Ana içeriğe atla

Sağa mı Sola mı Yatarak Uyumak Gerekir? İşte Size Gece Sol Tarafa Dönük Bir Şekilde Uyumanın 7 Bilimsel Faydası


Uyku halindeyken yatış pozisyonunuz kişiliğinize dair ipuçları barındırabilir. Peki ya uyku pozisyonunuz sağlığınız için nasıl olması gerektiği hakkında bir şeyler duydunuz mu? Uyku pozisyonu sağlıklı bir yaşam ve uyku kalitesi için oldukça önemli bir durumdur. Genellikle ne tarafı yatıldığı pek önemsenmez ve bunun sağlık açısından faydalı olup olmadığı da düşünülemez. Ama bizden bir tavsiye sol tarafınıza yatarak daha sağlıklı olabilirsiniz.

Doğuda eski geleneklerde de sol tarafa uyumak öğüt olarak verilmiş, günümüz modern tıp çalışmaları da bunu desteklemektedir. Uzmanlar sol tarafınızda uyumanın bir çok yararından bahsetmektedir. Gelin hep beraber sol tarafınızda uyumanın yararlarını inceleyim.

1.Lenf bezleriniz daha düzenli çalışır

Uyku araştırmacısı Dr. Doulliard sol tarafınızda uyumanızın insanlar için en doğal yöntem olduğunu söylemiştir. Sol tarafınız vücudunuzun lenf sisteminin daha baskın olduğu tarafıdır ve bu tarafa yatarak lenf bezlerindeki süzülme olayı devreye girer. Lenf bezlerindeki süzülme olarak adlandırılan lenfatik süzülme, glukoz, lenf bezlerinin protein gibi maddelerin taşınmasını sağlayarak lenf bezlerinde filtrelenmeye sebep olacaktır. Bu süzülme işlemi sol tarafta gerçekleşmektedir. Bundan dolayı sol tarafınıza uyumak lenfatik süzülmeyi oldukça iyi yönden etkilemektedir.

2. Doğru anatomi açısından sol tarafınızda uyumalısınız

Vücudunuzun sol tarafında pankreas ve mide yer almaktadır. Eğer sol tarafınızda uyursanız pankreas ve mide gibi organların da yer aldığı sindirim sisteminiz daha iyi çalışmış olacaktır. Sol tarafa yatık uyumak mide sıvılarının daha kolay yönlendirilmesini sağlıyor ve pankreas enzimlerinin salgısını arttırmaktadır. Sağ tarafa dönük uyuduğunuzda bu salgılama ve iletim bir anda gerçekleşeceği için çeşitli sıkıntılara sebep olabilir. Fakat sol tarafınızda uyumanın faydası yavaş yavaş işlenen salgılar ve sıvılar oldukça faydada bulunmaktadır.

3. Sol tarafınızda uyuyarak kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz

Çoğu kişiyi şaşırtacak olan bu durum gerçektende öyle. Kalp de vücudun sol tarafında yer almaktadır.

Vücudun sol tarafında uyumak, kalbin daha iyi çalışmasını sağlıyor ve uyku sırasında kısmi dinlenme fazında bulunan kalbin normale göre daha sağlıklı hareket etmesini sağlıyor. Sol tarafınızda uyumak kalbinizin daha rahat ve kolay kan pompalamasını sağlar.

4. Gün içi kaçamak yaptığınızda sol tarafınızda uyumalısınız

Eğer gün içinde şekerleme yapıyorsanız ya da kaçamak yaparak uykuya dalıyorsanız sol tarafınıza doğru uyumayı unutmayın. Çoğu zaman yemeklerden sonra da uyku bastırır bu tür durumlarda da sol tarafınıza yatmaya dikkat edin. Sol tarafta uyumak hem sindirim sisteminizi hızlandıracak hem de uyandığınızda daha dinç olmanızı sağlayacaktır.

5. Dalağınızın sağlığı için sol tarafınızda uyumalısınız

Dalak organı vücudun sağ bölümünde yer alır. Lenf sisteminin bir parçası olan dalak, vücutta dolaşan kanı temizler ve lenf bezlerinin fonksiyonlarını arttırır.

Sol tarafınızda uyuduğunuzda sıvılar ve salgılar daha kolay ulaşacak ve çoğunluğu vücudun sol tarafında çalışan lenf bezlerinin daha da iyi çalışmasına sebep olacaktır.

6. Eğer hamileyseniz sol tarafınızda uyuyarak ekstra faydalardan yararlanabilirsiniz

Doktorlar hamile olan kişilere sol taraflarında uyumalarını söylerler. Bunun sebebi sağlıklı bir kan dolaşımını sağlamaktır. Kan dolaşımının sağlıklı olması sadece hamileler için değil herkes için geçerlidir. Sol tarafınızda uyumak kalbinize uygulanacak olan basıncı azaltır ve kalbin sağlığını korur. Sol tarafta uyumanın hamile olan kadınlar için bir diğer faydası da kalp sağlığına kattıkları dışında hamile kişilerin bel bölgeleri üzerindeki baskıyı azaltmasıdır. Ayrıca rahmin karaciğer organına uygulayacağı baskıyı da hafifleterek kan akışını hızlandırır.

7. Sol tarafa dönük şekilde uyumaya çalışmak vücudunuzun disiplinini sağlar

Bütün bu bilgilerle, neden sol tarafınızda uyumanızın gerektiğini anlamışsınızdır. Eğer başka bir uyku pozisyonunda uyuyor ve uzun süredir bu pozisyonu uyguluyorsanız değiştirmekte zorlanabilirsiniz fakat bu kadar faydaları bulunan pozisyonu en azından denemekte fayda var.

