Ana içeriğe atla

Sağa mı Sola mı Yatarak Uyumak Gerekir? İşte Size Gece Sol Tarafa Dönük Bir Şekilde Uyumanın 7 Bilimsel Faydası


Uyku halindeyken yatış pozisyonunuz kişiliğinize dair ipuçları barındırabilir. Peki ya uyku pozisyonunuz sağlığınız için nasıl olması gerektiği hakkında bir şeyler duydunuz mu? Uyku pozisyonu sağlıklı bir yaşam ve uyku kalitesi için oldukça önemli bir durumdur. Genellikle ne tarafı yatıldığı pek önemsenmez ve bunun sağlık açısından faydalı olup olmadığı da düşünülemez. Ama bizden bir tavsiye sol tarafınıza yatarak daha sağlıklı olabilirsiniz.

Doğuda eski geleneklerde de sol tarafa uyumak öğüt olarak verilmiş, günümüz modern tıp çalışmaları da bunu desteklemektedir. Uzmanlar sol tarafınızda uyumanın bir çok yararından bahsetmektedir. Gelin hep beraber sol tarafınızda uyumanın yararlarını inceleyim.

1.Lenf bezleriniz daha düzenli çalışır

Uyku araştırmacısı Dr. Doulliard sol tarafınızda uyumanızın insanlar için en doğal yöntem olduğunu söylemiştir. Sol tarafınız vücudunuzun lenf sisteminin daha baskın olduğu tarafıdır ve bu tarafa yatarak lenf bezlerindeki süzülme olayı devreye girer. Lenf bezlerindeki süzülme olarak adlandırılan lenfatik süzülme, glukoz, lenf bezlerinin protein gibi maddelerin taşınmasını sağlayarak lenf bezlerinde filtrelenmeye sebep olacaktır. Bu süzülme işlemi sol tarafta gerçekleşmektedir. Bundan dolayı sol tarafınıza uyumak lenfatik süzülmeyi oldukça iyi yönden etkilemektedir.

2. Doğru anatomi açısından sol tarafınızda uyumalısınız

Vücudunuzun sol tarafında pankreas ve mide yer almaktadır. Eğer sol tarafınızda uyursanız pankreas ve mide gibi organların da yer aldığı sindirim sisteminiz daha iyi çalışmış olacaktır. Sol tarafa yatık uyumak mide sıvılarının daha kolay yönlendirilmesini sağlıyor ve pankreas enzimlerinin salgısını arttırmaktadır. Sağ tarafa dönük uyuduğunuzda bu salgılama ve iletim bir anda gerçekleşeceği için çeşitli sıkıntılara sebep olabilir. Fakat sol tarafınızda uyumanın faydası yavaş yavaş işlenen salgılar ve sıvılar oldukça faydada bulunmaktadır.

3. Sol tarafınızda uyuyarak kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz

Çoğu kişiyi şaşırtacak olan bu durum gerçektende öyle. Kalp de vücudun sol tarafında yer almaktadır.

Vücudun sol tarafında uyumak, kalbin daha iyi çalışmasını sağlıyor ve uyku sırasında kısmi dinlenme fazında bulunan kalbin normale göre daha sağlıklı hareket etmesini sağlıyor. Sol tarafınızda uyumak kalbinizin daha rahat ve kolay kan pompalamasını sağlar.

4. Gün içi kaçamak yaptığınızda sol tarafınızda uyumalısınız

Eğer gün içinde şekerleme yapıyorsanız ya da kaçamak yaparak uykuya dalıyorsanız sol tarafınıza doğru uyumayı unutmayın. Çoğu zaman yemeklerden sonra da uyku bastırır bu tür durumlarda da sol tarafınıza yatmaya dikkat edin. Sol tarafta uyumak hem sindirim sisteminizi hızlandıracak hem de uyandığınızda daha dinç olmanızı sağlayacaktır.

5. Dalağınızın sağlığı için sol tarafınızda uyumalısınız

Dalak organı vücudun sağ bölümünde yer alır. Lenf sisteminin bir parçası olan dalak, vücutta dolaşan kanı temizler ve lenf bezlerinin fonksiyonlarını arttırır.

Sol tarafınızda uyuduğunuzda sıvılar ve salgılar daha kolay ulaşacak ve çoğunluğu vücudun sol tarafında çalışan lenf bezlerinin daha da iyi çalışmasına sebep olacaktır.

