Ana içeriğe atla

Kışın Olabildiğince Fazla Karnabahar Yemek için 10 Sebep

Kansere meydan okuyan bu şifa dolu sebze vücudumuzun arınmasına ve sağlıklı kalmasına da yardımcı olur.

Karnıbahar yemek vücudunuz için çok besleyicidir. Özellikle lif açısından çok zengin bir besindir. Bu vücudumuzun arınmasına ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Karnıbahar yemeyi sever misiniz? Yoksa, tadını sevmeyenlerden misiniz?

Eğer tadını sevmeyenlerdenseniz, turpgiller ailesine ait bu sebze hakkında bilmeniz gereken şeyler var. Karnıbahar, B1, B2, B3, B6, folik asit, C, K ve E vitaminleri bakımından çok zengindir.

Bunun yanı sıra, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve mangenez gibi çok önemli vitaminler içerir. Ve, protein yönünden en zengin olan sebzelerden biridir.

Karnıbaharın yağ oranı oldukça azdır. Proteinin yanı sıra, bu sebze lif ve omega 3 yağ asidi yönünden de çok zengindir.

Bu nedenle, düzenli olarak karnıbahar yemek sizi sağlıklı ve güçlü yapar.

Aşağıda karnıbaharın diğer faydalarını bulabilirsiniz:

1. Kalp ve damar sağlığınızı korur

Karnıbahardan alabileceğiniz K vitamininin iltihaplanmayı önleyici etkisi vardır. Ayrıca kan dolaşımınızı da hızlandırır.

Kan dolaşımı hızlanması kanınızda yağ birikmesini önler. Kanınızdaki yağlar damar tıkanıklığı gibi, kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir.

Karnıbahardaki sülforafan da kalp sağlığına iyi gelir çünkü tansiyonu düşük tutmaya yardımcı olur.

2. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, karnıbahar lif yönünden çok zengin bir besindir. Bu durum sindirim sistemi için çok faydalıdır. Lifler aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.

Öte yandan, sülforafan mide zarını korur bu sayede mideniz zararlı bakterilere karşı daha dayanıklı hale gelir.

Aynı zamanda faydalı miktarda izotiosiyanat içerir. Bu, sizi mide ülseri veya kolon kanserinden korur.

3. Kanser hücreleriyle savaşır

Karnıbahardaki sülforafan ve izotiosiyanat kanserle mücadele etmeye yardımcı olur. Bunun nedeni ise, bu maddelerin antiöstrojen ve kimyasalların zararlı etkilerini önleyici özelliklerinin olmasıdır. Bu iki madde kanserli hücrelerin büyümesini engeller.

Bu da kanserli hücrelerle mücadeleyi kolaylaştırır.

Kanser hastası değilseniz, ancak kanser olabileceğinizden endişe duyuyorsanız bilmeniz gereken bir şey var. Karnıbahar aşağıdaki kanser türlerini önlemeye yardımcı olur:

 • Akciğer kanseri
 • Mesane kanseri
 • Meme kanseri
 • Prostat kanseri
 • Yumurtalık kanseri
 • Rahim kanseri

4. Makula dejenerasyonunu önler

Özellikle C vitamini ve içerdiği antioksidanlar sayesinde karnıbahar göz sağlığı için çok faydalıdır çünkü maküler dejenerasyon riskini azaltır ve bazı durumlarda körlüğü önlemeye yardımcı olur.

Sülforafan retina dokusunu korur. Retinanız oksidatif stres yüzünden zarar görebilir. Bu nedenle, karnıbahar göz sağlığınızı korumaya yardımcı olur ve sizi katarakt gibi göz hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

5. UV ışınlarının neden olduğu zararla mücadele

Karnıbahardaki sülforafan cildinizi UV ışınlarının neden olduğu zarardan koruyabilir. Ayrıca aşağıdaki problemleri de önler;

İltihaplanma

Uv ışınlarının sebep olduğu cilt kanseri

Güneş yanığından sonra hızlanan kan dolaşımı yüzünden cildin kızarması

Hücre tahribatı

Güneş altında uzun süre kalmamanız önemlidir. Karnıbahar tüketmek tek başına yeterli değildir. Güneş kremi kullanmayı unutmayın. Ayrıca, uzun saatler boyunca güneşlenmeyin.

6. Nörodejeneratif hastalıklar

Karnıbahar yemeniz için bir başka neden de, nörodejeneratif hastalıklardan korunmanıza yardımcı olmasıdır. Sülforafan detoks etkisi olan enzimleri harekete geçirir.

Ayrıca, oksidatif stres veya iltihaplanmanın neden olduğu sinirlerdeki yaraları iyileştirmeye yardımcı olur.

Bu da Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskinizin daha az olduğu anlamına gelir.

7. Yüksek tansiyona iyi gelir

Karnıbahar tüketmek, içerdiği antioksidan ve iltihap önleyici özelliği sayesinde damar sağlığınız için yararlıdır.

