Ana içeriğe atla

EVDE SAKSIDA SALATALIK NASIL YETİŞTİRİLİR?


SAKSIDA SALATALIK YETİŞTİRME

En keyifli tecrübelerden birisi. İnsanın kendi yetiştirdiği sebzeyi, meyveyi yemesi. Bazı meyve sebzeler var ki hem yetiştirmesi çok kolay hem de elde ettiğiniz ürün çok lezzetli...


Daha önce limon nasıl yetiştirilir size anlatmıştık. Bir çok kişi hep yazdı sonra, benimki çok güzel büyüdü, limon vermeye başladı diye. İşte şimdi size yine çok seveceğiniz başka bir meyve "salatalık" evde nasıl yetiştirilir ondan bahsedeceğiz.


Öncelikle küçük bir bilgi ile başlayalım. Salatalık sanılanın aksine sebze değil meyvedir. Eğer içinde çekirdeği varsa o meyvedir. Aynı domates, biber hatta fasulye de olduğu gibi. Böyle isimlendiriliyor. Eğer yediğiniz şey kök ise, pırasa, kereviz, patates, soğan gibi, bunlara sebze deniyor.


Evde meyve yetiştirmenin en güzel tarafı, ilaçsız, katkısız, doğal olması. Tabi bu biraz da kullanacağınız tohuma bağlı. Eğer tohumunuz da güvenilirse, o zaman evde hormonsuz, sağlıklı meyveler yetiştirmek mümkün.


Salatalık içerisinde bulunan B1, B2, B3, B5, B6 ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor mineralleri bakımında oldukça zengin bir besin. İçeriğinin büyük bir kısmı sudan oluşuyor. Bu yüzden diyet listelerinde, gece kaçamaklarında sıkça kendisine yer buluyor.


Gelelim şimdi evde salatalığın nasıl yetiştirileceğine.

Öncelikle güzel bir saksı seçmelisiniz. Salatalık genelde dikey olarak büyüyen bir meyve. Bu yüzden biraz derinliği ve genişliği fazla olan bir saksı daha iyi olacaktır. 30cm çapında bir saksı ideal olacaktır.


Büyümeye başladığında içine bir çubuk batırıp, salatalığın bu çubuğa dolanmasını sağlayacağız. Ve unutmadan saksının altında su akıtma delikleri mutlaka bulunmalıdır. Salatalık suyu sever fakat fazla sulanırsa kökleri zarar görür. Bu yüzden fazla suyun mutlaka akıtma deliklerinden akması lazım.


İkinci önemli konu da toprağını mümkün mertebe nemli tutmak olacak. Besleyici toprak karışımları salatalığın daha verimli büyümesine yardımcı olmaktadır.


Salatalık suyu seven bir sebzedir. Fakat fazla sulandığında köklerine zarar verebilir. Bu yüzden su akıtma delikleri olan bir saksı fazla suyun diplerde birikmesini önleyerek salatalığın köklerine zarar vermeyecektir.Seçeceğiniz toprak, suyun rahat süzülebileceği, çok sık olmayan, organik karışımlar içeren bir toprak olmalı. Bu karışıma organik gübre katabilirsiniz.

Ekmek için en ideal mevsim Mayıs-Haziran-Temmuz ayları. Havaların sıcak olması lazım.


Saksının içine güzelce toprağı doldurun. Çok fazla elinizle bastırıp, toprağı sıkıştırmayın. Üst yüzeye yaklaşık 2-3 parmak bir derinlik bırakın. Büyükçe bir çubuğu saksının tam ortasına iyice batırın.


Sağlam olduğunu kontrol edin. Ardından sakısının büyüklüğüne göre 5-6 adet tohum atın. Üzerini toprak ile kapatın. Can suyunu verin ve saksıyı güneş alan bir yere koyun.Salatalık fideleriniz boy göstermeye başladıktan sonra susuz bırakmaya özen gösterin. Boyları 20-25cm kadar olduklarında da isterseniz saksılarını ayırabilirsiniz.  En önemli püf nokta salatalıkları susuz bırakmayın. Her gün düzenli olarak az az sulayın.


Ekildikten yaklaşık 2 ay sonra salatalıklar afiyet ile yemeğe hazırdır.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:
  • https://pigletinportugal.files.wordpress.com/2017/05/seedling-planted-in-small-pots.jpg?w=500&h=375
  • https://pigletinportugal.files.wordpress.com/2017/05/cucumber-seedling-plugs.jpg
  • http://www.spadespatula.com/wp-content/uploads/2012/06/Screen-shot-2012-06-28-at-12.04.18-AM.png
  • http://2.bp.blogspot.com/-9Y_udylY1WI/UR_ymf_0jQI/AAAAAAAAA4M/wzhwHxycP5Q/s1600/w002.jpg
  • https://i2.wp.com/bonnieplants.com/wp-content/uploads/cucumber-female-flower-fruit.jpg?resize=640%2C480&ssl=1
  • http://balconygardenweb.com/wp-content/uploads/2015/12/cucumber-on-trellis-in-pot_mini.jpg
  • http://air-pot.com/garden/wp-content/uploads/2014/11/Cucumber-6.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://www.thespruce.com/growing-cucumbers-in-container-gardens-848163
  • http://www.wikihow.com/Grow-Cucumbers-in-Pots
  • https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/cucumber/cucumbers-in-containers.htm

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Japon Çocuklarının Uysal Olma Nedenleri (Muhteşem, Herkes Okumalı)

Japon halkının karakteri dünyada birçok kesimlerce beğenilmektedir. Onların, aşırı büyük trajedileri muazzam bir stoacılıkla karşıladıklarını görürüz. Hiçbir durumda kontrolü ve kolektif bilinci kaybetmezler. Ayrıca, başkalarına gösterdikleri büyük saygı ve iş ahlakı ile bilinirler. Sadece Japon yetişkinler değil, çocuklar da Batı dünyasında gördüğümüz şeylerden çok farklıdır. Çok genç yaştan itibaren, yumuşak huylu ve nazik olmak ile meşhurlardır. Japon çocuklar öfke nöbetlerine girmez ve kontrolü kaybetmezler. “ Başarısız bir şekilde kendi tepkilerini kontrol etmeye çalışmak, korkunun köleliğine yol açan senaryosudur. ” – Giorgio Nardone Japonlar, kendini kontrol etme, saygı ve dizginleme değerlerinin hakim olduğu bir toplum oluşturmayı nasıl başardı? Çok katı oldukları için mi disiplinli bir topluma kavuştular? Ya da belki, çocuk yetiştirme stratejileri etkili kalıpları mı içeriyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Japonlar aileye çok öne

Temizlikte Asla Sirke Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyasal kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak ev temizliğinde sirke her zaman yarar sağlamıyor. Evinizde kullandığınız birçok noktada sirke yarar yerine zarar verebiliyor. İşte ev temizliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler. Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var. İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler 1 : Granit ve mermer mutfak tezgâhları  : Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir. 2 : Ütüdeki yanık lekeleri  : Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekeler

Çamaşır Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını

Sıradan Patatesin Çok Az Kişinin Bildiği 13 Sıra Dışı Kullanım Alanı -

Hepimiz patateslerin onlarca lezzetli şekilde pişirilebileceğini biliyoruz  ve belki de hepsinin bu olduğunu düşünüyoruz. Ancak bununla sınırlı değil. Hiç bilmediğimiz alanlarda da kullanılan bu sebze, gümüş eşyaların temizlenmesi, koltuk altlarının aydınlatılması ve hatta bazı sanat eserleri yaratmak için kullanılabilir. Kolayca Paslardan Kurtulun Aslında bu hepimizin başına gelebilecek bir durumdur. Metaller  paslanır  ve bu tamamen normal bir durumdur. Ama soru şudur ki bu şeyi bir musluktan veya kızartma tavalarınızdan nasıl çıkarabiliriz. Şaşırtıcı bir şekilde, bir  patates size yardımcı olabilir.     İlk önce, onu ikiye bölmelisiniz.     Sonra biraz kabartma tozu, sofra tuzu veya bulaşık deterjanı alın.      Patatesin kesilmiş bölümünü batırın ve temiz olana kadar paslı öğenin üzerine sürün .      Patates işlevini yitirmeye başladığı zaman, küçük dilim kesin ve yukarıda anlatılan işlemi tekrarlayın.     Maddeyi suyla durulayıp kurumasını bekl

Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını g