Ana içeriğe atla

Tavuğu pişirmeden önce bunu yaparsanız -

Kızarmış tavuklar kadar harika olan bir şey daha varsa o da kızarmış tavukların harika çıtırlıkta ve sululukta pişmesidir. Evde kızarmış tavuklarınızı hazırlarken dikkat edeceğiniz bir kaç husus sayesinde tavuklarınızın nar gibi kızarıp o hayalizdeki kıvama ulaşması mümkün.

İşte kızarmış tavuk için gerekli tüm püf noktalar...

Buzdolabından çıkarır çıkarmaz tavukları pişirmeye başlamayın

Tavuğunuzu pişirmeden önce buzdolabından çıkartıp oda sıcaklığına gelmesi için en az 30 dakika bekletmelisiniz. Soğuk tavuklar tencere içerisine hemen girerse, kızartma yağının ısısını düşürür. Bu yüzden de tavuklarınız eşit bir şekilde pişmez.

İyice kurulayın

Önemsiz gibi görünen basit bir işlem gibi dursa da, tavuklarınızı havlu kağıt vb. bir şey ile kurulamak, unlanma işleminde tavuklarınızın  üzerinde oluşacak topaklanmaları önler.

Tuzlu suda bekletin

Kızarmış gevrek tavuklardan isterken, kuru tatsız tavuklar elde etmek istemezsiniz öyle değil mi? Bunun için, tavuklarınızı tuzlu suda beklettiğinizden emin olun. Bu, herhangi bir eti lezzetli hale getirmenin etkili bir yoldur. Tuzlu suda bekletme işlemi vakit alacağı için bu işlemden vazgeçmek isteyebilirsiniz; ama etinizin lezzetine kavuştuktan sonra buna değer olduğunu göreceksiniz.

Çok fazla una bulamayın

Kızarmış tavukların en sevilen özelliklerinden biri, dışlarının kıtır kıtır olmasıdır. Eğer, tavuklarınızı çok fazla una bularsanız, tavuklarınız, kızartma işlemi sırasında fazlasıyla yağ çekerek çıtırlığını kaybedecektir.

Tavuklarınızı büyük bir tencere içerisinde pişirmenize gerek yok

Tavuklarınızı pişirmek için içi yağ dolu bir tencere aklınıza geliyorsa, buna gerek olmadığını söyleyelim. Eğer büyük bir kalabalığa servise hazırlanmıyorsanız, tavuklarınızı büyük bir tencerede kızartmanıza da aslında gerek yok.

Kızartma için doğru yağ tercihinde bulunun

Rafine edilmiş yağlar, kızartma için ideal yağlardır. Susam, kanola ve yer fıstığı yağları kızartma için en uygun yağlardır. Bunları ülkemizde bulmak çok mümkün değil biliyorsunuz. O yüzden zeytinyağı tercih edebilirsiniz. Zeytin yağı yüksek sıcaklıkta dahi yanıp, kanserojen madde üretmez.

Kızartma için uygun sıcaklığı kullanın

Tavukları yanlış sıcaklıkta kızartmak, kızaran yağların üzerinize ve etrafa saçılmaya başlamasıyla tehlikeli hale gelir.  Bu ısıda tavuğun dışı yanmadan çıtır çıtır olurken, içi de lezzetli bir şekilde bütünüyle pişer. Bu pişirme derecesini tutturduğunuzdan emin olmak için küçük bir miktar tavuğu yağın içine atıp, sonucu görebilirsiniz.

Pişirme sırasında kapağını açık tutmayın

Kızartma sırasında tencerenizin veya tavanızın üstünü kapakla kapatırsanız, sıcaklığı muhafaza ederek, gevrekleşmiş tavuklar elde edersiniz.

Tavuk parçaları arasında yer bırakın

Güzel pişirmenin anahtarlarından biri de, aşırı kalabalık bir tavada kızartma yapmaktan kaçınmaktır.

Kızarmış tavukların yağlarını kağıt havlu ile almayın

Kağıt havlularla, kızarmış tavuklarınızın fazla yağlarını almayı düşünebilirsiniz; ancak bu kızarmış tavuklarınıza zarar verebilir. Kızarmış tavukların yağını akıtmanın en iyi yolu, onları bir pişirme teli üzerine koymaktır.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://ye-mek.net/tavuk-yemekleri
İçerik Kaynakları :
  • https://ye-mek.net/tavuk-yemekleri

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar

Her Gün 2 Bardak Mutlaka İçilmeli, Çünkü...

Karın şişliğinden gaz problemine, kolesterol ve kalp hastalıklarına kadar tam bir koruyucu koruyucu kalkan! Her gün 2 bardak mutlaka içilmeli, çünkü... Bolca vitamin, Omega-3 ve yağlı asitler içeren cevizin tüm faydaları hemen hemen herkes tarafından biliniyor zaten…Sağlıklı ve faydalı olduğu aşikar. Uzmanların sıkça dillendirdiği gibi her gün bir avuç ceviz yemek, sağlıklı bir kalp, beyin ve kilo kontrolü için neredeyse şart. Özellikle hamile bayanlarda, bebek gelişimi süresince hayati öneme sahip ceviz. Bebeğin beyin gelişimine çok ciddi katkı sağlamakta. Beyin gelişiminin yanı sıra, bebeğin ileri zamanlarında karşılaşabileceği alerjileri vakalarına karşı da tam bir korucu çeper oluşturduğu araştırmalarla ile tespit edilmiş. Bunun yanında tokluk süresini uzattığı ve yap yakıcı özelliği sayesinde kilo vermeyi de hızlandırdığı biliniyor. Düzenli olarak içilen ceviz suyu yorgunluk ve halsizliği yok ediyor. Ve yine hamilelik boyunca tüketilen ceviz suyu, kilo a