Ana içeriğe atla

OTLARIN PADİŞAHI OLARAK BİLİNEN YEMLİK OTUNUN FAYDALARI


OTLARIN PADİŞAHI OLARAK ANILAN BU ŞİFA KAYNAĞI İLE TANIŞIN : YEMLİK OTU ve SİZİ ÇOK ŞAŞIRTACAK FAYDALARI
Şuan tam da bu otun mevsimi... 
Bahar ile beraber yüzünü göstermeye başlar yemlik otu. O kadar faydalı bir ot ki yemlik otu, tüm otlar içersinde OTLARIN PADİŞAHI olarak bilinir...
Bir ottan bekleyebileceğinizin çok daha fazlasını bu otta bulacaksınız emin olun. Kansızlığa çare oluyor, sindirim sisteminin ve saç sağlığının en önemli destekçilerinden sayılıyor... Tabi sadece bunlar mı faydaları? Değil elbet... Önce gelin bu şifalı otu biraz daha tanıyalım.
Yemlik otu, doğanın bize sunduğu nimetlerden bir tanesi. Öyle özel olarak yetiştirmenize gerek yok, dağda, bayırda, çayırda, tarlalarda kendiliğinden yetişir. Baharın başlaması ile çiçeklenmeye, belirginleşmeye başlar.


İç Anadolu bölgesi başta olmak üzere Marmara'dan Karadeniz Bölgesi'ne kadar her yerde yetişebiliyor. Güçlü bir ottur kendisi. Birçok hava şartına uyum sağlar. Genelde sarı çiçekleriyle bilinen yemlik otu, türüne göre mor-pembe arası bir renkte çiçeklere de sahip olabilir.
Yemlik otunun kökünden çiçeğine kadar her şeyi yemeklerde kullanılabiliyor. Özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde sıkça yemekleri yapılır.

Gelelim yemlik otunun faydalarına;

Yemlik otu içindeki kalsiyum ve A vitamini sayesinde kemiklerin güçlenmesine destek olur.
Tansiyonu düzenliyor, özellikle yüksek tansiyonu normal seviyelere indirmede önemli etkilerde bulunur.
Sindirim sistemini düzenlediği gibi iştah açıcı etkiler de gösteriyor, kilo almada sorunu olanlara çare olur.
Düzenli tüketildiğinde cildin daha ışıl ışıl olmasını sağlıyor, sivilce izlerinin, lekelerin geçmesine destek verir.
İçinde bolca demir bulunduğundan kansızlık sorununa çözüm olur.


B vitaminin etkisiyle saç ve tırnak gibi vitamin eksikliğinden sorun yaşanan bölgelerdeki sorunları gideriyor, saç ve tırnak sağlığını korur.
A, B2, B6 ve C vitaminleri bakımından zengin olduğundan bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıklara karşı vücudu korur.
İçindeki A vitamini göz sağlığını da destekliyor, gece körlüğü gibi sorunların üstesinden gelmede yardımcı olur.
Açık yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı görülmüştür.
Taze taze tüketildiğinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek olduğu bilinir.

 Yemlik otu ile neler yapılır?

Yemlik otunu öncelikle güzelce temizleyin. Bu yüzden en az 3 kez suyunu değiştirerek duru suyun içinde bekletin ve ardından akan suyun altında güzelce temizleyin. Temizlediğiniz yemlik otunu taze taze kullanmak isterseniz, direk salatalarına katabilirsiniz. Bu şekilde tüketmek mümkün. Taze taze otun tüm şifasını tatmış olursunuz.
Eğer pişirmeyi düşünüyorsanız, güzelce yıkadıktan sonra, kavurabilirsiniz.  Farklı sebzelerle beraber soteleyebilirsiniz. Ya da yine yemlik otunu böreklere iç harç olarak kullanabilir, otlu sini böreği başta olmak üzere çok lezzetli börekler yapabilir ya da bulgur pilavına katabilirsiniz. Yemlik otlu bulgur pilavı oldukça lezzetli ve güzel bir yemektir.


Bunun yanında, yemlik otunun sütünün cilt sağlığına iyi geldiği de bilinmektedir. Ama bunu denemeden önce herhangi bir alerjiniz olup olmadığından emin olmalısınız. Yemlik otunun beyaz köklü kısmı başta olmak üzere otun tamamının iç kısmında bulunan sütlü sıvıyı çıkartın ve bunu cildinize sürün.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
  • http://www.nwvisualplantid.com/wp-content/gallery/salsify-yellow-tragopogon-dubius/Salsify-Yellow-Tragopogon-Dubius-3-Annual-FORB-Aster-Family-Asteraceae-EUROPE-ASIA-Blooms-Apr-Jun-Wet-Prairies-Meadows-Moist-to-dry-Partial-to-full-sun-1.5-3ft.jpg
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Tragopogon_dubius#/media/File:Goats_beard_Tragopogon_dubius_close.jpg
İçerik Kaynakları :
  • http://www.pfaf.org/USER/Plant.aspx?LatinName=Tragopogon+dubius