Ana içeriğe atla

Herkesin Evde Kolaylıkla Yapabileceği Bel Ağrılarını Ortadan Kaldırmaya Yetecek 9 Kolay Hareket

Bel ağrısı yaşlı geç bir kişinin en yaygın yaşadığı bir problem.

Hayatımızın çoğunu oturarak ya da durağan bir şekilde dikilerek geçiriyoruz – işte, arabada, trende, evde ve ya evde yemek yerken, arkadaşlarımız ve ailemizle vakit geçirirken… Bulaşık yıkarken, yemek yaparken... -  Yaşı fark etmeksizin, herkes hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor.

Neyse ki, bu ağrıyı semptomlarınızı gidererek sorunu kökten çözecek bir takım egzersizler mevcut.

Çocuk Duruşu

 •     Emekler pozisyona geçin ve kollarınızı ileri uzatın.
 •     Yavaşça kalçanızı topuklarınıza doğru hareket ettirin.
 •     Başınızı yere koyun ve ellerinizi, kollarınız tamamen düz şekle gelene kadar ileri uzatın. Bu pozisyonda 30 saniye kalmaya çabalayın.

4 Numara Duruşu

 •     Yere uzanın ve dizlerinizi bükün. Ayaklarınızın birbirlerine olan uzaklığı kalçanızın genişliği kadar olmalıdır.
 •     Sol bacağınızı bükün ve sağ ayağınızı kaldırın, ardından sol dizinizin üzerine yerleştirin. Sol baldırınızı kavrayın ve vücudunuza doğru çekin.
 •     Kafanız ve omuzlarınız yerde kalmalı. Sağ kalçanızın kasıldığını hissediyorsanız, doğru yapıyorsunuz demektir.
 •     İki bacağınız içinde pozisyonu 30 saniye korumaya özen gösterin.

Vücut Bükme Hareketi

 •     Yere uzanın ve dizlerinizi bükün. Dizlerinizi sağa yatırın.
 •     Sol diziniz yerde olmalı ve sağ bileğiniz de sol dizinizin üzerinde olmalı.
 •     Kollarınızı başınızın yanına açın. Sağ dizinizi yere doğru döndürün. Kasılmayı hissettiğinizde pozisyonu 30 saniye koruyun ve taraf değiştirip aynı hareketi tekrarlayın.

Esneme(Lunge) Hareketleri

 •     Sağ bacağınızı ileri doğru uzatın ve ellerinizi yere koyun.
 •     Sağ kolunuzun bacağınızın solunda olmasına dikkat edin.
 •     Sağ ayağınızla bir adım atın. Attığınız adım kol genişliğiniz kadar olmalıdır.
 •     Sonra, kollarınızı hareket ettirmeden, kalçanızı ileri doğru hareket ettirin. 30 saniye boyunca bu pozisyonda kalın ve diğer bacağınızla aynı hareketi tekrarlayın.

Bacak Ayırma

 •     Bacaklarınız ayrık pozisyonda ayakta durun. Ayak parmaklarınız dışa dönük olmalı. Sırtınızı düz tutun ve karın kaslarınızı serbest bırakın ve omuzlarınızı düşürün.
 •     Yavaşça nefes verin ve sandalyeye oturur gibi çömelmeye başlayın. Dizlerinizi yanlara açın.
 •     30 saniye boyunca bu pozisyonu koruyun.

Vücudunuzu Ortadan ikiye Bükmek

 •     Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve ayak parmaklarınızın ileri dönük olduğuna emin olun.
 •     Yavaşça nefes vererek öne doğru eğilin, dizleriniz ve sırtınız sabit kalmalı ve sadece belinizden bükülmelisiniz.
 •     Rahatlayın ve pozisyonu 30 saniye koruyun. Tekrar yavaşça kalkın.

Dik Kafa Oturuşu

 •     Kalçanızın üzerine oturun ve dizlerinizi bükün.
 •     Sağ ayağınızı sol dizinizin arkasına, yere koyun. Dizleriniz birbirlerinin tam üstüne gelmeli.
 •     Kollarınızı kullanarak dik bir pozisyon elde etmek için kendinizi kaldırın ve bacaklarınızı baktıkları yönlere doğru uzatın. 30 saniye bu pozisyonu koruyun.