Omega 3 yağ asidi ve lif, LDL olarak adlandırılan kötü kolesterolün seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Eğer kalp hastalığınız varsa düşük bir kolesterol seviyesi sizin için çok iyi olacaktır. Karnıbahar tüketmek, kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

8. Elektrolitlerinizi dengeler

Karnıbahar yemek elektrolitlerinizi dengelemeye yardımcı olur.  Bu sayede sinir sisteminiz doğru bir şekilde çalışır. Ve sonuç olarak da, kaslarınız olması gerektiği gibi kasılır.

Eğer sporla uğraşan biriyseniz, muhtemelen çok fazla enerji içeceği içiyorsunuzdur. Pek çok insan, bu içecekleri elektrolitlerini dengede tutabilmek için tüketiyor.

Buradaki sorun, bu içeceklerde ihtiyacınız olmayan şeker de mevcut. Bu yüzden, daha iyi bir alternatif olarak karnıbahar tüketmeyi deneyin.

9. Beyin ve hücre sağlığı

Karnıbahardaki fosfor, hücre zarının yenilenmesinin en büyük yardımcısıdır. Beyniniz ve sinir sisteminizin düzgün çalışması için çok önemlidir.

Aynı zamanda, karnıbahardaki potasyum ve B6 vitamini de önemlidir. Sinir ileticilerinin sağlıklı olmasını sağlar ve bu şekilde genel beyin sağlığını korur. Eğer beyninizin uyarılmasını ve doğru bir biçimde çalışmasını istiyorsanız bu çok önemlidir.

10. Karnıbahar diyabeti önler

Karnıbahar diyabet oluşumunu önleyebilir ve bunu içinde bulundurduğu C vitamini ve potasyum sayesinde yapar. Bu iki madde kanınızdaki glukozu ve metabolizmanızı düzenler.

Potasyum seviyeniz düştüğünde, glukoz seviyeniz yükselebilir. Bu da eğer diyabet hastasıysanız, oldukça tehlikeli olabilir.

Bu nedenle, potasyum açısından zengin besinler tüketmek çok önemlidir.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

 • https://www.youtube.com/watch?v=RmRbFCodfTo
İçerik Kaynakları :
 • https://www.youtube.com/watch?v=RmRbFCodfTo
 • https://www.youtube.com/watch?v=ZatPNVdQUeY
 • http://www.thehealthsite.com/fitness/health-benefits-of-cauliflower-leaves-bs715/
 • https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/02/22/cauliflower-health-benefits.aspx
 • http://www.specialtyproduce.com/produce/Cauliflower_Leaves_11380.php

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar

Her Gün 2 Bardak Mutlaka İçilmeli, Çünkü...

Karın şişliğinden gaz problemine, kolesterol ve kalp hastalıklarına kadar tam bir koruyucu koruyucu kalkan! Her gün 2 bardak mutlaka içilmeli, çünkü... Bolca vitamin, Omega-3 ve yağlı asitler içeren cevizin tüm faydaları hemen hemen herkes tarafından biliniyor zaten…Sağlıklı ve faydalı olduğu aşikar. Uzmanların sıkça dillendirdiği gibi her gün bir avuç ceviz yemek, sağlıklı bir kalp, beyin ve kilo kontrolü için neredeyse şart. Özellikle hamile bayanlarda, bebek gelişimi süresince hayati öneme sahip ceviz. Bebeğin beyin gelişimine çok ciddi katkı sağlamakta. Beyin gelişiminin yanı sıra, bebeğin ileri zamanlarında karşılaşabileceği alerjileri vakalarına karşı da tam bir korucu çeper oluşturduğu araştırmalarla ile tespit edilmiş. Bunun yanında tokluk süresini uzattığı ve yap yakıcı özelliği sayesinde kilo vermeyi de hızlandırdığı biliniyor. Düzenli olarak içilen ceviz suyu yorgunluk ve halsizliği yok ediyor. Ve yine hamilelik boyunca tüketilen ceviz suyu, kilo a

Akciğer bitti mi hayat biter!

Akciğer bitti mi hayat biter derler. Her yıl Binlerce kişi bu illet hastalıktan hayatını kaybediyor. Ama korunmak çok basit.  Kirlenen akciğer işlevlerini yerine getiremez. Sağlık için sadece hastalığa yakalanınca değil, sağlıklıyken dikkat etmek gerek. Akciğerlerde oluşan katran ve diğer zehirli maddelerin birikmesi zamanla akciğerin işlevlerini yapamamasına neden olmaktadır. Günde 3 ve daha fazla sigara içenlerin yolda birkaç kez akciğeri temizleyen bitkiler, sebzeler ve meyveler ile ciğer temizleme kürleri yapması faydalı olacaktır. Tabi sigarayı bıraktıktan sonra akciğerlerin çabuk bir biçimde temizlenmesi için de bu bitkisel kürler  gerekecektir. Peki akciğeri en iyi temizleyen besiler ve yiyecekler hangileridir. Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık ve pek aklınıza gelmeyecek gıdaların 70 günde akciğerleri temizlediğine şahit olduk. Akçiğer temizleyici şifalı bitkiler arasında özellikle ebegümeci ve keçiboynuzu öne çıkıyor. Bu konuda Ahmet