Ana içeriğe atla

40 Yıllık Ev Hanımlarının Bile Et Yemekleri Yaparken Farkından Olmadan Yapıkları 9 Kabul Edilmez Hata

Eti doğru pişirmek, bir yemeğin lezzetini belirlemede en kritik noktalardandır. Eğer et doğru pişmemişse o yemeğin ne tadı olur ne tuzu. Bırakın tadını tuzu, olmadı diye bir de canınız sıkılır ki, yapılan onca emeğe mi yanarsınız yoksa harcanan onca paraya mı...


İşte et pişirmek bu yüzden 2 kat daha önemlidir. Lokum gibi yumuşacık, ağızda dağılan etler pişirmenin küçük püf noktaları var elbet. Ama daha önemlisi bir de asla ve asla yapılmaması gerekenler var.

Yapıtığınız yemekten keyif ve tat almak istiyorsanız bu kuralları mutlaka uygulayın. Ama daha önemlisi neleri uygulamanız gerektiğini de sakın aklınızdan çıkartmayın.


1- Kırmızı eti yıkamayın : 

Kasaptan eti alır almaz mutfağa gelip yıkıyor hatta suyun içinde bekletiyorsunuz. Yapılan bu yanlış hakkında profosyonel mutfak şefleri uyarıda bulunuyor.


Yıkama işlemini uyguladığınızda etin tadını bozuyorsunuz ve pişme aşamasında sert bir kıvam alıyor. Bu yüzden eti yıkamamakta fayda var.


2- Fazla vaktiniz yok diye yüksek ateşte pişirmeyin : 

Etlerinizin hemen pişmesini istiyorsunuz fakat fazla vaktiniz yoksa, yüksek ateşte etleri heba etmek yerine pişerken biraz sirke damlatmayı deneyebilirsiniz. 1-2 sirke bile etlerinizin yumuşamasını ve çabucak pişmesini sağlayacaktır.


3- Buzlukta beklemiş etlerin daha buzu çözülmeden pişirmeyin : 

Buzluktan alır almaz eti ocağa koyup pişirmek yerine güzelce kendini salmasını ve erimesini beklemeliyiz.Bu yüzden pişireceğimiz eti bir gün önceden buzluktan buzdolabına indirin.

Pişirmeye başlamadan önce de oda sıcaklığında beklemelidir.Soğukken tavaya koyarsanız etin lezzetini kaybedersiniz ve sertleşmesine yol açarsınız.


4- Eti pişirmeden önce marine edin : 

Zeytinyağı, karabiber, karbonat, soda, süt, yoğurt ve daha fazla baharatlar. Aromatik malzemelerin ve sıvı malzemelerin bir araya gelerek eti marine etmesi mümkündür.Marine ederseniz et daha yumuşak ve lezzetli olur.

Yapılan yemeklere özellikle kuşbaşı koyacağınız zaman eti biraz karabiber,kekik ve karbonat ya da farklı marinasyon malzemeleri ile marine edin.5- Pişirme sırasında tavanın ve tencerenin sıcaklığını ayarlayın : 

Yapılan en çok yanlışlardan biri tavayı ya da tencereyi hiç ısıtmadan ya da çok ısıtarak içerisine etin atılmasıdır.

Eti pişireceğiniz zaman tavayı ya da tencreyi orta ateşte birkaç dakika ısıtın.Isındıktan sonra etleri içerisine atabilirsiniz.


6- Eti çok pişirmeyin : 

Eti kavururken sert olmasının sebeplerinden biri eti sürekli karıştırıyor olmanız. Tavayı ısıtıp,etleri içerisine koyduktan sonra bu şekilde sularını salmayı bekleyin. Çok fazla salması da çok iyi değildir. Çünkü etin sertleşmesine sebep olur.

Et pişerken soğan,domates gibi malzemeleri üzerine ekleyin.


7- Etin lezzetini kaybetmemesi için önce mühürlemek gerektiğini unutmayın :

En lezzetli etler, suyunu içine hapsetmiş, lokum gibi yumuşak etlerdir. Suyunu içinde muhafaza etmesi için de etleri kızgın tavaya atıp, 1-2 dakika kadar mühürlenmesi sağlamanız gerekir. Mühürleme işleminden sonra etleri dilediğinizce pişirebilirsiniz.


8- Tuzu ilk aşamada atmayın : 

Tuzu marinasyon aşamasında ya da pişirmeye başlar başlamaz atmamalısınız. Aksi taktirde et sertleşir.

En doğru yöntem et pişip ocakdan alınmasına kısa bir süre kala tuz atın. Bu taktiği uygularsanız etiniz sertleşmez ve lezzeti artar.


9- Etlerden önce soğanı kavurmayın : 

Bu çok sık yapılan hatalardan birisidir. Önce soğanları kavurmak ve ardından etleri ilave etmek. Sakın böyle yapmayın. Her zaman önce etleri pişirin.


Hatta etleri tavayı, tencereyi kızdırdıktan sonra, hiç yağ bile katmadan direk içine atın. Böylelikle farkında olmadan mühürlemiş de olacaksınız. Ardından yağınızı ilave edebilirsiniz. Soğan ve diğer sotelenecek sebzeler daha sonra eklenmeli.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • https://i.pinimg.com/736x/9e/a5/22/9ea5222735e7cda8cdaf552256a4f088--beef-in-red-wine-sauce-red-wine-beef-tips.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://recipes.howstuffworks.com/fresh-ideas/easy-dinner-ideas/tips-for-cooking-meat.htm
  • https://www.thekitchn.com/avoid-the-5-most-common-mistakes-when-cooking-meat-on-the-stovetop-tips-from-the-kitchn-208512
  • https://www.thekitchn.com/everything-you-ever-wanted-to-know-about-meat-28-tips-tutorials-180048