Sabit Dönüş Hareketi

 •     Bacaklarınız düz olacak şekilde yere oturun. Sonra, dizlerinizi bükün ve sol bacağınızı sağ dizinizin üzerinden atarak yere koyun.
 •     Sağ bacağınızı diğerinin altından geçirerek kalçanıza yaslayın.
 •     Sağ dirseğinizi sol dizinizin üzerine yerleştirin ve sola doğru vücudunuzu sabit tutarak belinizden döndürün. 30 saniye boyunca pozisyonu koruyun ve diğer bacağınız ile aynı pozisyonu alarak tekrarlayın.

Mutlu Bebek Pozu

 •     Sırt üstü yatın ve nefes verin ve dizlerinizi karnınıza doğru çekerek bükün.
 •     Nefes alın ve ayaklarınızın üst kısımlarından tutun.
 •     Dizlerinizi yavaşça gövdenizden biraz daha geniş olacak şekilde açın. Sonra da koltuk altlarınıza doğru çekin.
 •     Bileklerinizin yere dik olduğundan emin olmanız bu egzersiz açısından çok önemli. . Pozisyonu 30 saniye koruyun.

Umuyoruz ki bu egzersizler bel ağrınızı tümden yok edecek ve ağrısız harika bir yaşantınız olacak. Eğer bizim verdiklerimizden başka yöntemleriniz de varsa, yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin!

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

 • https://brightside.me/inspiration-health/9-exercises-to-help-you-get-rid-of-lower-back-pain-in-no-time-509610/
İçerik Kaynakları :

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar

Her Gün 2 Bardak Mutlaka İçilmeli, Çünkü...

Karın şişliğinden gaz problemine, kolesterol ve kalp hastalıklarına kadar tam bir koruyucu koruyucu kalkan! Her gün 2 bardak mutlaka içilmeli, çünkü... Bolca vitamin, Omega-3 ve yağlı asitler içeren cevizin tüm faydaları hemen hemen herkes tarafından biliniyor zaten…Sağlıklı ve faydalı olduğu aşikar. Uzmanların sıkça dillendirdiği gibi her gün bir avuç ceviz yemek, sağlıklı bir kalp, beyin ve kilo kontrolü için neredeyse şart. Özellikle hamile bayanlarda, bebek gelişimi süresince hayati öneme sahip ceviz. Bebeğin beyin gelişimine çok ciddi katkı sağlamakta. Beyin gelişiminin yanı sıra, bebeğin ileri zamanlarında karşılaşabileceği alerjileri vakalarına karşı da tam bir korucu çeper oluşturduğu araştırmalarla ile tespit edilmiş. Bunun yanında tokluk süresini uzattığı ve yap yakıcı özelliği sayesinde kilo vermeyi de hızlandırdığı biliniyor. Düzenli olarak içilen ceviz suyu yorgunluk ve halsizliği yok ediyor. Ve yine hamilelik boyunca tüketilen ceviz suyu, kilo a

Akciğer bitti mi hayat biter!

Akciğer bitti mi hayat biter derler. Her yıl Binlerce kişi bu illet hastalıktan hayatını kaybediyor. Ama korunmak çok basit.  Kirlenen akciğer işlevlerini yerine getiremez. Sağlık için sadece hastalığa yakalanınca değil, sağlıklıyken dikkat etmek gerek. Akciğerlerde oluşan katran ve diğer zehirli maddelerin birikmesi zamanla akciğerin işlevlerini yapamamasına neden olmaktadır. Günde 3 ve daha fazla sigara içenlerin yolda birkaç kez akciğeri temizleyen bitkiler, sebzeler ve meyveler ile ciğer temizleme kürleri yapması faydalı olacaktır. Tabi sigarayı bıraktıktan sonra akciğerlerin çabuk bir biçimde temizlenmesi için de bu bitkisel kürler  gerekecektir. Peki akciğeri en iyi temizleyen besiler ve yiyecekler hangileridir. Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık ve pek aklınıza gelmeyecek gıdaların 70 günde akciğerleri temizlediğine şahit olduk. Akçiğer temizleyici şifalı bitkiler arasında özellikle ebegümeci ve keçiboynuzu öne çıkıyor. Bu konuda Ahmet