Ana içeriğe atla

40 Yıllık Ev Hanımlarının Bile Et Yemekleri Yaparken Farkından Olmadan Yapıkları 9 Kabul Edilmez Hata

Eti doğru pişirmek, bir yemeğin lezzetini belirlemede en kritik noktalardandır. Eğer et doğru pişmemişse o yemeğin ne tadı olur ne tuzu. Bırakın tadını tuzu, olmadı diye bir de canınız sıkılır ki, yapılan onca emeğe mi yanarsınız yoksa harcanan onca paraya mı...


İşte et pişirmek bu yüzden 2 kat daha önemlidir. Lokum gibi yumuşacık, ağızda dağılan etler pişirmenin küçük püf noktaları var elbet. Ama daha önemlisi bir de asla ve asla yapılmaması gerekenler var.

Yapıtığınız yemekten keyif ve tat almak istiyorsanız bu kuralları mutlaka uygulayın. Ama daha önemlisi neleri uygulamanız gerektiğini de sakın aklınızdan çıkartmayın.


1- Kırmızı eti yıkamayın : 

Kasaptan eti alır almaz mutfağa gelip yıkıyor hatta suyun içinde bekletiyorsunuz. Yapılan bu yanlış hakkında profosyonel mutfak şefleri uyarıda bulunuyor.


Yıkama işlemini uyguladığınızda etin tadını bozuyorsunuz ve pişme aşamasında sert bir kıvam alıyor. Bu yüzden eti yıkamamakta fayda var.


2- Fazla vaktiniz yok diye yüksek ateşte pişirmeyin : 

Etlerinizin hemen pişmesini istiyorsunuz fakat fazla vaktiniz yoksa, yüksek ateşte etleri heba etmek yerine pişerken biraz sirke damlatmayı deneyebilirsiniz. 1-2 sirke bile etlerinizin yumuşamasını ve çabucak pişmesini sağlayacaktır.


3- Buzlukta beklemiş etlerin daha buzu çözülmeden pişirmeyin : 

Buzluktan alır almaz eti ocağa koyup pişirmek yerine güzelce kendini salmasını ve erimesini beklemeliyiz.Bu yüzden pişireceğimiz eti bir gün önceden buzluktan buzdolabına indirin.

Pişirmeye başlamadan önce de oda sıcaklığında beklemelidir.Soğukken tavaya koyarsanız etin lezzetini kaybedersiniz ve sertleşmesine yol açarsınız.


4- Eti pişirmeden önce marine edin : 

Zeytinyağı, karabiber, karbonat, soda, süt, yoğurt ve daha fazla baharatlar. Aromatik malzemelerin ve sıvı malzemelerin bir araya gelerek eti marine etmesi mümkündür.Marine ederseniz et daha yumuşak ve lezzetli olur.

Yapılan yemeklere özellikle kuşbaşı koyacağınız zaman eti biraz karabiber,kekik ve karbonat ya da farklı marinasyon malzemeleri ile marine edin.5- Pişirme sırasında tavanın ve tencerenin sıcaklığını ayarlayın : 

Yapılan en çok yanlışlardan biri tavayı ya da tencereyi hiç ısıtmadan ya da çok ısıtarak içerisine etin atılmasıdır.

Eti pişireceğiniz zaman tavayı ya da tencreyi orta ateşte birkaç dakika ısıtın.Isındıktan sonra etleri içerisine atabilirsiniz.


6- Eti çok pişirmeyin : 

Eti kavururken sert olmasının sebeplerinden biri eti sürekli karıştırıyor olmanız. Tavayı ısıtıp,etleri içerisine koyduktan sonra bu şekilde sularını salmayı bekleyin. Çok fazla salması da çok iyi değildir. Çünkü etin sertleşmesine sebep olur.

Et pişerken soğan,domates gibi malzemeleri üzerine ekleyin.


7- Etin lezzetini kaybetmemesi için önce mühürlemek gerektiğini unutmayın :

En lezzetli etler, suyunu içine hapsetmiş, lokum gibi yumuşak etlerdir. Suyunu içinde muhafaza etmesi için de etleri kızgın tavaya atıp, 1-2 dakika kadar mühürlenmesi sağlamanız gerekir. Mühürleme işleminden sonra etleri dilediğinizce pişirebilirsiniz.


8- Tuzu ilk aşamada atmayın : 

Tuzu marinasyon aşamasında ya da pişirmeye başlar başlamaz atmamalısınız. Aksi taktirde et sertleşir.

En doğru yöntem et pişip ocakdan alınmasına kısa bir süre kala tuz atın. Bu taktiği uygularsanız etiniz sertleşmez ve lezzeti artar.


9- Etlerden önce soğanı kavurmayın : 

Bu çok sık yapılan hatalardan birisidir. Önce soğanları kavurmak ve ardından etleri ilave etmek. Sakın böyle yapmayın. Her zaman önce etleri pişirin.


