Ana içeriğe atla

Terinizin Usul Usul Size Sinyallerini Verdiği ve Acilen Önlem Almanız Gereken 7 Hastalık


Terleme genellikle rahatsız edici bir durum olarak bilinse de insan için yararlı bir durumdur. Sıvıların buharlaşması ile vücut ısısı dengelenir ve terleyerek amonyak, şeker, protein, potasyum gibi maddeleri vücuttan uzaklaştırabiliriz. Her insan her gün vücudundan ortalama yarım litre ter atmaktadır.Terleme normal bir vücut aktivitesi fakat tükettiğiniz besinler, duygusal durumlar, baharatlı yiyecekler, kaygı, endişe, korku gibi etkiler daha çok terlememizi sağlar. Duygusal durumlarda yaşanan terleme daha çok alın, sırt ve avuç içi bölgelerinde görülmektedir.
Terleme rahatsız edici özellikleri dışında insan vücudu ve sağlığı hakkında önemli işaretler ve ipuçları yansıtmaktadır. Yapılan araştırmalara göre terleme düzeyinin çeşitli duyguları aktarmak için bir iletişim aracı olarak vücut tarafından kullanıldığı tespit edilmiştir.

Terleme doğal bir vücut aktivitesi sayılsa da zaman zaman fazlalaştığında ve kokusu arttıkça rahatsız edici bir duruma bürünebilir. Terin kokusunun sebebi tüketilen gıdalar ve bakterilerden kaynaklanmaktadır. Örnek verecek olursak baharatlı yiyecekler tükettikten sonra terlediğinizde hatta idrarınızı yaparken bile kokuyu fark edebilirsiniz. Terlemenin vücudun olmazsa olmazı olan bir durum olduğunu unutmamalısınız. Fakat terleme durumunu kontrol etmelisiniz yoksa sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Sağlık problemlerine karşı önlem alabilirsiniz. Şimdi gelin hep beraber insan terinin ve terleme olayının insan sağlığına etki edecek ipuçlarına göz atalım.

1.Aşırı ve aniden terleme önemli sağlık sorunlarını beraberiyle getirebilir

Aşırı ve ani terleme söz konusu olduğu durumlar böbrek üstü bezlerinin ani şekilde uyarıldığı anlamını taşımaktadır.Bu tür durumların büyük bir kısmı da önemli sağlık sorunlarına sebep olur. Böbrek üstü bezlerini stresle uyaran nedenlerden başlıcaları ani kan şekeri düşmesi, ani kan kaybı, ani tansiyon düşmesi ve kalp krizi olarak sıralanabilmektedir. Bu tür durumlarda yaşanan aşırı ve ani terleme, bir anda ter basması durumunda önlem almaya dikkat edin.

2. Enfeksiyona bağlı rahatsızlıklarda terleme miktarı artabilir

Enfeksiyonların neden olduğu, genellikle belirtisi ateş olan rahatsızlıklarda aşırı terleme vücudun kendini koruma mekanizmasını devreye girer. Ateşi olan hastalarda terleme sonrasında rahatlama hissi oluşabilir. Toplum  da “Bir titreme geldi, üşüdüm, sonra terledim rahatladım.” Olarak açıklanan bu durum vücudun kendini enfeksiyonlara karşı korumak için vücut ısısını kontrol altına almasıdır. Bu durum sıtma, tifo, zatürre, boğaz enfeksiyonlarında yaşanabilmektedir. Bu gibi problemlerde vücut, kendi ısısını kontrol altına almak için fazla su kaybıyla vücut dengesini korur. Bu da aslında kötü bir olay değildir çünkü vücut koruma mekanizması sayesinde hastalıklara savaş açabilir.

3. Tiroid hastalığı terlemede artış gösterebilir

Tiroid bezlerinin fazla çalışmasına hipertirod ismi verilir. Hipertiroid olan hastalarda tiroid bezinin normalinden fazla çalışması durumu terlemeye sebep olabilir.

4. Sık ve sürekli terleme menopoz başlangıcının belirtisi olabilir
Çevrenizde mutlaka kulağınıza gelmiştir, menopoza giren kadınlara sıcak basar ve terlemeye başlarlar. Bir anda terleme ve sıcak basması, menopoz başlangıcı belirtilerinden olabilir. Eğer ki menopoz başlangıcına uygun yaşa sahipseniz uygun hekime görünmelisiniz.

5. Bazı kanser türleri terlemeyi fazlalaştırabilir

Özellikle omurga çevresinde ve omurga da yer alan tümörler, sempatik sistem adı verilen sistemi fazla uyararak terlemeye yol açabilir.

6. Nefes darlığı da terlemeyi arttırır

Özellikle kalp yetmezliği bulunan ve bundan dolayı nefes alamayan hastalarda terleme oldukça rastlanabilir. Ayrıca yine çeşitli karaciğer hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan nefes darlıkları da terlemeye sebep olabilir.

7. Stres ve kaygı terletebilir
Stres ve kaygı terlemeye sebep olan etkenlerdendir. Bireyde artan endişe ve kaygı, beraberinde getirdiği stres sayesinde terleme artar. Bu tür durumlarda normale göre daha fazla terler ve sosyal olarak olumsuz düşünceler aklına getirir. Bu düşünceleri kırmak için kaygı ve stres durumunun arttırdığı zamanlarda sakin kalmaya çalışmalısınız. Bunun için uygulayabileceğiniz nefes egzersizi ve birçok yöntem bulunmaktadır.

