Ana içeriğe atla

EVDE SAKSIDA SALATALIK NASIL YETİŞTİRİLİR?


SAKSIDA SALATALIK YETİŞTİRME

En keyifli tecrübelerden birisi. İnsanın kendi yetiştirdiği sebzeyi, meyveyi yemesi. Bazı meyve sebzeler var ki hem yetiştirmesi çok kolay hem de elde ettiğiniz ürün çok lezzetli...


Daha önce limon nasıl yetiştirilir size anlatmıştık. Bir çok kişi hep yazdı sonra, benimki çok güzel büyüdü, limon vermeye başladı diye. İşte şimdi size yine çok seveceğiniz başka bir meyve "salatalık" evde nasıl yetiştirilir ondan bahsedeceğiz.


Öncelikle küçük bir bilgi ile başlayalım. Salatalık sanılanın aksine sebze değil meyvedir. Eğer içinde çekirdeği varsa o meyvedir. Aynı domates, biber hatta fasulye de olduğu gibi. Böyle isimlendiriliyor. Eğer yediğiniz şey kök ise, pırasa, kereviz, patates, soğan gibi, bunlara sebze deniyor.


Evde meyve yetiştirmenin en güzel tarafı, ilaçsız, katkısız, doğal olması. Tabi bu biraz da kullanacağınız tohuma bağlı. Eğer tohumunuz da güvenilirse, o zaman evde hormonsuz, sağlıklı meyveler yetiştirmek mümkün.


Salatalık içerisinde bulunan B1, B2, B3, B5, B6 ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor mineralleri bakımında oldukça zengin bir besin. İçeriğinin büyük bir kısmı sudan oluşuyor. Bu yüzden diyet listelerinde, gece kaçamaklarında sıkça kendisine yer buluyor.


Gelelim şimdi evde salatalığın nasıl yetiştirileceğine.

Öncelikle güzel bir saksı seçmelisiniz. Salatalık genelde dikey olarak büyüyen bir meyve. Bu yüzden biraz derinliği ve genişliği fazla olan bir saksı daha iyi olacaktır. 30cm çapında bir saksı ideal olacaktır.


Büyümeye başladığında içine bir çubuk batırıp, salatalığın bu çubuğa dolanmasını sağlayacağız. Ve unutmadan saksının altında su akıtma delikleri mutlaka bulunmalıdır. Salatalık suyu sever fakat fazla sulanırsa kökleri zarar görür. Bu yüzden fazla suyun mutlaka akıtma deliklerinden akması lazım.


İkinci önemli konu da toprağını mümkün mertebe nemli tutmak olacak. Besleyici toprak karışımları salatalığın daha verimli büyümesine yardımcı olmaktadır.


Salatalık suyu seven bir sebzedir. Fakat fazla sulandığında köklerine zarar verebilir. Bu yüzden su akıtma delikleri olan bir saksı fazla suyun diplerde birikmesini önleyerek salatalığın köklerine zarar vermeyecektir.Seçeceğiniz toprak, suyun rahat süzülebileceği, çok sık olmayan, organik karışımlar içeren bir toprak olmalı. Bu karışıma organik gübre katabilirsiniz.

Ekmek için en ideal mevsim Mayıs-Haziran-Temmuz ayları. Havaların sıcak olması lazım.


Saksının içine güzelce toprağı doldurun. Çok fazla elinizle bastırıp, toprağı sıkıştırmayın. Üst yüzeye yaklaşık 2-3 parmak bir derinlik bırakın. Büyükçe bir çubuğu saksının tam ortasına iyice batırın.


Sağlam olduğunu kontrol edin. Ardından sakısının büyüklüğüne göre 5-6 adet tohum atın. Üzerini toprak ile kapatın. Can suyunu verin ve saksıyı güneş alan bir yere koyun.Salatalık fideleriniz boy göstermeye başladıktan sonra susuz bırakmaya özen gösterin. Boyları 20-25cm kadar olduklarında da isterseniz saksılarını ayırabilirsiniz.  En önemli püf nokta salatalıkları susuz bırakmayın. Her gün düzenli olarak az az sulayın.


Ekildikten yaklaşık 2 ay sonra salatalıklar afiyet ile yemeğe hazırdır.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:
  • https://pigletinportugal.files.wordpress.com/2017/05/seedling-planted-in-small-pots.jpg?w=500&h=375
  • https://pigletinportugal.files.wordpress.com/2017/05/cucumber-seedling-plugs.jpg
  • http://www.spadespatula.com/wp-content/uploads/2012/06/Screen-shot-2012-06-28-at-12.04.18-AM.png
  • http://2.bp.blogspot.com/-9Y_udylY1WI/UR_ymf_0jQI/AAAAAAAAA4M/wzhwHxycP5Q/s1600/w002.jpg
  • https://i2.wp.com/bonnieplants.com/wp-content/uploads/cucumber-female-flower-fruit.jpg?resize=640%2C480&ssl=1
  • http://balconygardenweb.com/wp-content/uploads/2015/12/cucumber-on-trellis-in-pot_mini.jpg
  • http://air-pot.com/garden/wp-content/uploads/2014/11/Cucumber-6.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://www.thespruce.com/growing-cucumbers-in-container-gardens-848163
  • http://www.wikihow.com/Grow-Cucumbers-in-Pots
  • https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/cucumber/cucumbers-in-containers.htm