Sol tarafınızda uyumakta zorluk çekiyorsanız başlangıçta sırtınızı destekleyeceğiniz bir yastık kullanarak sağ tarafa dönmenizi engelleyebilirsiniz. Bu tür önerileri yerine getirerek daha sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz.

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

İşte evimize getirdiğimiz tehlike göz göre göre "kan-ser" oluyoruz - Prof. Dr. Erkan Topuz

Hamile kadınları ve bebek sahibi insanları uyaran ve dikkat etmeleri gereken noktaları anlatan Prof. Topuz, bulaşık deterjanından, halıların temizliğine kadar çevremizdeki bir çok etmenin kansere neden olabileceğini belirtti.  Mücadelesinin halkı kanserden korumak olduğunu, tedavinin sonra geldiğini, söyleyen Prof. Topuz, "Yediğimiz gıdalar, kullandığımız eşyalar kanser olmamıza neden olabilir. Etrafımız hastalık yapıcılarla dolu. Kanser de dalga dalga geliyor. 2020 yılında 20 milyon insan kansere yakalanacak. Ama kendimizi korursak bunu 15 milyona indirebiliriz. O yüzden gözümüzü açalım. Bu iş çocukluktan başlıyor. Çocuklarımıza bu terbiyeyi vermek zorundayız. Ailedeki çocuk annesini taklit eder. Anne ne yiyorsa çocuk da onu yer" dedi. Bir insanın kanser olması durumunda devlete ve millete verdiği zararın milyarlarca dolar olduğunu vurgulayan Prof. Topuz, "Anlattıklarımı uygulayıp sağlığınızı korursanız, Türkiye'nin ekonomisin

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Duş ve Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Eğlenceli bir iş olarak görülmese de temizlik konusu mühim. Özellikle bazı yerlerin temizliği çok elzem bir o kadar da keyifsiz, kabul. Ama yapmaktan başka da çare yok. Aslında elinizdeki malzeme ile kolayca temizleyeceğinizi bilseniz, hiç bir temizlik can sıkıcı değil. Hal böyle olunca, özellikle en çok nefret edilen temizlik yerlerinden biri olan duş temizliği için güzel bir pratik yöntemler bulmak lazım. Malum, banyo evde en çabuk ve en çok kirlenen bölge olarak sayılabilir. Özellikle fayansların kirlenmesi, l avaboların leke tutması ve duştan sonra meydana gelen su basıncı, duşun düzgün temizlenmediğinde ortaya çıkan problemlerdendir. Keyfinize göre pahalı temizlik malzemeleri satın alabilir veya bir temizlikçi tutabilirsiniz. Ancak bunları düşünmek yerine gelin daha yakın olan ucuz ve en önemlisi de hızlı olan bu yöntemleri deneyelim. En iç rahatlatıcı özelliği de, sadece iki malzemeye ve birkaç eşyaya ihtiyacınız olmasıdır; Malzemeler :  250 ml sı

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez.

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez Evinizden çıkmayan inatçı böceklerinden kurtulmak için bu karışımı hazırlamalı ve 4-5 gün üst üste uygulamalısınız. Ardından böceklerin kaçtığını, kaçmayanların da öldüğünü göreceksiniz. Özellikle hamam böceği görünümü ve hareketleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve tiksindirici bir haşeredir. Birçok kişi karşı karşıya gelmekten bile korkarken kimileri de düşünmeye dahi dayanamaz. Tüm bunların yanında kimse evinden sürekli olarak üreyen hamam böceği ailesinden birey görmek istemez. Marketlerde satılan kimyasal ürünleri kullanarak kendinizin ve evdeki sevdiklerinizin sağlığını riske atabilir ya da kendi böcek savıcı ilacınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çünkü bu böcekler ile mücadele etmezseniz evinize sık sık bakteri taşıyacaklar, kısa sürede hastalık derecesine varan sonuçlar ile karşılaşabileceksiniz. Doğal böcek ilacı nasıl hazırlanır? Vereceğimiz tarifi uygulamadan önce ilk olarak aşa

Diş Macununun Değişik Kullanım Alanları

Dünyadaki hemen herkesin her gün kullandığı ürünlerden biri olan diş macunu sadece dişlerinizi temizlemiyor. Diş macununun daha pek çok kullanım şekli mevcut! 1)Mutfak ya da banyodaki musluklarınızı, lavabolarınızı üzerinde diş macunu olan bir diş fırçasıyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz 2)Özellikle bayanlar olmak üzere saçlarımızı boyarken yaşanan yüzümüze,elimize,kulağımıza boya bulaşma sorununu çözmek için diş macunu ile ovalarız. 3)Duvarlardaki küçük delikleri diş macunu ve karbonatı karıştırıp doldurarak kapatabilirsiniz. 4)Dışardaki atmosferden dolayı gözlüklerdeki buğlu camı diş macunu sürüp, hafifce ovaladıktan sonra su ile temizleyerek kalıcı buğlanmaları engelleriz. 5)Günümüzde kullanılan ütünün metal kısmında, yanıklar sonucu oluşan lekelere diş macunu sürüp , bez ile ovaladığımızda lekelerden kurtuluruz. 6)Deri ayakkabı ve deri giysilerde giyildikçe oluşan yıpranmalar sonucunda diş macununu sürerek renklerini eski haline getirebilirsiniz