Ana içeriğe atla

Hemen Herkesin Fırın Kullanırken Farkında Bile Olmadan Yaptığı 9 Talihsiz HataMutfakta en çok kullanılan ve herkesin göz bebeği olan elektronik alet fırındır. Göz bebebeğimiz olan bu fırında yemek,kek,kurabiye yapıyoruz ama fırınımızı ne kadar doğru ve düzgün kullanıyoruz?Neredeyse her gün çalıştırılan bu fırın fazlasıyla özen hak etmektedir. O yüzden doğru kullanmayı bilmelisiniz. Ama daha önemlisi kullanırken aşağıdaki hataları yapmaktan vazgeçmelisiniz.1-) Fırın ile işiniz bittikten sonra temizlemeyi unutmayın : 

Temizlemediğiniz taktirde yangına bile yol açabilir. Çünkü fırında pişen yemekler fırının içine dökülüyor ve katı hali alıp yangın çıkarabiliyor. Yani hijyen kurallarını çiğnemeyi geçip kendi hayatınızı bile tetikliyorsunuz.Nasıl temizlenir: Çeyrek su bardağı tuz,çeyrek su bardağı karbonat ve yarım 1 su bardağı suyu karıştırın. Metal kısımlar hariç kirlenmiş ve yağ sıçrayan bölgeleri temizleyin.Ardından temiz bir bez ile durulayın.2-) Fırının hava almasını engellemeyin :

Fırının altında,üstünde ve kenarlarında hava alması için delikler mevcuttur.O delikleri kapatıp hava sirkülasyonunu engellemiş oluyorsunuz. Bu yüzden o fırındaki yemeğin doğru sıcaklıkta pişmesini engelliyor.3-) Yemek koyulan fırın tabağını alüminyum folyoyla kaplamayın :


Pişirmiş olduğunuz yemeğin suları ve parçaları fırınınız ile temas etmesini istemiyor olabilirsiniz fakat alüminyum folyo kullanmanızı gerektirmez. Çünkü alüminyum folyo ısıyı yansıtarak fırının sıcaklığını bozar. Hatta eriyip sağlık sorunlarına kadar yol açabilir.4-) Fırın camındaki buharlanmaları önemseyin :

Fırının kapağındaki buharlaşmayı gördüğünüzde yalıtımın sorunlu olduğu aklınıza gelmeli. Bu sorunu gidermek için fırının lastiklerini değiştirebilirsiniz.5-) Fırının kapağını çok sıklıkla açıp, kapatmayın :

Çok fazla kapağı açıp kaparsanız içeride bulunan sabit sıcaklık dışarıya çıkar ve yeniden aynı sıcaklığın oluşması beklenir. Bu da yemeğin geç pişmesine sebep olur. Geç pişmesiyle kalmayıp çok fazla enerji kaybına da sebep olur. Eğer yapmanız gerekiyorsa kısa sürede ve hızlı yapmalısınız.6-) Dışarıdaki görüntüyü bozmaması için tava ve tepsilerinizi fırının içine koymayın :

Fırını mutfak dolabı olarak kullanmamalısınız.Fırını çalıştırdığınızda içinde unutmuş olduğunuz herhangi bir malzeme fırınınıza çok büyük zararlar verir.7-) Mutfak temizliği yaparken fırındaki açma kapama düğmelerini temizlemeyi unutmayın :

Yemek yaparken fırının düğmeleriyle çok fazla etkileşim halinde olduğumuz için düğmelere mikrop yuvası denilebilir. Mutfak temizliği yapılırken mutlaka temizlenmelidir.8-) Fırın düğmelerine direkt olarak temizlik spreyi sıkmayın :

Fısfıslı temizlik malzemelerini direkt düğmelere sıktığınızda aradaki deliklerden bağlı olduğu elektrikli devrelerin içine girebilir ve makinayı bozar. Bu yüzden önce beze sıkıp sonra düğmeleri temizlemeliyiz.


