika .

2. Ayaklar Duvara

Bu pozisyon, bacaklar ve sırtla yapılıyor, göğsü açıyor ve akciğerlerin yatmadan önce oksijenle doldurulmasına olanak sağlıyor.

Nasıl yapılır

 •     Duvara veya yatağın ucuna katlanmış bir yastık yerleştirin.
 •     Üzerine yatın, kalçanızı duvara veya yatağın ucuna bastırın ve ayağınızı duvara kaldırın.
 •     Kollarınızı yanlara doğru yayın ve göğsünüzü açmaya çalışın. Sakin ol ve rahatla nefes al. 1-2 dakika boyunca bu hareketi yapın sonra bacaklarınızı indirebilirsiniz.

3. Omurgadaki kaslar için dalga egzersizi

Dalga egzersizi, sırtınızın daha da rahatlasını sağlar – yüzey katmanlarının altında bulunan omurganın derin kaslarına “erişir”. Egzersiz iki aşamadan oluşur:

Aşama 1

 •     Sırtınızı uzatın ve küçük yuvarlanmış havluları belinizin ve boynunuzun altına koyun.
 •     Ayağınızı iki yana açın, mümkün olduğunca rahat bırakın kendinizi. Aynı zamanda başınızı boynunuza ve sırtınıza dokunmadan yanlamasına sallayın. Hareketler aynı yönde veya tersi olabilir, hangisi sizin için daha uygunsa.
 •     Tamamen rahatlamaya çalışın ve tüm omurganız boyunca titreşim dalgasını hissedin. Egzersiz 1 dakika boyunca yapın.

Aşama 2

 •     Kollarınızı yanlarınıza bitişik tutun, ayak parmaklarınızı dik tutacak şekilde yatın ve alnınızın altına bir yastık veya havlu koyun.
 •     Ayaklarınızı yanlamasına sallayın ve dalganın rahatlığın vücudunuza nasıl iletildiğini hissetmeye çalışın. Hareketi 1 dakika yapın .

4. Savasana Hareketi

Eğer bu egzersizi uyumadan önce düzgün yaparsanız, uykuya dalmak gerçekten çok kolay olacaktır.

Nasıl yapılır

 •     Sırt üstü uzanın, hafifçe bacaklarınızı yayıp ellerini avucunuzun üzerine koyun. Katlanmış bir havlu veya yastığın kenarını başınızın ve boynunuzun altına koyun.

 •     Vücudunuzu kademeli olarak, parmaklarınızdan başlayıp başınızın üstüne kadar gevşek bırakın. 20 solunum döngüsü yapın, yavaş yavaş nefes alıp verme süresini uzatın ve daha sonra kontrol etmeyi bırakıp istediğiniz gibi nefes alın. Düşüncelerinizin yüzdüğünü düşünün, ancak onlara konsantre olmaya çalışmayın.

 •     Yavaş yavaş dünyanın kaybolduğunu hissedersiniz ve tüm vücudunuz mümkün olduğunca rahatlar. Kendinizi bir battaniye ile örtün ve Rahat deliksiz bir uyku çekin 

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

 • http://drsaglik.net/gece-boyunca-sizi-bebek-gibi-uyutacak-4-haraket/
 • https://www.huffingtonpost.com/entry/15-ways-to-fall-asleep-faster_us_55dde3e7e4b04ae497054470
İçerik Kaynakları :
 • http://drsaglik.net/gece-boyunca-sizi-bebek-gibi-uyutacak-4-haraket/

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

İşte Ayak Şişliklerinin Sebebi Olabilecek 9 Ciddi Hastalık

Sadece sıcaklardandır, bütün gün ayakta durdum ondandır ya da bugün çok yürüdüm de şişti demeyin. Ayak şişmesinin sebebi bu 9 rahatsızlıktan biri olabilir. Ayakların şişmesi genellikle hamilelik, sakatlık veya tüm gün ayakta durmak gibi koşullarla ilişkilendirilir. Ancak ayakları şiş olan birçok insan ne hamile, ne spor sakatlığı var ne de tüm gün ayakta çalışıyor. Peki diğer sebepler ne olabilir? Aklınızda bulunsun, çoğu zaman ayaklarınızın şişmesi hayatınızı tehdit etmez  ancak yürümek için onlara ihtiyacınız olduğunu düşününce, tedbirli olmakta fayda var. Soğuk suda bekletmek veya güzel bir masaj yaptırmak tüm sıkıntılarınızı ortadan kaldırabileceği gibi, başka sebepleri de olabilir. Hadi bunları öğrenelim! Altta yatan sebep hayati risk taşıyor da olabilir ne yazık ki her zaman yüksek yüzdelik dilimde bulunacak kadar şanslı olmayabiliyoruz. Bu içeriğimiz sayesinde ayaklarınızın şişmesinin sebepleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve doktorunuz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar