Ana içeriğe atla

Sağa mı Sola mı Yatarak Uyumak Gerekir? İşte Size Gece Sol Tarafa Dönük Bir Şekilde Uyumanın 7 Bilimsel Faydası


Uyku halindeyken yatış pozisyonunuz kişiliğinize dair ipuçları barındırabilir. Peki ya uyku pozisyonunuz sağlığınız için nasıl olması gerektiği hakkında bir şeyler duydunuz mu? Uyku pozisyonu sağlıklı bir yaşam ve uyku kalitesi için oldukça önemli bir durumdur. Genellikle ne tarafı yatıldığı pek önemsenmez ve bunun sağlık açısından faydalı olup olmadığı da düşünülemez. Ama bizden bir tavsiye sol tarafınıza yatarak daha sağlıklı olabilirsiniz.

Doğuda eski geleneklerde de sol tarafa uyumak öğüt olarak verilmiş, günümüz modern tıp çalışmaları da bunu desteklemektedir. Uzmanlar sol tarafınızda uyumanın bir çok yararından bahsetmektedir. Gelin hep beraber sol tarafınızda uyumanın yararlarını inceleyim.

1.Lenf bezleriniz daha düzenli çalışır

Uyku araştırmacısı Dr. Doulliard sol tarafınızda uyumanızın insanlar için en doğal yöntem olduğunu söylemiştir. Sol tarafınız vücudunuzun lenf sisteminin daha baskın olduğu tarafıdır ve bu tarafa yatarak lenf bezlerindeki süzülme olayı devreye girer. Lenf bezlerindeki süzülme olarak adlandırılan lenfatik süzülme, glukoz, lenf bezlerinin protein gibi maddelerin taşınmasını sağlayarak lenf bezlerinde filtrelenmeye sebep olacaktır. Bu süzülme işlemi sol tarafta gerçekleşmektedir. Bundan dolayı sol tarafınıza uyumak lenfatik süzülmeyi oldukça iyi yönden etkilemektedir.

2. Doğru anatomi açısından sol tarafınızda uyumalısınız

Vücudunuzun sol tarafında pankreas ve mide yer almaktadır. Eğer sol tarafınızda uyursanız pankreas ve mide gibi organların da yer aldığı sindirim sisteminiz daha iyi çalışmış olacaktır. Sol tarafa yatık uyumak mide sıvılarının daha kolay yönlendirilmesini sağlıyor ve pankreas enzimlerinin salgısını arttırmaktadır. Sağ tarafa dönük uyuduğunuzda bu salgılama ve iletim bir anda gerçekleşeceği için çeşitli sıkıntılara sebep olabilir. Fakat sol tarafınızda uyumanın faydası yavaş yavaş işlenen salgılar ve sıvılar oldukça faydada bulunmaktadır.

3. Sol tarafınızda uyuyarak kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz

Çoğu kişiyi şaşırtacak olan bu durum gerçektende öyle. Kalp de vücudun sol tarafında yer almaktadır.

Vücudun sol tarafında uyumak, kalbin daha iyi çalışmasını sağlıyor ve uyku sırasında kısmi dinlenme fazında bulunan kalbin normale göre daha sağlıklı hareket etmesini sağlıyor. Sol tarafınızda uyumak kalbinizin daha rahat ve kolay kan pompalamasını sağlar.

4. Gün içi kaçamak yaptığınızda sol tarafınızda uyumalısınız

Eğer gün içinde şekerleme yapıyorsanız ya da kaçamak yaparak uykuya dalıyorsanız sol tarafınıza doğru uyumayı unutmayın. Çoğu zaman yemeklerden sonra da uyku bastırır bu tür durumlarda da sol tarafınıza yatmaya dikkat edin. Sol tarafta uyumak hem sindirim sisteminizi hızlandıracak hem de uyandığınızda daha dinç olmanızı sağlayacaktır.

5. Dalağınızın sağlığı için sol tarafınızda uyumalısınız

Dalak organı vücudun sağ bölümünde yer alır. Lenf sisteminin bir parçası olan dalak, vücutta dolaşan kanı temizler ve lenf bezlerinin fonksiyonlarını arttırır.

Sol tarafınızda uyuduğunuzda sıvılar ve salgılar daha kolay ulaşacak ve çoğunluğu vücudun sol tarafında çalışan lenf bezlerinin daha da iyi çalışmasına sebep olacaktır.

6. Eğer hamileyseniz sol tarafınızda uyuyarak ekstra faydalardan yararlanabilirsiniz

Doktorlar hamile olan kişilere sol taraflarında uyumalarını söylerler. Bunun sebebi sağlıklı bir kan dolaşımını sağlamaktır. Kan dolaşımının sağlıklı olması sadece hamileler için değil herkes için geçerlidir. Sol tarafınızda uyumak kalbinize uygulanacak olan basıncı azaltır ve kalbin sağlığını korur. Sol tarafta uyumanın hamile olan kadınlar için bir diğer faydası da kalp sağlığına kattıkları dışında hamile kişilerin bel bölgeleri üzerindeki baskıyı azaltmasıdır. Ayrıca rahmin karaciğer organına uygulayacağı baskıyı da hafifleterek kan akışını hızlandırır.

7. Sol tarafa dönük şekilde uyumaya çalışmak vücudunuzun disiplinini sağlar

Bütün bu bilgilerle, neden sol tarafınızda uyumanızın gerektiğini anlamışsınızdır. Eğer başka bir uyku pozisyonunda uyuyor ve uzun süredir bu pozisyonu uyguluyorsanız değiştirmekte zorlanabilirsiniz fakat bu kadar faydaları bulunan pozisyonu en azından denemekte fayda var.

Sol tarafınızda uyumakta zorluk çekiyorsanız başlangıçta sırtınızı destekleyeceğiniz bir yastık kullanarak sağ tarafa dönmenizi engelleyebilirsiniz. Bu tür önerileri yerine getirerek daha sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz.