Ana içeriğe atla

Kışın Olabildiğince Fazla Karnabahar Yemek için 10 Sebep

Kansere meydan okuyan bu şifa dolu sebze vücudumuzun arınmasına ve sağlıklı kalmasına da yardımcı olur.

Karnıbahar yemek vücudunuz için çok besleyicidir. Özellikle lif açısından çok zengin bir besindir. Bu vücudumuzun arınmasına ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Karnıbahar yemeyi sever misiniz? Yoksa, tadını sevmeyenlerden misiniz?

Eğer tadını sevmeyenlerdenseniz, turpgiller ailesine ait bu sebze hakkında bilmeniz gereken şeyler var. Karnıbahar, B1, B2, B3, B6, folik asit, C, K ve E vitaminleri bakımından çok zengindir.

Bunun yanı sıra, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve mangenez gibi çok önemli vitaminler içerir. Ve, protein yönünden en zengin olan sebzelerden biridir.

Karnıbaharın yağ oranı oldukça azdır. Proteinin yanı sıra, bu sebze lif ve omega 3 yağ asidi yönünden de çok zengindir.

Bu nedenle, düzenli olarak karnıbahar yemek sizi sağlıklı ve güçlü yapar.

Aşağıda karnıbaharın diğer faydalarını bulabilirsiniz:

1. Kalp ve damar sağlığınızı korur

Karnıbahardan alabileceğiniz K vitamininin iltihaplanmayı önleyici etkisi vardır. Ayrıca kan dolaşımınızı da hızlandırır.

Kan dolaşımı hızlanması kanınızda yağ birikmesini önler. Kanınızdaki yağlar damar tıkanıklığı gibi, kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir.

Karnıbahardaki sülforafan da kalp sağlığına iyi gelir çünkü tansiyonu düşük tutmaya yardımcı olur.

2. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, karnıbahar lif yönünden çok zengin bir besindir. Bu durum sindirim sistemi için çok faydalıdır. Lifler aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.

Öte yandan, sülforafan mide zarını korur bu sayede mideniz zararlı bakterilere karşı daha dayanıklı hale gelir.

Aynı zamanda faydalı miktarda izotiosiyanat içerir. Bu, sizi mide ülseri veya kolon kanserinden korur.

3. Kanser hücreleriyle savaşır

Karnıbahardaki sülforafan ve izotiosiyanat kanserle mücadele etmeye yardımcı olur. Bunun nedeni ise, bu maddelerin antiöstrojen ve kimyasalların zararlı etkilerini önleyici özelliklerinin olmasıdır. Bu iki madde kanserli hücrelerin büyümesini engeller.

Bu da kanserli hücrelerle mücadeleyi kolaylaştırır.

Kanser hastası değilseniz, ancak kanser olabileceğinizden endişe duyuyorsanız bilmeniz gereken bir şey var. Karnıbahar aşağıdaki kanser türlerini önlemeye yardımcı olur:

 • Akciğer kanseri
 • Mesane kanseri
 • Meme kanseri
 • Prostat kanseri
 • Yumurtalık kanseri
 • Rahim kanseri

4. Makula dejenerasyonunu önler

Özellikle C vitamini ve içerdiği antioksidanlar sayesinde karnıbahar göz sağlığı için çok faydalıdır çünkü maküler dejenerasyon riskini azaltır ve bazı durumlarda körlüğü önlemeye yardımcı olur.

Sülforafan retina dokusunu korur. Retinanız oksidatif stres yüzünden zarar görebilir. Bu nedenle, karnıbahar göz sağlığınızı korumaya yardımcı olur ve sizi katarakt gibi göz hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

5. UV ışınlarının neden olduğu zararla mücadele

Karnıbahardaki sülforafan cildinizi UV ışınlarının neden olduğu zarardan koruyabilir. Ayrıca aşağıdaki problemleri de önler;

İltihaplanma

Uv ışınlarının sebep olduğu cilt kanseri

Güneş yanığından sonra hızlanan kan dolaşımı yüzünden cildin kızarması

Hücre tahribatı

Güneş altında uzun süre kalmamanız önemlidir. Karnıbahar tüketmek tek başına yeterli değildir. Güneş kremi kullanmayı unutmayın. Ayrıca, uzun saatler boyunca güneşlenmeyin.

