Ana içeriğe atla

Muz Kabuğunun Kullanım Alanları - Sakın Çöpe Atmayın

Bu makaleyi okuduktan sonra muz kabuğunun birçok mucizevi kullanım alanı olduğunu öğrenecek atmadan önce bir kez daha düşüneceksiniz. Muz kabuklarını bazen mutfağınızda bir temizlik ürünü bazen de güzellik rutininizin bir parçası yapacaksınız.

Muz kabuğunun en pratik kullanım alanları...

Sivilceleri azaltmaya yardımcı olurlar

Muz kabukları C vitamini ve E vitamini içerir ve ayrıca potasyum, çinko, demir ve manganez içerir. Bu besinler iltihaplı cildi sakinleştirebilir ve akne salgınlarını azaltabilir. Muz kabuğunu cildinize sürün ve 5 ila 10 dakika bekleyin. Cildinizi durulayın. Günde iki kez tekrarlayın.

Gübreleme

Gübre yığınınıza bir muz kabuğu eklenmesi, daha fazla kalsiyum, magnezyum, kükürt, fosfat, potasyum ve sodyumun ilavesini sağlar - bunların hepsi, bitkilerin sağlıklı büyümesi için hayati önem taşır.

Muz kabuklarını küçük parçalara ayırın. Döllemek istediğiniz bitki altına muz kabuklarını gömün. Toprağın üstüne oturmasını sağlamak için tesisi hemen sulayın.

Dişleri beyazlatmak için

Olgun muz kabukları, kahve ve çay gibi bazı içeceklerin tüketiminin sonucu olarak ortaya çıkan sarı lekeleri azaltmaya yardımcı olan potasyum açısından çok zengindir. Dişlerinizi fırçalayın ve iyice yıkayın. Muz kabuğunu 2 dakika boyunca dişlerinize sürün. Dişlerinizi tekrar durulayın ve tekrarlayın.

Gümüşlerinizi parlatın

Gümüşünüz parıltısını kaybetmeye başladığında veya kararmaya başladığı zaman, bir muz kabuğunu kullanmayı deneyin. Muz kabuğunun içi, temiz metal nesnelere yardımcı olan potasyum gibi maddeler içerir. Muz kabuklarını alın ve bir karıştırıcıya yerleştirin. Karışıma yarım bardak su ekleyin. Bir macun haline gelene kadar karıştırın. Gümüşü macunla birkaç dakika ovun.

Kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olurlar

Yüz kırışıklıkları, cildin elastikiyetini kaybettiği ve sertliğini kaybettiği zaman ortaya çıkar.

Muzlardaki antioksidanlar ve C vitamini kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Muz kabuğunu cildinize sürün. 30 dakika ya da gece boyunca bırakın. Yüzünüzü yıkayın ve nemlendirin. Haftada 3 kez tekrarlayın.

Migren ve baş ağrılarına yardımcı olurlar

Migreninizi tedavi etmek için doğal bir yol arıyorsanız, muz bu sorununuza yardımcı olacaktır. Alnınıza ve ensenize bir muz kabuğu koyun. Ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz. Bunun nedeni kabuktaki potasyumdur. Muz kabuğunu bir saatliğine dondurucuya koyun. Alnınıza ve boynunuzun arkasına birer kabuk koyun. Isınana kadar bekletin.

Kaşıntılı cildi rahatlatmaya yardımcı olur

Muz kabukları kaşıntılı ciltler için harika bir ev ilacıdır. Sivrisinek sokması gibi kaşıntılardan kurtulmak için bir muz kabuğu kullanın. Muz kabuğunu etkilenen bölgeye uygulayın ve 10-15 dakika bekletin.

Eti yumuşatmak için

Etinizin nemli ve yumuşak kalmasını sağlamak için kavurma kabına biraz olgunlaşmış muz kabuğu ekleyin. Bu sayede, fırındaki kızartmalarınızın da sulu kalmasını ve lezzet dolu olmasını sağlarsınız.

Muz kabuğu, nemi hem korur hem de pişirmeye devam eder.

Yaraların görünümünü azaltmaya yardımcı olurlar

Muz kabukları, şişlik, kızarıklık ve yara izi gibi cilt tahrişini büyük ölçüde azaltma yeteneğine sahiptir. Muz kabuğunu alın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Bir saat ya da bir gece bekletin. Günlük olarak tekrarlayın.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://www.mynet.com/muz-kabugunun-kullanim-alanlari-sasirtiyor-1219673-mykadin#7648127
  • https://www.care2.com/greenliving/15-surprising-uses-for-bananas.html
İçerik Kaynakları :
  • https://www.mynet.com/muz-kabugunun-kullanim-alanlari-sasirtiyor-1219673-mykadin#7648127