6. Eğer hamileyseniz sol tarafınızda uyuyarak ekstra faydalardan yararlanabilirsiniz

Doktorlar hamile olan kişilere sol taraflarında uyumalarını söylerler. Bunun sebebi sağlıklı bir kan dolaşımını sağlamaktır. Kan dolaşımının sağlıklı olması sadece hamileler için değil herkes için geçerlidir. Sol tarafınızda uyumak kalbinize uygulanacak olan basıncı azaltır ve kalbin sağlığını korur. Sol tarafta uyumanın hamile olan kadınlar için bir diğer faydası da kalp sağlığına kattıkları dışında hamile kişilerin bel bölgeleri üzerindeki baskıyı azaltmasıdır. Ayrıca rahmin karaciğer organına uygulayacağı baskıyı da hafifleterek kan akışını hızlandırır.

7. Sol tarafa dönük şekilde uyumaya çalışmak vücudunuzun disiplinini sağlar

Bütün bu bilgilerle, neden sol tarafınızda uyumanızın gerektiğini anlamışsınızdır. Eğer başka bir uyku pozisyonunda uyuyor ve uzun süredir bu pozisyonu uyguluyorsanız değiştirmekte zorlanabilirsiniz fakat bu kadar faydaları bulunan pozisyonu en azından denemekte fayda var.

Sol tarafınızda uyumakta zorluk çekiyorsanız başlangıçta sırtınızı destekleyeceğiniz bir yastık kullanarak sağ tarafa dönmenizi engelleyebilirsiniz. Bu tür önerileri yerine getirerek daha sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz.

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar

Her Gün 2 Bardak Mutlaka İçilmeli, Çünkü...

Karın şişliğinden gaz problemine, kolesterol ve kalp hastalıklarına kadar tam bir koruyucu koruyucu kalkan! Her gün 2 bardak mutlaka içilmeli, çünkü... Bolca vitamin, Omega-3 ve yağlı asitler içeren cevizin tüm faydaları hemen hemen herkes tarafından biliniyor zaten…Sağlıklı ve faydalı olduğu aşikar. Uzmanların sıkça dillendirdiği gibi her gün bir avuç ceviz yemek, sağlıklı bir kalp, beyin ve kilo kontrolü için neredeyse şart. Özellikle hamile bayanlarda, bebek gelişimi süresince hayati öneme sahip ceviz. Bebeğin beyin gelişimine çok ciddi katkı sağlamakta. Beyin gelişiminin yanı sıra, bebeğin ileri zamanlarında karşılaşabileceği alerjileri vakalarına karşı da tam bir korucu çeper oluşturduğu araştırmalarla ile tespit edilmiş. Bunun yanında tokluk süresini uzattığı ve yap yakıcı özelliği sayesinde kilo vermeyi de hızlandırdığı biliniyor. Düzenli olarak içilen ceviz suyu yorgunluk ve halsizliği yok ediyor. Ve yine hamilelik boyunca tüketilen ceviz suyu, kilo a

Akciğer bitti mi hayat biter!

Akciğer bitti mi hayat biter derler. Her yıl Binlerce kişi bu illet hastalıktan hayatını kaybediyor. Ama korunmak çok basit.  Kirlenen akciğer işlevlerini yerine getiremez. Sağlık için sadece hastalığa yakalanınca değil, sağlıklıyken dikkat etmek gerek. Akciğerlerde oluşan katran ve diğer zehirli maddelerin birikmesi zamanla akciğerin işlevlerini yapamamasına neden olmaktadır. Günde 3 ve daha fazla sigara içenlerin yolda birkaç kez akciğeri temizleyen bitkiler, sebzeler ve meyveler ile ciğer temizleme kürleri yapması faydalı olacaktır. Tabi sigarayı bıraktıktan sonra akciğerlerin çabuk bir biçimde temizlenmesi için de bu bitkisel kürler  gerekecektir. Peki akciğeri en iyi temizleyen besiler ve yiyecekler hangileridir. Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık ve pek aklınıza gelmeyecek gıdaların 70 günde akciğerleri temizlediğine şahit olduk. Akçiğer temizleyici şifalı bitkiler arasında özellikle ebegümeci ve keçiboynuzu öne çıkıyor. Bu konuda Ahmet