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

İşte evimize getirdiğimiz tehlike göz göre göre "kan-ser" oluyoruz - Prof. Dr. Erkan Topuz

Hamile kadınları ve bebek sahibi insanları uyaran ve dikkat etmeleri gereken noktaları anlatan Prof. Topuz, bulaşık deterjanından, halıların temizliğine kadar çevremizdeki bir çok etmenin kansere neden olabileceğini belirtti.  Mücadelesinin halkı kanserden korumak olduğunu, tedavinin sonra geldiğini, söyleyen Prof. Topuz, "Yediğimiz gıdalar, kullandığımız eşyalar kanser olmamıza neden olabilir. Etrafımız hastalık yapıcılarla dolu. Kanser de dalga dalga geliyor. 2020 yılında 20 milyon insan kansere yakalanacak. Ama kendimizi korursak bunu 15 milyona indirebiliriz. O yüzden gözümüzü açalım. Bu iş çocukluktan başlıyor. Çocuklarımıza bu terbiyeyi vermek zorundayız. Ailedeki çocuk annesini taklit eder. Anne ne yiyorsa çocuk da onu yer" dedi. Bir insanın kanser olması durumunda devlete ve millete verdiği zararın milyarlarca dolar olduğunu vurgulayan Prof. Topuz, "Anlattıklarımı uygulayıp sağlığınızı korursanız, Türkiye'nin ekonomisin

Duş ve Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Eğlenceli bir iş olarak görülmese de temizlik konusu mühim. Özellikle bazı yerlerin temizliği çok elzem bir o kadar da keyifsiz, kabul. Ama yapmaktan başka da çare yok. Aslında elinizdeki malzeme ile kolayca temizleyeceğinizi bilseniz, hiç bir temizlik can sıkıcı değil. Hal böyle olunca, özellikle en çok nefret edilen temizlik yerlerinden biri olan duş temizliği için güzel bir pratik yöntemler bulmak lazım. Malum, banyo evde en çabuk ve en çok kirlenen bölge olarak sayılabilir. Özellikle fayansların kirlenmesi, l avaboların leke tutması ve duştan sonra meydana gelen su basıncı, duşun düzgün temizlenmediğinde ortaya çıkan problemlerdendir. Keyfinize göre pahalı temizlik malzemeleri satın alabilir veya bir temizlikçi tutabilirsiniz. Ancak bunları düşünmek yerine gelin daha yakın olan ucuz ve en önemlisi de hızlı olan bu yöntemleri deneyelim. En iç rahatlatıcı özelliği de, sadece iki malzemeye ve birkaç eşyaya ihtiyacınız olmasıdır; Malzemeler :  250 ml sı

Diş Macununun Değişik Kullanım Alanları

Dünyadaki hemen herkesin her gün kullandığı ürünlerden biri olan diş macunu sadece dişlerinizi temizlemiyor. Diş macununun daha pek çok kullanım şekli mevcut! 1)Mutfak ya da banyodaki musluklarınızı, lavabolarınızı üzerinde diş macunu olan bir diş fırçasıyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz 2)Özellikle bayanlar olmak üzere saçlarımızı boyarken yaşanan yüzümüze,elimize,kulağımıza boya bulaşma sorununu çözmek için diş macunu ile ovalarız. 3)Duvarlardaki küçük delikleri diş macunu ve karbonatı karıştırıp doldurarak kapatabilirsiniz. 4)Dışardaki atmosferden dolayı gözlüklerdeki buğlu camı diş macunu sürüp, hafifce ovaladıktan sonra su ile temizleyerek kalıcı buğlanmaları engelleriz. 5)Günümüzde kullanılan ütünün metal kısmında, yanıklar sonucu oluşan lekelere diş macunu sürüp , bez ile ovaladığımızda lekelerden kurtuluruz. 6)Deri ayakkabı ve deri giysilerde giyildikçe oluşan yıpranmalar sonucunda diş macununu sürerek renklerini eski haline getirebilirsiniz

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez.

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez Evinizden çıkmayan inatçı böceklerinden kurtulmak için bu karışımı hazırlamalı ve 4-5 gün üst üste uygulamalısınız. Ardından böceklerin kaçtığını, kaçmayanların da öldüğünü göreceksiniz. Özellikle hamam böceği görünümü ve hareketleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve tiksindirici bir haşeredir. Birçok kişi karşı karşıya gelmekten bile korkarken kimileri de düşünmeye dahi dayanamaz. Tüm bunların yanında kimse evinden sürekli olarak üreyen hamam böceği ailesinden birey görmek istemez. Marketlerde satılan kimyasal ürünleri kullanarak kendinizin ve evdeki sevdiklerinizin sağlığını riske atabilir ya da kendi böcek savıcı ilacınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çünkü bu böcekler ile mücadele etmezseniz evinize sık sık bakteri taşıyacaklar, kısa sürede hastalık derecesine varan sonuçlar ile karşılaşabileceksiniz. Doğal böcek ilacı nasıl hazırlanır? Vereceğimiz tarifi uygulamadan önce ilk olarak aşa