Hatta etleri tavayı, tencereyi kızdırdıktan sonra, hiç yağ bile katmadan direk içine atın. Böylelikle farkında olmadan mühürlemiş de olacaksınız. Ardından yağınızı ilave edebilirsiniz. Soğan ve diğer sotelenecek sebzeler daha sonra eklenmeli.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • https://i.pinimg.com/736x/9e/a5/22/9ea5222735e7cda8cdaf552256a4f088--beef-in-red-wine-sauce-red-wine-beef-tips.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://recipes.howstuffworks.com/fresh-ideas/easy-dinner-ideas/tips-for-cooking-meat.htm
  • https://www.thekitchn.com/avoid-the-5-most-common-mistakes-when-cooking-meat-on-the-stovetop-tips-from-the-kitchn-208512
  • https://www.thekitchn.com/everything-you-ever-wanted-to-know-about-meat-28-tips-tutorials-180048

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Japon Çocuklarının Uysal Olma Nedenleri (Muhteşem, Herkes Okumalı)

Japon halkının karakteri dünyada birçok kesimlerce beğenilmektedir. Onların, aşırı büyük trajedileri muazzam bir stoacılıkla karşıladıklarını görürüz. Hiçbir durumda kontrolü ve kolektif bilinci kaybetmezler. Ayrıca, başkalarına gösterdikleri büyük saygı ve iş ahlakı ile bilinirler. Sadece Japon yetişkinler değil, çocuklar da Batı dünyasında gördüğümüz şeylerden çok farklıdır. Çok genç yaştan itibaren, yumuşak huylu ve nazik olmak ile meşhurlardır. Japon çocuklar öfke nöbetlerine girmez ve kontrolü kaybetmezler. “ Başarısız bir şekilde kendi tepkilerini kontrol etmeye çalışmak, korkunun köleliğine yol açan senaryosudur. ” – Giorgio Nardone Japonlar, kendini kontrol etme, saygı ve dizginleme değerlerinin hakim olduğu bir toplum oluşturmayı nasıl başardı? Çok katı oldukları için mi disiplinli bir topluma kavuştular? Ya da belki, çocuk yetiştirme stratejileri etkili kalıpları mı içeriyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Japonlar aileye çok öne

Temizlikte Asla Sirke Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyasal kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak ev temizliğinde sirke her zaman yarar sağlamıyor. Evinizde kullandığınız birçok noktada sirke yarar yerine zarar verebiliyor. İşte ev temizliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler. Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var. İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler 1 : Granit ve mermer mutfak tezgâhları  : Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir. 2 : Ütüdeki yanık lekeleri  : Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekeler

Çamaşır Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını

Asla Buzdolabına Koymamanız Gereken 11 Yiyecek -

Mesela ekmeği buzdolabında mı, dondurucuda mı yoksa ekmek kutusunda mı saklamalıyız? Domatesi dolaba mı yoksa mutfak dolabına mı koymalıyız? Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler hakkında ne kadar bilgimiz var? Bazı yiyecekler tamamen buzdolabının dışında tutulmalı. Bunlardan en fazla tartışılanı kuşkusuz tereyağı oldu. İnsanlar tereyağını nasıl ve ne kadar süre dolabın dışında tutabileceklerini tartıştı. Dolaba konan yağı sürmek zor, peki ne yapmalıyız? Araştırmalar tereyağını ambalajından çıkarmadan buzdolabında saklamamız gerektiğini ve kullanmadan 10, 15 dakika önce çıkarmamızı söylüyor. Çünkü tereyağı pastörize sütten yapılıyor ve uzun süre dışarıda kalınca bozulma ihtimali artıyor. Tuzlu tereyağının bozulma süresi daha düşük çünkü tuz, bozulma oranını azaltıp bakterileri uzak tutuyor. Özetle, tereyağını tüm hafta boyunca dışarıda tutmanız önerilmiyor ama birkaç saat dışarıda kalmasında da sorun yok. Bazı yiyeceklerse tamamen buzdolabının dışın

Oğlunu Kaybeden Babanın Çocukları Hala Hayatta Olan Anne ve Babalara 9 Tavsiyesi +

Çocuklarınızın her daim yanınızda olacağını düşünerek hata ediyorsunuz. İşimizle ve diğer sorunlarla o kadar meşgulüz ki hayatımızdaki en değerli varlıkları unutuyoruz. Evlat acısını kimsenin tecrübe etmemesi söylenir. Richard Pringle ismindeki babanın Hughie ismindeki oğlu geçtiğimiz yaz beyin kanaması geçirdikten sonra hayatını kaybetti. Acılı baba, şimdi diğer anne ve babaların okumasını istediği 9 maddelik bir liste oluşturdu. Bütün anne ve babaların okuması gerekiyor. Minik Hughie henüz 3 yaşındayken hayatını kaybetti. Baba, Mirror’a “Beyin kanaması geçirme şansı sadece %5’ti. Maalesef %5’lik ihtimal gerçekleşti” dedi. Oğlunu kaybettikten bir yıl sonra Richard diğer anne ve babaların okumasını istediği 10 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı. Okuyanlar hem duygulandılar hem de herkesin okuması için hızla paylaştılar. İşte Richard’ın evlatları hayatta olan anne ve babalara 10 tavsiyesi:     1. “Çocuklarınızı ne kadar öperseniz öpün size az geli