6. Nörodejeneratif hastalıklar

Karnıbahar yemeniz için bir başka neden de, nörodejeneratif hastalıklardan korunmanıza yardımcı olmasıdır. Sülforafan detoks etkisi olan enzimleri harekete geçirir.

Ayrıca, oksidatif stres veya iltihaplanmanın neden olduğu sinirlerdeki yaraları iyileştirmeye yardımcı olur.

Bu da Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskinizin daha az olduğu anlamına gelir.

7. Yüksek tansiyona iyi gelir

Karnıbahar tüketmek, içerdiği antioksidan ve iltihap önleyici özelliği sayesinde damar sağlığınız için yararlıdır.

Omega 3 yağ asidi ve lif, LDL olarak adlandırılan kötü kolesterolün seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Eğer kalp hastalığınız varsa düşük bir kolesterol seviyesi sizin için çok iyi olacaktır. Karnıbahar tüketmek, kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

8. Elektrolitlerinizi dengeler

Karnıbahar yemek elektrolitlerinizi dengelemeye yardımcı olur.  Bu sayede sinir sisteminiz doğru bir şekilde çalışır. Ve sonuç olarak da, kaslarınız olması gerektiği gibi kasılır.

Eğer sporla uğraşan biriyseniz, muhtemelen çok fazla enerji içeceği içiyorsunuzdur. Pek çok insan, bu içecekleri elektrolitlerini dengede tutabilmek için tüketiyor.

Buradaki sorun, bu içeceklerde ihtiyacınız olmayan şeker de mevcut. Bu yüzden, daha iyi bir alternatif olarak karnıbahar tüketmeyi deneyin.

9. Beyin ve hücre sağlığı

Karnıbahardaki fosfor, hücre zarının yenilenmesinin en büyük yardımcısıdır. Beyniniz ve sinir sisteminizin düzgün çalışması için çok önemlidir.

Aynı zamanda, karnıbahardaki potasyum ve B6 vitamini de önemlidir. Sinir ileticilerinin sağlıklı olmasını sağlar ve bu şekilde genel beyin sağlığını korur. Eğer beyninizin uyarılmasını ve doğru bir biçimde çalışmasını istiyorsanız bu çok önemlidir.

10. Karnıbahar diyabeti önler

Karnıbahar diyabet oluşumunu önleyebilir ve bunu içinde bulundurduğu C vitamini ve potasyum sayesinde yapar. Bu iki madde kanınızdaki glukozu ve metabolizmanızı düzenler.

Potasyum seviyeniz düştüğünde, glukoz seviyeniz yükselebilir. Bu da eğer diyabet hastasıysanız, oldukça tehlikeli olabilir.

Bu nedenle, potasyum açısından zengin besinler tüketmek çok önemlidir.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

 • https://www.youtube.com/watch?v=RmRbFCodfTo
İçerik Kaynakları :
 • https://www.youtube.com/watch?v=RmRbFCodfTo
 • https://www.youtube.com/watch?v=ZatPNVdQUeY
 • http://www.thehealthsite.com/fitness/health-benefits-of-cauliflower-leaves-bs715/
 • https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/02/22/cauliflower-health-benefits.aspx
 • http://www.specialtyproduce.com/produce/Cauliflower_Leaves_11380.php

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiroit İçin Hazırlanan Bu Kür Fazla Kiloları Ve Şişlikleri Bitiriyor

Tiroit İçin Hazırlanan Bu Kür Fazla Kiloları Ve Şişlikleri Bitiriyor Vücudumuzdaki en önemli hormon bezlerinden biri olan tiroit bezi bütün metabolizmamızı düzenler yani eğer kilo alamama veya verememe gibi bir sorununuz varsa tiroidle alakalı olması yüksek ihtimaldir. Tiroit beziniz gereğinden az hormon salgıladığında hipotiroidizm adı verilen durum ortaya çıkar. Bugün size vereceğimiz içecek tarifi sayesinde bu sorundan kurtulacaksınız. Metabolizmanızın hızını düzenlemenin yanında, tiroit hormonu solunum, kolestrol, kalp sağlığı, beyin fonksiyonları ve vücut sıcaklığı gibi çeşitli ve hayati konularda görev alır. Eğer hipotiroidi hastasıysanız mutlaka birazdan vereceğimiz belirtileri taşıyorsunuzdur. Örnek olarak; kısırlık, obezite, eklem ağrıları, damar iltihaplanması gibi sorunlar yaşıyorsanız vereceğimiz tarif sayesinde sağlıklı bir yaşam sürebileceksiniz. Hipotiroidi Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? Cinsel isteksizlikSaç kaybıDepresyonSoğuk havalarda…

Hem gençlikte hem de yaşlılıkta sağlığınız için yapacağınız en güzel yatırım

12 ay boyunca düzenli kullandığınızda mükemmel sonuç verir. Kullanmaya hemen bugün başlayın. Hem gençlikte hem de yaşlılıkta sağlığınız için yapacağınız en güzel yatırım. Anti-enflamatuvar, idrar söktürücü ve detoks özelliği olan zerdeçal suyu, artrit gibi birçok sorunla başa çıkmada yardımcı harika bir içecektir. Zerdeçal, diğer adıyla Curcuma Longa, medikal bir bitkidir ve zencefil ile beraber zingiberaceae familyasına aittir. Yüzyıllarca doğal medikal uygulamalar için kullanılmıştır. Çok besleyici ve sağlığa da faydalıdır. Buna ek olarak, yemeklere verdiği hafif tat ve belirgin sarımsı turuncu rengi ile baharat olarak sıkça kullanılır. Ayrıca, ağrı kesici, anti-enflamatuvar ve antibakteriyel madde olarak ev yapımı doğal tedavilerin de çoğunda kullanılır. Aslında, yüksek antioksidan, vitamin ve mineral konsantrasyonu sayesinde çeşitli kanser türlerini önlemek ve tedavi etmek için faydası olduğuna bile inanılır. En güzeli ise kullanım alanının çeşitli olması ve özellik…

Tek Bir Yumurta Sarısı Sizi 10 Yaş Gençleştirecek

Tek Bir Yumurta Sarısı Sizi 10 Yaş Gençleştirecek. Nasıl mı? Kırışıklar için Bal ve Yumurta Sarısı Maskesi. Her yaş grubuna hitap eden bu maske düzenli ve sürekli yapılması gerekmektedir. Ve bu şekilde etkili ve kalıcı çözüme kavuşulabilir. Gerekli Malzemeler: Bir adet yumurta sarısı İki yemek kaşığı çiçek balı Yumurta sarısını ve çiçek balını cam bir kapta iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze yedirerek sürün. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü bol su ile durulayın. Bu maskeyi uygulamadan önce gözeneklerin açılması ve cildin gevşeyip maskenin içerilere daha iyi nüfuz emesi için öncesinde yüz buharı yapmanızda fayda olacaktır. Yumurta Sarısı Bal Maskesi Ile Kırışıklıklarınızı Azaltın. Zengin Içerikli Bu Maske Tarifi Ile Cildinizdeki Kırışıklıkları Azaltarak Daha Canlı Bir Görünüş Elde Edebilirsiniz. Uygulanışı Ve Hazırlanışı: Elinizdeki tüm malzemeleri cam bir kapta mikser yardımı ile karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı yüzünüze sürün v…

Temizlik İçin 8 Sır

Temizlik İçin 8 Sır 1- Beyaz kalıp sabunu rendeleyip sıcak suda eritip 5 kiloluk bidona koyun gerektiğinde mutfak dolaplarınızı. Fırınınızı. Halılarınızı. Koltuklarınızı silebilirsiniz 2- Şampuanı su dolu kovaya döküp camlarınızı hiç kurulama yapmadan silebilirsiniz. Ayrıca camsile doldurup tozda alabilirsiniz. 3-Bulasik makinesi tabletini 5 bardak sicak suda eritip birazda icine parlatici sıkıp halilarinizi koltuklarinizi silebilirsiniz ayriyetten ayni islemi yagli mutfak dolaplarinda uygulaya bilirsiniz sonuc mukemmel…. 4-Haliniza diyelimki cay dokuldu direk uzerine parlatici dokup silin eser kalmicak caydan…. 5-Dusakabininizi cesmelerinizi parlaticiyla silerseniz parlak durur. 6-Bakirlarinizi ve cesmelerinizi ve kuflenen metallerinizi keccapla ovarsaniz ilk gunku gibi olacaktir… 7-Tencere caydanlık ve tavalarınızı cifi normal bir market posetine dokup ovalarsaniz piril piril olacaktir…. 8-Mutfak tezgahinizin koselerinde silikonlar siyaha donustuyse pamuga…

Dizleri İyileştiriyor ve Kemikleri Yeniden Doğmuş Gibi Yapıyor -

İltihaplı eklemler, romatizmal hastalıklar, bademcik iltihabı, kuru egzama, topuk dikeni ve onlarca hastalığa şifa! Eklem ağrıları günümüzün en çok karşılaşılan rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Hayat fonksiyonlarını tam olarak etkilemese de, ağrılı süreçleri sebebiyle kişinin gündelik işlerinden tam verim almasına engel olur. Büyük eklemler olarak adlandırılan bilek, omuz, bel veya boyun, diz eklemleri gibi bölgelerde meydana gelen rahatsızlıklar oldukça önemli ve mutlak suretle dikkat edilmesi gereken rahatsızlıkların başında gelmektedir. Eklem ağrıları tedavisi ile alakalı herhangi bir müdahale yapılmadığı taktirde ağrılar zamanla artmaya başlar ve sizlerin yaşam standartlarını olumsuz etkiler. Eklem ağrılarının belirtisi ise ilk aşamada ara sıra gözlemlenmekle beraber, zamanla şiddetini ve sıklığını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra diğer belirtileri; Kişide hareket bozuklukları sorunu ortaya çıkar. Eklemlerde şişlik ve sertlik gibi sorunlar meydana geli…

Böbreklerinizin Düzgün Çalışmadığını Gösteren 7 İşaret -

Zihinlerimiz her gün tonlarca bilgiyi işler, bedenlerimiz binlerce eylem gerçekleştirir. Bu yoğun dünyada yaşamak vücudunuzun gönderdiği bazı mesajları kaçırmayı kolaylaştırır. Ve bu sinyalleri iletmeme ve bunlara tepki vermemenin sonuçları şiddetli olabilir. 1. Sorunlu Uykular : Böbreklerini düzgün çalışmıyorsa, vücudunuzdaki toksinler idrarla vücudunuzdan atılamaz ve kanınızda kalır. Artan toksin seviyesi ise uykuya dalmayı zorlaştırır. Uyarı: Kronik Böbrek Hastalığı olan insanlar uyku apnesine daha sık maruz kalırlar. Uyku apnesi, uyurken nefesin bir veya daha fazla durmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Bu duraklamalar birkaç saniyeden bir dakikaya kadar sürebilir. Her duraklamadan sonra, normal nefes almaya tekrar başlama horultulu bir şekilde gerçekleşir. Sürekli ağır horlama var ise bu  bir doktora görünme vaktiniz geldiğine işarettir. 2. Baş ağrısı, Halsizlik ve Yorgunluk : Sağlıklı ve düzgün işleyen böbrekler, vücutlarımızda bulunan D vitaminini, güçlü k…

Aklınıza Gelebilecek Her Hastalığa Faydası Var! Hemen Tüketmeye Başlayın Yoksa

İLTİHAPLA SAVAŞAN BİTKİ  Akgünlük ağacı Anadoluda yaygın bir biçimde yetişen ve sakızının faydaları ile öne çıkan bir bitkidir. 
Boswellia serrata bitkisi ülkemizde akgünlük olarak tanınmaktadır.Özellikle bitkiler ile ilgili araştırma yapan uzmanlar, akgünlük bitkisi üzerinde yapmış olduğu araştırma ve incelemeler sonucunda bu bitkinin yapı olarak tam bir iltihap sökücü özelliğe sahip olduğunu belirtmiştir.
İltihap sökücü ve iltihap karşıtı özelliğe sahip olduğu bilinen akgünlük ağacının gövdesindeki reçinenin pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle akgünlük bitkisi ile ilgili bilimsel çalışmalar da yapılmıştır.


Akgünlük Bitkisinin Faydaları:

-İltihap giderici olarak doğada belki de diğer bitkiler ile karşılaştırıldığında en etkili yapıya sahip olan bitkidir.
-Yalnızca iltihap değil aynı zamanda ödem ve toksinlerin giderilmesinde de oldukça etkili bir bitkidir. Özellikle ödem gidermede etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

-Eklem yerlerinde oluşan kireçlenme, eklem ağrıları veya çeşi…

Boşuna Oda Spreylerine Para Vermeyin! Bu Tarif İle Evinize Bahar Gelecek, Hep Mis Gibi Kokacak!

Boşuna oda spreylerine para verip lavanta, çilek kokacak diye ciğerlerinizi zehirlemeyin.Doğal Oda Kokusu Hazırlama Evin kokusunu güzelleştirmek için sıktığımız kimyasal kokular evimizin içindeki havanın daha çok kirlenmesine neden olur. Piyasadan satın aldığımız kokularla evimizin güzel koktuğunu zannederiz. Aslında o koku bizim burun kanallarımıza yapışan aldatmalı meyve yağlarının kokusudur. Biz bu kokuyla evimize kimyasal zehir püskürttüğümüzün farkında olmayız. Oysa doğal yollarla evimizin güzel kokmasını sağlayabiliriz. Doğal yollarla oda kokusu hazırlamanın iki yolu vardır. Üstelik hazırlayacağınız bu kokularla sağlığınız da tehdit altında olmayacaktır.Pratik Doğal Oda Kokusu Hazırlama Bir fıs  şişesine 500 ml suyu koyun. İçerisine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ( Karbonat; suyun içerindeki kireçleri aşağı indirerek kokunun daha fazla kalmasını sağlar. ) Üzerine 1 tatlı kaşığı limonu sıkın ve en son olarak isteğe bağlı seçtiğiniz portakal veya lavanta yağını dam…

Dut Yaprağının Faydaları Hakkında

Dut; ülkemizde ve ana vatanı olan Uzak Asya’da bolca yetişen bir meyvedir. Dut meyvesinin iltihap kurutucu, kuvvet verici ve egzama gibi problemlere karşı etkisi bilinir ancak dut yaprakları içerisinde daha fazla gizemi barındırmaktadır.
Sütten 25 kat fazla kalsiyum, ıspanaktan 10 kat fazla demir içerir. Şeker sorununa gösterdiği fayda akıl almaz derecededir. Ucuz ( Bedava ) olduğu için saatlerce reklamı yapılmadığından bilinmiyor…. BU YAZIYI OKUYALIM, OKUTTURALIM, PAYLAŞALIM….. MUCİZENİN ADI: DUT YAPRAĞI.

Dut yaprağı en az dut meyvesi kadar sağlık açısında önemli faydaları olan bir yapraktır. Dut yapraklarının kaynatılarak elde edilen çayı bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Dut yaprağı çayının yapılması dışında da çeşitli kullanım alanları bulunuyor. Bunlara bir göz atalım.

Dut yaprağı ile hazırlanan çay egzama tedavisinde de kullanılır. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde günde 3 bardak dut yaprağı çayı içilmesi tavsiye edilir.

Günde 2 bardak dut yaprağı çayı içmek vü…

7 Gün Boyunca Kaynatıp Suyunu İçin ( Doğal İnsülin Bulundu)

Ekşi tadıyla yemeklere ve salatalara lezzet veren sumağın vücut sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Sizler için duyunca inanamayacağınız sumağın faydalarını ve iyi geldiği hastalıkları araştırdık. İşte sumak suyunun faydaları… Yabani otlar arasında yerini alan sumak meyvesi toplanır ve kurutularak toz haline getirildikten sonra baharat olarak kullanılır. Hemen hemen her toprakta yetişen bu otun toplamda 150 türü bulunmaktadır. Yalnızca iki çeşidi zehirsizdir. Ekşi tada sahip sumak, limonun olmadığı zamanlarda alternatif olarak kullanılır. Yapılan araştırmalarda limon gibi sumağın da antioksidan özelliği olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda uzmanlar üst solunum yolu hastalıklarında ilaç kullanmadan sumak suyu ile tedavi olunabileceğini vurguluyor. İŞTE SUMAK SUYUNUN İNANILMAZ FAYDALARI – Sumak suyu, sindirimi düzenlediği için zayıflamak içinde kullanabilirsiniz. – Antioksidan etkisi sayesinde üst solunum yolları hastalıklarında aniden meydana gelen yüksek ate…