9-) Fırını evi ısıtmak için kullanmayın : 

Özellikle kış aylarında yapılan bu yöntem çok yanlıştır. Çünkü fırınların mekanizması küçük bir kutunun içini ısıtabilecek kadar hesaplanmıştır.

NOT: Gazlı fırınlarda, fırını ısıtıp kapağını açmamalısınız. Aksi taktirde karbonmonoksit zehirlenmesine yol açar.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:
  • http://onegoodthingbyjillee.com/wp-content/uploads/2012/03/oven-before-after.jpg
  • http://s3-production.bobvila.com/articles/wp-content/uploads/2015/11/apply-paste.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://www.bobvila.com/articles/how-to-clean-oven-window-glass/#.WMGf31XyjIU
  • http://www.wikihow.com/Clean-the-Oven
  • http://www.thekitchn.com/how-to-clean-an-oven-cleaning-lessons-from-the-kitchn-201191

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Japon Çocuklarının Uysal Olma Nedenleri (Muhteşem, Herkes Okumalı)

Japon halkının karakteri dünyada birçok kesimlerce beğenilmektedir. Onların, aşırı büyük trajedileri muazzam bir stoacılıkla karşıladıklarını görürüz. Hiçbir durumda kontrolü ve kolektif bilinci kaybetmezler. Ayrıca, başkalarına gösterdikleri büyük saygı ve iş ahlakı ile bilinirler. Sadece Japon yetişkinler değil, çocuklar da Batı dünyasında gördüğümüz şeylerden çok farklıdır. Çok genç yaştan itibaren, yumuşak huylu ve nazik olmak ile meşhurlardır. Japon çocuklar öfke nöbetlerine girmez ve kontrolü kaybetmezler. “ Başarısız bir şekilde kendi tepkilerini kontrol etmeye çalışmak, korkunun köleliğine yol açan senaryosudur. ” – Giorgio Nardone Japonlar, kendini kontrol etme, saygı ve dizginleme değerlerinin hakim olduğu bir toplum oluşturmayı nasıl başardı? Çok katı oldukları için mi disiplinli bir topluma kavuştular? Ya da belki, çocuk yetiştirme stratejileri etkili kalıpları mı içeriyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Japonlar aileye çok öne

Temizlikte Asla Sirke Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyasal kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak ev temizliğinde sirke her zaman yarar sağlamıyor. Evinizde kullandığınız birçok noktada sirke yarar yerine zarar verebiliyor. İşte ev temizliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler. Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var. İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler 1 : Granit ve mermer mutfak tezgâhları  : Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir. 2 : Ütüdeki yanık lekeleri  : Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekeler

Çamaşır Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını

Sıradan Patatesin Çok Az Kişinin Bildiği 13 Sıra Dışı Kullanım Alanı -

Hepimiz patateslerin onlarca lezzetli şekilde pişirilebileceğini biliyoruz  ve belki de hepsinin bu olduğunu düşünüyoruz. Ancak bununla sınırlı değil. Hiç bilmediğimiz alanlarda da kullanılan bu sebze, gümüş eşyaların temizlenmesi, koltuk altlarının aydınlatılması ve hatta bazı sanat eserleri yaratmak için kullanılabilir. Kolayca Paslardan Kurtulun Aslında bu hepimizin başına gelebilecek bir durumdur. Metaller  paslanır  ve bu tamamen normal bir durumdur. Ama soru şudur ki bu şeyi bir musluktan veya kızartma tavalarınızdan nasıl çıkarabiliriz. Şaşırtıcı bir şekilde, bir  patates size yardımcı olabilir.     İlk önce, onu ikiye bölmelisiniz.     Sonra biraz kabartma tozu, sofra tuzu veya bulaşık deterjanı alın.      Patatesin kesilmiş bölümünü batırın ve temiz olana kadar paslı öğenin üzerine sürün .      Patates işlevini yitirmeye başladığı zaman, küçük dilim kesin ve yukarıda anlatılan işlemi tekrarlayın.     Maddeyi suyla durulayıp kurumasını bekl

Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını g